На сьогодні трапляються непоодинокі випадки виникнення спірних правовідносин між українським підприємством та іноземною компанією. Найпоширеніші ситуації виникнення спору – це невиконання умов укладених договорів. Досить часто умовами договору, що регулює правовідносини між українською та іноземною компаніями, передбачено можливість вирішення спірних питань у Міжнародному комерційному арбітражному суді, Морській арбітражній комісії при Торговопромисловій палаті України та інших органах вирішення спору, якщо це не суперечить чинним законам України або передбачено міжнародними договорами України. Але виникають ситуації, коли вказаний варіант вирішення спору не передбачений договірними умовами. У такому випадку необхідно звернутися до законодавства України та іноземної держави.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Так, відповідно до пп. 4 п. 1 ст. 1 Закону України «Про міжнародне приватне право» передбачено право учасників правовідносин визначити, право якої держави підлягає застосуванню до правовідносин з іноземним елементом (тобто до правовідносин, в яких хоча б один учасник правовідносин є іноземцем, особою без громадянства або іноземною особою; об’єкт правовідносин знаходиться на території іноземної держави; юридичний факт, який впливає на виникнення, зміну або припинення правовідносин, мав чи має місце на території іноземної держави). Окрім того, вищезазначеним законом також передбачені положення щодо вирішення питання підсудності справ з іноземним елементом, згідно з яким справи щодо вирішення спору між іноземними та українськими компаніями можуть розглядатися як у судах України, так і в судах іноземних держав, крім випадків виключної підсудності, передбачених у ст. 77 зазначеного Закону.
Тобто не виключається можливість виникнення ситуацій, коли спір може розглядатись як у судах України, так і підлягати вирішенню в суді іноземної держави. Необхідно звернути увагу, що процес узгодження та планування дій під час представництва інтересів іноземної юридичної особи в українських судах досить відрізняється від планування дій під час представництва цієї особи в іноземних судах.
У разі вирішення спору в українському суді необхідно приділити увагу таким обставинам:
1. Перш за все необхідно потурбуватися про підтвердження правосуб’єктності юридичної особи, тобто підготувати документи, що підтверджують реєстрацію іноземної юридичної особи в країні її місцезнаходження. Цей документ повинен бути завірений в установленому законом порядку (легалізований, проставлений апостиль).