Порядок визнання і виконання рішень міжнародного комерційного арбітражу регулюється Розділом VIII (ст.ст. 390–401) Цивільного процесуального кодексу України (далі – ЦПК України). Відповідно до ч. 1 ст. 390 ЦПК України, рішення іноземного суду (суду іноземної держави; інших компетентних органів іноземних держав, до компетенції яких належить розгляд цивільних чи господарських справ; іноземних чи міжнародних арбітражів) визнаються та виконуються в Україні, якщо їх визнання та виконання передбачено міжнародним договором, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
У випадку визнання рішення міжнародного комерційного арбітражу застосовується НьюЙоркська конвенція про визнання і виконання іноземних арбітражних рішень 1958 року (далі – НьюЙоркська конвенція). Сторонами НьюЙоркської конвенції, окрім України, є близько 150 держав світи, що робить її одним з найдієвіших і найуспішніших міжнародних договорів у сфері міжнародного комерційного права.
Водночас, при визнанні та виконанні рішень міжнародного комерційного арбітражу, винесених у країнах – членах Співдружності Незалежних Держав (далі – СНД), виникає питання застосування іншого міжнародного договору – Угоди про порядок вирішення спорів, пов’язаних із здійсненням господарської діяльності 1992 року (далі – Київська угода). При цьому всі сторони Київської угоди (Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, Узбекистан, Україна і Росія), окрім Туркменістану, ратифікували також і НьюЙоркську конвенцію. Відповідно постає питання вибору застосування Київської угоди чи НьюЙоркської конвенції. Це питання актуальне з огляду на наступне.