12 листопада 2024, 11:50

Що таке сталійний час у морських перевезеннях

Виконання перевезень морським транспортом регламентується нормами англійського права, які признані всіма цивілізованими державами. Зокрема, в правилах вантажоперевезень існують поняття сталія, демередж і диспач, які використовуються щодо часу завантаження / розвантаження судна та компенсації у разі порушення визначеного терміну.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Що таке сталійний час або сталія?

Під сталійним часом (laytime) розуміють термін, наданий для завантаження чи розвантаження судна (більш детально за посиланням: https://fortiorlaw.com/ua/news/staliia-i-demeredzh/).

Строк дії сталії визначається у договорі чартеру між судновласником та фрахтувальником. Водночас враховуються три параметри:

● Початок відліку.

● Тривалість сталійного часу.

● Періоди, що не входять в сталію.

Відлік сталії починається, якщо виконані наступні умови:

● Судно прибуло в порт або причал (залежно від умов угоди про фрахтування) у рамках терміна, узгодженого учасниками договору. 

● Транспортний засіб готовий до завантаження/розвантаження: у трюмах немає сторонніх товарів, усі митні процедури дотримані тощо).

Щоб повідомити про готовність судна до обробки, фрахтувальник подає валідний нотіс (NOR). В угоді фрахтування також можуть бути визначені додаткові положення при наявності яких можна подати NOR, не очікуючи фактичного настання умов, що вказані вище:

● WIPON: транспорт зайшов в порт або ні.

● WIBON: судно перебуває біля причалу або ні.

● WICCON: митні процедури виконані або ні.

● WIFPON: надана вільна практика або ні.

Типи сталійного часу

Залежно від форми договору фрахтування судна може використовуватися три типи сталії:

● Калькульований час: вказується кількість товару, що має бути на судно за визначений час. Для розрахунку загальний обсяг вантажу ділиться на норму.

● Фіксований час: конкретний період часу (днів або годин), наданий на завантаження/розвантаження.

● Інший час: передбачає використання специфічних умов, типові для конкретного порту.

Виключення зі сталії

Правилами міжнародних морських вантажоперевезень передбачено декілька випадків, коли сталійний час може бути перервано чи виключено:

● Несприятливі погодні умови.

● Вихідні та свята, якщо у ці дні завантаження судна відбувалося (even if used) чи не відбувалося (unless used).

● Час, витрачений на переміщення транспортного засобу на інший причал.

● Страйки, стихійні лиха та інші форс-мажорні обставини.

Демередж і диспач

У разі виходу за рамки сталійного часу виникає поняття демередж — компенсація за порушення.

Сам термін demurrage в перекладі з французької означає затримку та використовується відносно фрахтувальника судна. Отже, демередж простими словами — це недотримка, яку наймач транспорту повинен сплатити судновласнику, якщо судно затримується у порту довше сталійного часу. Розмір компенсації обговорюється в угоді чартеру.

Якщо розмір демереджу контейнера в договорі не визначений, сума розраховується згідно ставками, прийнятим у конкретному порті. Якщо таких ставок не передбачено, для розрахунку компенсації використовують суму фактичних збитків.

Щоб отримати демередж, власник судна має надати пакет документів:

● Інвойс.

● Розрахунок компенсації.

● NOR.

● Звіт про завантаження.

В угоді чартеру можуть бути передбачені додаткові документи, термін подання претензії згідно з англійським правом становить 6 років, але у реальності не перевищує 60 днів з моменту розвантаження.

У разі зворотної ситуації, коли судно було завантажене чи розвантажене раніше закінчення сталійного часу, судновласник сплачує фрахтувальнику винагороду — диспач (dispatch). Традиційно розмір диспачу становить половину суми встановленого демереджу, але може розраховуватися індивідуально.

Що таке детеншн?

Час простою транспортного засобу після закінчення сталії називають контрсталією. Якщо обробка вантажу вийшла за рамки й цих термінів, у результаті чого контейнер не був повернутий вчасно, судновласник має право на повне покриття збитків — детеншн (detention).

У суму детеншн може бути включена не отримана вигода, недотримка за невиконання зобовʼязань перед іншими замовниками тощо.

Недотримка може бути накладена як на фрахтувальника, так і на сторону, винну у затримці порожньої тари. Вартість компенсації розраховується, зважаючи на розмір збитків судновласника.

На деяких ресурсах демередж та детеншн називають штрафами, але з юридичного боку це не зовсім коректно. Адже штрафи є різновидом адміністративного покарання, що виникає внаслідок порушення закону. Порушення умов договору належить до категорії громадянського права, тож не створює для порушника ніяких негативних умов.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати