11 березня 2020, 12:40

Повернення нерухомого майна власнику: на що варто звертати увагу

Опубліковано в №5 (711)

Антон Каганець
Антон Каганець «Integrites» старший юрист практики вирішення національних спорів

Коли йдеться про захист прав на нерухомість, у побуті часто використовують словосполучення «повернути квартиру (приміщення, будинок)». У разі звернення до суду оперують складнішими термінами — віндикація, реституція або негаторний позов. Як їх пояснює Цивільний кодекс?


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Віндикація — це коли особа вимагає повернути право власності на нерухоме майно. Реституція — це коли власник повертає майно, яке було передане за недійсним або нікчемним договором. Негаторний позов — це вимога усунути перешкоди в користуванні власним майном. Здавалося б, усе просто, але на практиці різні типи позовів не завжди чітко розмежовуються. При цьому суди вимагають чіткості в обґрунтуванні позову і відмовляють, якщо позивач змішує різні підстави й вимоги.

Наприклад, у справі №686/24958/15 розглядається спір двох сусідів, які володіють суміжними земельними ділянками по 10 соток. Під час оформлення документів на земельні ділянки виявилося, що вони накладаються одна на одну, тому їхня реальна сукупна площа менша, ніж площа «на папері». Власниця однієї з ділянок свого часу звела паркан і зіштовхнулася з проблемою, коли вирішила зареєструвати право власності. Вона звернулася з позовом до сусіда, який зареєстрував свою ділянку раніше. З позову сусід зрозумів, що межа ділянок спірна, як і встановлення паркану. Тому він просив суд винести рішення про усунення перешкод у користуванні належною йому ділянкою шляхом знесення паркану.

Суди першої та другої інстанцій задовольнили його позов, проте Верховний Суд у постанові від 14.08.2019 р. вказав, що фактично позивач за зустрічним позовом об'єднав в одному позові віндикаційний та негаторний позови, що неприпустимо. Дійсно, частина належної йому земельної ділянки відгороджена від нього парканом, тому він не може нею користуватися. Тобто, з одного боку, це негаторний позов, який потрібно задовольнити, зобов'язавши іншу сторону знести паркан. З іншого боку, цей же шматок землі належить сусідці на праві власності, а це вже віндикаційний позов, який потрібно було б задовольнити шляхом витребування майна.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати