За даними Міністерства охорони здоров’я України, рівень безпліддя в Україні сягає майже 20%, а це означає, що кожна п’ята пара не може зачати дитину традиційним способом. Тому лікування із застосуванням допоміжних репродуктивних технологій з кожним роком набирає обертів, на відміну від законодавства, що регламентує цю сферу.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Так склалося, що коли говорять про допоміжні репродуктивні технології (прим.: методики лікування безпліддя, за яких маніпуляції з репродуктивними клітинами людини здійснюються поза межами організму людини) (далі – ДРТ) та їх правове регулювання, здебільшого йдеться виключно про один із методів ДРТ, а саме метод так званого сурогатного материнства (прим.: при застосуванні сурогатного материнства в організм жінки (сурогатної матері) переноситься ембріон, зачатий подружньою парою, сурогатна матір виношує і народжує генетично чужу для себе дитину). Адже ця тема набула значної популярності за останні декілька років, оскільки саме навколо сурогатного материнства постійно виникають скандальні історії, зокрема, що пов’язані із вивозом дітей за кордон їхніми батьками, які є громадянами інших країн.
Але якщо говорити про ДРТ, то вони далеко не обмежуються тільки методом сурогатного материнства, як це здебільшого вважають. Окрім даного методу, є й інші методики. Це запліднення invitro (його ще називають «дитина в пробірці»), стимуляція овуляції, контрольована стимуляція яєчників (далі – КСЯ), внутрішньоматкова інсемінація (далі – ВМІ), процедури донації гамет та ембріонів, кріоконсервації біологічного матеріалу, редукція ембріонів тощо. І кожна із наведених методик і маніпуляцій потребують належного правового й договірного оформлення.
Нормативноправова база
На сьогодні допоміжні репродуктивні технології регламентуються в Україні цілою низкою нормативноправових актів. Зокрема, відповідні положення закріплені в Цивільному кодексі України від 16.01.2003 № 435IV, Сімейному кодексі України від 10.01.2002 № 2947III, Законі України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» від 19.11.1992 № 2801ХІІ, Наказі МОЗ № 787 від 09.09.2013 р. «Про затвердження Порядку застосування допоміжних репродуктивних технологій в Україні».