28 квітня 2020, 12:51

Як пандемія вплине на міжнародний арбітраж?

Опубліковано в №8 (714)

Микола Селівон
Микола Селівон голова Міжнародного комерційного арбітражного суду при ТППУ

Більшість держав ввели карантинні заходи, які передбачають обмеження поїздок за кордон, зменшення соціальних контактів, а подекуди повну самоізоляцію. Такі заходи вже вплинули на світову та локальну торгівлю, фінансові ринки та економічний стан бізнесу.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Міжнародний арбітраж у такому нестабільному середовищі намагається адмініструвати справи у штатному режимі та забезпечувати їх розгляд без невиправданих затримок. Арбітраж залишається відкритим для бізнесу. Пандемія не змінює такі основні принципи міжнародного арбітражу як ефективність та оперативність арбітражного розгляду, а також вироблення справедливого арбітражного рішення.

Водночас пандемія вже вплинула на арбітраж та арбітражну спільноту. Більшість арбітражних інституцій задля безпеки сторін, арбітрів та своїх співробітників вжила необхідних заходів та запровадила віддалену роботу. Всі найближчі міжнародні заходи скасовані або перенесені на невизначений термін через нестабільну ситуацію.

Дотримуючись запроваджених карантинних заходів і правил особистої безпеки, провідні арбітражні інституції пропонують сторонам та арбітрам застосовувати весь спектр можливостей, який надають їхні інституційні регламенти. Не секрет, що на відміну від державного судочинства, арбітраж, який є більш гнучким та орієнтованим на потреби сторін, вже достатньо давно надав сторонам можливість перейти у цифрове середовище, направляючи документи електронною поштою та використовуючи засоби відеоконференцзв'язку. Однак далеко не всі користувачі арбітражних послуг використовували цю можливість.

Сьогодні проведення усних слухань в онлайн-режимі є найбільш оптимальним варіантом, який дозволяє сторонам досягти прогресу у вирішенні спорів та отримати арбітражне рішення у заплановані строки.

МКАС при ТПП України також відреагував на нинішню ситуацію. Зважаючи на необхідність дотримання балансу захисту прав та інтересів учасників арбітражного розгляду, а також безпеки арбітрів і працівників, рекомендовано застосовувати різні способи організації та ведення справ для забезпечення ефективного арбітражного розгляду: надавати документи в електронній формі; встановлювати процесуальні графіки розгляду справ, враховуючи ситуацію, що склалася, та позиції сторін; дотримуватися дистанційної взаємодії та проводити організаційні наради в онлайн-режимі; проводити слухання справи шляхом відеоконференції.

Якщо сторони з певних причин не бажають застосовувати зазначені цифрові технології, МКАС при ТПП України пропонує такі варіанти вирішення спорів:

  • На підставі поданих сторонами документів. Звісно, це допоможе повністю уникнути особистого контакту, заощадити час і витрати на усне слухання. Призначивши досвідченого арбітра, який спеціалізується в необхідній галузі (одна з найголовніших переваг арбітражу), варто покластися на його професійність та досвідченість у вирішенні спору.
  • Мирне врегулювання. Тут все залежить від складності справи, претензій сторін та їхньої волі. Водночас це один з найбільш оптимальних способів врегулювання спору, який дозволить порівняно швидко отримати арбітражне рішення на узгоджених умовах.
  • Відкладення арбітражного розгляду. Якщо існує нагальна потреба в особистому слуханні, то сторони можуть розглянути можливість його перенесення або надання певних доказів на більш пізню дату. Перенесення слухань вже активно відбувається. Однак варто зазначити, що це потребує значних часових і фінансових втрат, особливо якщо графік слухань арбітражний інститут складав на кілька місяців наперед. При цьому варто ретельно проаналізувати, на яку дату можливе перенесення, враховуючи непередбачуваність тривалості карантинних заходів.

Арбітрування майбутнього

  • У той час як фондові ринки коливаються, ринок технологій відеоконференцзв'язку перебуває на підйомі. Очікується, що більшість усних слухань повністю проводитиметься онлайн або принаймні з тими учасниками, які зможуть взяти участь дистанційно. Витрати, пов'язані з віртуальними слуханнями, порівняно низькі, особливо якщо враховувати потенційні заощадження, які можна буде отримати внаслідок уникнення витрат на поїздки після зняття карантину. Ця серйозна зміна у способах проведення міжнародного арбітрування може стати вирішальним моментом для появи платформ онлайн-вирішення спорів (ODR — Online Dispute Resolution) у сфері міжнародного арбітражу.
  • Зміниться спосіб збирання та передачі доказів. Використання поштового зв'язку та кур'єрів для надсилання паперових контрактів і документів буде зменшено, оскільки світ все більше використовує цифрові підписи та електронні засоби для передачі документів, щоб уникнути поширення захворювання.
  • Переведення документації у цифровий вимір. Сторони все частіше використовують цифрові способи для створення, рецензування та передачі документів. Навіть арбітри надають перевагу цифровим поданням сторін. Паперовий «пакет» доказів, ймовірно, відійде на другий план, оскільки арбітри, які наполягатимуть на такому поданні документів, поступляться тим, хто працюватиме в цифровому режимі. Ухвалення рішень у цифровому форматі може призвести до розширення впровадження штучного інтелекту, LegalTech та інших нових технологій.

Спорів стане більше після перемоги над COVID‑19

Більшість нових спорів стосуватиметься порушень строків виконання контрактів через збої в будівництві, виробництві товарів та наданні послуг. Також варто очікувати на велику кількість спорів щодо міжнародних транзитних перевезень (від судноплавства до залізничного, повітряного і морського транспорту), включаючи спори, пов'язані із затримками або скасуванням відвантаження сировини та складових для широкого спектра споживчих і промислових товарів. Збільшиться кількість спорів, пов'язаних з біотехнологічними, фармацевтичними та медичними зусиллями з метою боротьби зі спалахами COVID‑19. При цьому зростуть вимоги до конфіденційності даних, особливо при частковому переході до ODR.

Загалом, той, хто здатен швидко адаптуватися до нових реалій, після подолання COVID‑19 виживе та відновить свою роботу, стане ще сильнішим та прогресивнішим.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати