09 липня 2013, 12:02

Особливості вітчизняного ринку спільного інвестування

Окремі питання оподаткування господарських операцій з активами пайових інвестиційних фондів

Опубліковано в №27-28 (369-370)

Олександр Гарагонич
Олександр Гарагонич «Бі ен Сі, ЮК» Директор, член Громадської ради при НКЦПФР

Необхідність структурної перебудови національної економіки України потребує залучення значного обсягу всіх інвестиційних ресурсів. Як показує світовий досвід, одним з найефективніших механізмів залучення, розподілу та перерозподілу інвестиційних ресурсів є ринок спільного інвестування. Одними з основних учасників такого ринку в Україні є інститути спільного інвестування (далі – ІСІ). Здійснюючи господарську діяльність із спільного інвестування, ІСІ акумулюють значні інвестиційні ресурси, які в подальшому стають основним джерелом інвестицій у різних сферах господарської діяльності.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


В Україні ІСІ діють у двох правових формах: корпоративного інвестиційного фонду та пайового інвестиційного фонду. Переважна більшість існуючих в Україні ІСІ функціонують у формі пайового інвестиційного фонду (далі – ПІФ).

Одним із основних факторів, що обумовив широке використання ІСІ, і зокрема ПІФ, в економіці України, є податкові стимули, встановлені законодавцем з метою розвитку ринку спільного інвестування. Так, до господарських операцій із використанням ПІФ застосовуються такі податкові пільги:

–       суми коштів спільного інвестування, а саме коштів, залучених від інвесторів ІСІ, доходи від проведення операцій з активами таких інститутів та доходи, нараховані за активами зазначених інститутів, не враховуються для визначення об’єкта оподаткування (пп. 136.1.9 п. 136.1 ст. 136 Податкового кодексу України (далі – ПКУ);

–       виплати дивідендів власникам інвестиційних сертифікатів ПІФ звільняються від нарахування та внесення до бюджету авансового внеску по податку на прибуток (пп. 153.3.5 п. 153.3 ст.153 ПКУ);

–       при виплаті дивідендів на користь фізичних осіб – власників інвестиційних сертифікатів ПІФ, застосовується пільгова ставка з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 5% від суми нарахованих дивідендів, у той же час компанія з управління активами (далі – КУА) виступає податковим агентом по нарахуванню і утриманню податку з доходів фізичних осіб (п. 167.2 ст. 167 ПКУ);

–       низка операцій, що здійснюються КУА в інтересах і за рахунок венчурного ПІФ, не є об’єктом оподаткування ПДВ (позики, операції з цінними паперами, факторингові операції тощо).

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати