23 квітня 2013, 13:15

Способи захисту від «третейського самосуду»

Відстояти свої права, коли таке рішення стало для вас реальністю?!

Опубліковано в №17 (359)

Олександр Андрейко Юрист, приватна практика

Ситуація з життя: громадянин дізнався, що право власності на квартиру, яка не була навіть приватизована, зареєстроване на підставі рішення третейського суду на іншу особу. В подальшому квартиру перепродано. Чи можна скасувати рішення третейського суду та повернути майно?


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


 

Так можна, але це буде не просто

Для початку, про зухвалість окремих третейських судів відомо не від сьогодні. Саме завдяки їм підроблені угоди часто набували статус легітимних. «Запускалися» схеми незаконного позбавлення права власності осіб, які навіть не залучалися до справи. На щастя, у 2009 році до Закону України «Про третейські суди» внесені зміни. З їхньої підсудності виключені спори щодо нерухомого майна. Та все ж можливість маніпулювати законами в інших сферах залишилася.

На перший погляд, особа, яка не брала участь у справі, має право оскаржити рішення третейського суду (ч. 1 ст. 3891 ЦПК України). І підстава для такого оскарження наявна: «вирішення питання про права і обов’язки осіб, які не брали участь у справі» (ч. 2 ст. 3895 ЦПК). Та не так уже й легко відстояти свої права, коли таке рішення стало для вас реальністю.

По-перше, вимоги щодо оформлення заяви є непосильними. Особі, яка не брала участі у справі, немає звідки взяти оригінал або належним чином завірену копію рішення третейського суду та третейської угоди, які потрібно додати до заяви (ст. 3892 ЦПК України). Позаяк третейське рішення надсилається лише сторонам спору, та й третейську угоду можна відшукати лише у них.

По-друге, механізми витребування потрібних документів не діють. Так, стаття 3893 ЦПК України, яка надає право витребувати третейську справу, називається «підготовка справи до розгляду». Це ж тлумачиться майже всіма суддями як дії судді після відкриття провадження по справі. А, як уже зазначалося, без належно оформленої заяви справи ніхто не відкриє. Ось і виходить замкнуте коло.

Не стане в пригоді й інститут «забезпечення доказів». Ця процедура надавала б можливість реалізувати право на судовий захист, оскільки може бути використана до відкриття провадження у справі. Та відповідно до ч. 1 ст. 134 ЦПК України необхідно підтвердити, що подання потрібних доказів може стати неможливим або ускладненим. Тобто потрібно довести обставини, які можуть настати в майбутньому. А в описаній ситуації докази відсутні в особи ще до звернення до суду. Та й саме витребування судом доказів не надасть можливості виконати формальні вимоги щодо додання до заяви всіх необхідних документів.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати