01 квітня 2022, 11:57

Бухгалтерский облік під час війни: що буде зі звітністю та як оптимізувати податки

Микола Клименко
Микола Клименко аудитор ТОВ «АФ «ЮСКУТУМ АУДИТ»

З ранку 24 лютого 2022 року Україна почала жити по новому – в стані війни, і це було несподіваним для кожного, в тому числі для підприємств і підприємців. З цієї дати Президентом оголошено воєнний стан, Торгово-промислова палата України підтвердила, що зазначені обставини з 24 лютого 2022 року до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними, тобто форс-мажорними. І в цих обставинах зараз живе і працює Україна. Хтось переїхав у інші безпечні області, хтось залишив Україну і опинився за кордоном, але дуже багато підприємств і підприємців не припинили своєї діяльності. Так, певною мірою вони скоротили об’єми та обсяги, але продовжують працювати і це забезпечує життєдіяльність країни. На нових моментах оподаткування, бухгалтерського обліку та звітуванні ми пропонуємо сконцентрувати вашу увагу.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Бухгалтерський облік

Якщо відбувається будь-яка господарська операція підприємства, вона повинна бути своєчасно відображена в бухгалтерському обліку за принципами безперервності і послідовності. Господарська операція за визначенням – це дія або подія, що викликає зміну в структурі активів і зобов'язань, власному капіталі підприємства. Дія є спрямованим фактом господарського життя, а подія це – несподіваний, непередбачуваний факт господарського життя (в якому цим часом ми і перебуваємо). В разі не ведення бухгалтерського обліку на безперервній основі певний час відбувається накопичення здійснених господарських операцій, проведення яких потім буде тривалим і коштовним, що вкладається в ємний термін – відновлення бухгалтерського обліку. Тому радимо завжди, і під час воєнного стану, в разі здійснення навіть незначної кількості операцій на підприємстві, не зволікати і все ж таки вести бухгалтерський облік, що дасть змогу об’єктивного контролю над активами і зобов’язаннями підприємства в реальному часі.  

Подання звітності

Законом № 2118 внесено потрібні зміни до Податкового кодексу України.

Одна з них – якщо у платника податків немає можливості своєчасно виконати свої податкові обов'язки, він звільняється від відповідальності як в частині своєчасної сплати податків, так і в частині своєчасного подання звітності. Обов’язковість виконання зобов’язань зі звітування перенесено на термін трьох місяців після закінчення воєнного стану.

Також оперативно вносяться зміни і в певні форми звітності, яка передбачає звітування. Так з 15.03.2022 почала діяти нова форма «Податкової декларації з податку на прибуток». Для платників, що визначають податок на прибуток з урахуванням мінімального податкового зобов’язання з’явився новий рядок 06.2 МПЗ, змінилась формула розрахунку в рядку 17 і з’явився новий додаток «МПЗ».

Найбільш знаковою є часткове зупинення системи електронного адміністрування ПДВ і пов’язані з цим неможливість реєстрації податкових накладних і коригувань та формування декларації з ПДВ за лютий 2022 року без «зареєстрованих» зобов’язань та податкового кредиту. Так платникам ПДВ за лютий 2022 при заповненні декларації треба податкові зобов’язання та податковий кредит формувати на підставі зареєстрованих в ЄРПН податкових накладних (що були зареєстровані в ЄРПН до 24.02.2022) та наявних у платника первинних документів бухгалтерського обліку. І вже за наступні звітні періоди (під час воєнного стану) зобов’язання та податковий кредит мають формуватися на підставі лише наявних у платника первинних документів.

За наявності можливості платники ПДВ можуть відображати в Таблиці 1.1 додатку 1 до декларації з ПДВ відомості про суми ПДВ, включені до складу податкових зобов’язань за звітний період, по не зареєстрованих в ЄРПН податкових накладних (коригуваннях) та по первинних документах на дату подання податкової декларації з ПДВ.

Суми податкового кредиту з ПДВ сформовані на підставі даних первинних документів, отриманих від постачальників товарів, повинні відображатися платниками ПДВ у таблиці 2.1. відомості про операції з придбання з податком на додану вартість, які підлягають оподаткуванню за основною ставкою (та ставками 7% і 14%), додатку 1 до податкової декларації з ПДВ. Та одночасно покупець, за наявності можливості, включає до заяви (за рекомендацією ДПС) про допущення продавцем помилок при зазначенні обов’язкових реквізитів податкової накладної та/або порушення продавцем граничних термінів реєстрації в ЄРПН податкової накладної та/або розрахунку коригування додатку 7 до податкової декларації з ПДВ (подання такої заяви не має наслідків притягнення до відповідальності). Без подання цього додатку 7 податковий кредит може бути не взятий до уваги при проведенні декларації та розрахунку ліміту.

При поданні податкової звітності з ПДВ, в якій відображаються податкові зобов’язання, сформовані на підставі наявних у платника первинних документів, та по не зареєстрованим в ЄРПН податкових накладних (та коригувань) у платника податку буде формуватись в СЕА ПДВ показник ∑Перевищ та, відповідно, зменшуватись реєстраційний ліміт в СЕА ПДВ.

Саме дані відображені в таблиці 1.1. (по не зареєстрованих в ЄРПН податкових накладних та коригуваннях) будуть сприяти в подальшому реєстрації в ЄРПН податкових накладних та розрахунків коригування за рахунок показника ∑Перевищ («другого реєстраційного ліміту»).

Після завершення дії воєнного стану платники зобов’язані забезпечити реєстрацію в ЄРПН всіх податкових накладних (та коригувань), реєстрація яких відтермінована на час дії військового стану.

З урахуванням положень пункту 2001.9. ст. 2001 ПКУ платники податку матимуть можливість реєстрації податкових накладних (та коригувань) в ЄРПН - навіть при від’ємному значенні реєстраційного ліміту визначеного відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 ПКУ, зокрема, за умови сплати нарахованих податкових зобов’язань по податковій декларації за лютий 2022 року та інших звітних періодах в період дії воєнного стану, за рахунок «другого реєстраційного ліміту», обрахованого відповідно до пункту 2001.9 статті 2001 ПКУ.

Всі податкові зобов’язання та податковий кредит, задекларовані платниками під час дії такого воєнного стану на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, підлягають обов’язковому уточненню (приведенню у відповідність) з урахуванням даних податкових накладних та розрахунків коригування, зареєстрованих в ЄРПН.

Сплата до бюджету узгоджених податкових зобов’язань з ПДВ, що задекларовані платником в поданих податкових деклараціях з ПДВ, здійснюється платником шляхом поповнення електронного рахунку у СЕА ПДВ.

Зовнішньо-економічна діяльність

На час військового стану юридичним особам не слід планувати валютні оплати за кордон, крім виконання імпортних контрактів з оплати товарів критичного імпорту, з огляду на дію обмежень НБУ. Також на даний час існує сувора заборона валютних операцій з використанням російських рублів та білоруських рублів, учасником яких є юридична або фізична особа, яка має місцезнаходження в Російській Федерації або в Республіці Білорусь; для виконання зобов’язань перед юридичними або фізичними особами, які мають місцезнаходження в Російській Федерації або в Республіці Білорусь.

НБУ ввів жорстке регулювання валютних операцій, яке буде послаблятись поступово при позитивному розвитку подій.

Так з 8 березня Національний банк визначив, що у випадку надходження коштів із-за кордону в російських рублях або білоруських рублях за операціями з експорту та імпорту товарів банку дозволяється здійснити обмін цих коштів на міжнародному валютному ринку на іншу валюту (крім російських рублів/білоруських рублів) для її подальшого зарахування на рахунки клієнта. 

Пропозиції щодо оптимізації системи оподаткування та бухгалтерського обліку під час війни та їх впровадження

По перше, не треба панікувати, бізнес працював, працює і буде працювати в різних обставинах і навіть під час війни.

По друге, треба постійно і ретельно слідкувати за змінами в податковому та господарському законодавстві які відбуваються кожну хвилину, якщо цього не робити цілі пласти корисної інформації будуть втраченими.

Щодо оптимізації систем оподаткування, то за останні два тижні відбулись значні зміни в цьому напрямку.

Оподаткування ФОП зазнало максимально можливої податкової оптимізації на час воєнного стану, так:

- Здійснено відтермінування звітування.

- Для 1 та 2 груп єдиного податку з березня 2022 введено добровільну сплату єдиного податку.

- ФОПи всіх груп з березня 2022 звільнені від сплати ЄСВ за себе та звільнені від сплати ЄСВ за мобілізованих робітників.

- Для 3 групи єдиного податку ставка знижена з 5% до 2% навіть без додаткового подання адміністративних заяв.

- Мобілізований ФОП або ФОП військово-службовець звільняється від всіх видів податкового навантаження. Навіть ФОП – платник ПДВ, мобілізований до Збройних сил України, за звітні періоди, в яких відсутні операції з постачання або придбання товарів (послуг) та відсутні інші показники, які підлягають декларуванню, не зобов’язаний подавати податкову звітність з ПДВ.

Юридичні особи – платники єдиного податку 3 групи (в тому числі і платники ПДВ) отримали зниження ставки єдиного податку до 2% від отриманого доходу.

Також юридичні та фізичні особи, дохід яких не перевищив 10 млрд. грн., можуть обрати сплату єдиного податку на рівні 2% - це дуже низький рівень податкового навантаження. Рівень доходу обмежений в 10 млрд. грн. притаманний 95% підприємств України, тому скористатись цим видом оптимізації оподаткування можуть багато суб’єктів підприємництва. Ці норми передбачені законопроєктом №7137-д про податкові стимули, який Верховна Рада ухвалила за основу і в цілому 15.03.2022р.

На разі наявна ситуація, коли ФОПи опинились за кордоном (в країнах ЄС) і мають натхнення продовжувати свою бізнес-діяльність та занепокоєні питаннями:

- можливо чи ні продовжувати дільність ФОП за кордоном?

- можуть вони чи ні відкрити в закордонних банках рахунки на себе та отримувати дохід від своєї ФОП-діяльності? 

Зважаючи на численні аналітичні матеріали та роз’яснення податкової, надаємо відповіді на ці питання:

- Дійсно, ФОП може відкрити рахунки за кордоном в іноземному банку і це не суперечить інструкціям НБУ, цілком зрозуміло, що в закордонному банку цей рахунок може бути відкритий не на «ФОП Петренко», а просто на «Петренко». Це допускається, головне, щоб доходи, які будуть зараховані на нього, були за контрактом з «ФОП Петренко»;

- Дохід ФОПу буде визначатися за тими самими правилами, що й зазвичай;

- Переказ коштів з таких іноземних рахунків на інші рахунки фізичної особи не будуть вважатися додатковим доходом та оподатковуватись за ставками 18+1,5% (ПДФО + військовий збір). Для цього треба, щоб при переказі коштів на власні рахунки фізичної особи використовувалося формулювання «перерахування власних коштів не від підприємницької діяльності»;

- Сплата єдиного податку та ЄСВ здійснюється за загальними правилами, що й зазвичай по діючим реквізитам держказначейства;

- ФОПи не повинні забувати, що не можна перестрибувати через допустимий річний дохід, незважаючи на те, що рахунок в іноземному банку;

- ФОПи не повинні забувати, що доходи мають бути суворо у межах відкритих КВЕД;

- На вимогу (якщо це станеться) податкового органу, де відкрито рахунок ФОПу треба пред’явити довідку з ДПСУ про податкову резидентність, яку треба своєчасно замовити.

При підготовці використані матеріали офіційних сайтів: ДПСУ, ДССУ, Інтерфакс УкраїнаНБУ.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати