Таке запитання в різних інтерпретаціях адвокати чують майже щодня. Воно слушне, тому що життєве. Дійсно, як це зробити?
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Органи правопорядку (така назва міститься в Конституції) — це наша охорона, ми (громадяни) за свої гроші найняли озброєних людей і довірили їм нашу безпеку. На жаль, трапляються непоодинокі випадки, коли наша безпека відчуває себе кимось іншим, забуває про своє призначення і вважає, що має право «отримувати» зі своїх роботодавців за правом сильного. Такі реалії сьогодення.
Для захисту потрібно чітко усвідомити, що реальної правоохоронної допомоги від держави марно очікувати, часто держава в особі органів правопорядку може лише зафіксувати той чи інший випадок порушення закону. Тому потрібно вміти та мати можливість захищатися від держави.
Перший крок для захисту — це профілактика, передбачуваність, розуміння, що власна безпека знаходиться у власних руках. Необхідно спокійно сісти, проаналізувати свій спосіб життя, оточення, бізнес (якщо він є) і передбачити, звідки може «прилетіти». Такий своєрідний медогляд, але з позиції закону.
Після виявлення «вузьких місць» і «больових точок» варто продумати їх захист (документальний, фізичний, технічний). Це нормально — дбати про безпеку свого життя, в тому числі про юридичну безпеку. У формуванні юридичної безпеки необхідний радник — адвокат, якого потрібно залучати ще на етапі передбачення, а не коли вже щось трапилося. Це також природно, адже ніхто не заперечує користь регулярного медичного обстеження, технічного огляду автомобіля, то чому з юридичними питаннями має бути по‑іншому?
Такими шляхами досягається дуже важлива мета — розуміння особою (клієнтом адвоката) своїх прав. Він розуміє проблему, причини її виникнення та шляхи подолання, отримує знання і навички щодо захисту своїх прав. Він стає грамотним у цьому питанні, а отже, стає сильним. Це дуже кропітка і не дуже помітна робота — профілактика. Вона схожа на щоденну зарядку, нібито нічого особливого, але людина звикає бути здоровою, сильною, впевненою.
Тому коли виникає конфлікт із силовиками, людина внутрішньо готова до захисту. Немає значення, чи це власний захист, чи захист свого бізнесу, інтересів компанії тощо. Не робляться помилки, не підписуються необхідні правоохоронцям документи, не надаються пояснення, які не мають жодного значення, але використовуються силовиками для отримання інформації.
Тобто людина психологічно готова до конфлікту, для неї це не катастрофа у відносинах із представниками держави, вона готова до опору. Таким чином, психологічна підготовка клієнта через надання йому необхідних первинних юридичних знань є першим кроком у захисті його прав та інтересів.
Наступне — власне юридичний захист. Іноді він буває швидким, коли силовики намагаються з наскоку щось отримати (документи, відповідь на запит, просто переслідують, як бандити з узаконеним носінням зброї). Вистачає відповіді з посиланням на закон чи жорсткої телефонної розмови. Здається, нібито все, залишили у спокої. Однак це хибне відчуття безпеки. Далі буде… Це був лише перший дзвоник. Потрібно готуватися до отримання судових ухвал, обшуку, навіть до затримання.
Тут переходимо до другої складової — готовність до системних дій із захисту. Існує хороше військове правило під назвою «П'ять П» — «плохое планирование приводит к плохим последствиям».
Тому важливе значення має план — визначення відповідальних за певні дії людей, підготовка системи сповіщення, зв'язку, місць зберігання копій чи оригіналів документів, носіїв інформації, грошей тощо. Без плану буде набагато більше втрат. Знову ж таки, тут потрібен радник — адвокат. Він щодня стоїть на захисті прав та законних інтересів осіб. Потрібно прислухатися до його порад, довіряти, як лікарю, як священнику, інакше справи не буде.
Третя складова — реалізація такого плану захисту. Нападники дуже чітко відчувають, коли є план, а коли робота йде «з коліс». Тоді вони мають перевагу в часі, якою вміють дуже добре користуватися. У процесі реалізації плану захисту дуже важливо не зупинятися і йти до кінця. В опонента має бути відчуття танкової атаки — вона невблаганна, її не можна зупинити, чутно лише брязкіт гусениць, гуркіт моторів та запах вихлопу, але в паперовому вигляді. Не варто боятися «зіпсувати стосунки». Прокурор — не кум, він також повинен дотримуватися закону. Жодні «інтереси держави» не виправдовують його порушення.
В більшості випадків активні слідчі дії застають клієнтів зненацька, вони просто можуть не розуміти, що відбувається та як на це реагувати. Насамперед, це стосується обшуків, особливо коли їх проводять одночасно у кількох місцях. В одному з проектів нашої практики минулого року одночасно було проведено 26 обшуків як за місцезнаходженням компанії, так і за місцем проживання менеджменту та засновників. До проведення обшуків нічого не говорило про наявність кримінального провадження, тому клієнт навіть не підозрював, що до нього «можуть прийти». В цьому випадку дуже важливим чинником була максимально оперативна реакція адвокатів, їхнє прибуття до місця проведення обшуків, надання вчасної та кваліфікованої правничої допомоги. Саме ці оперативні дії та подальший супровід проєкту «за планом, а не з коліс» дозволили повернути вилучене майно і закрити кримінальне провадження.
В іншому випадку з одним з наших великих іноземних клієнтів численні порушення у процесі проведення досудового розслідування за допомогою активних дій захисту мали наслідком не тільки закриття кримінального провадження особисто Генеральним прокурором, але й притягнення до відповідальності відповідних осіб, які здійснювали відверто протиправні дії. Саме в цьому випадку вони мали перевагу в часі, але не змогли нею скористатися завдяки проведеним заходам зі сторони захисту.
Підсумовуючи, слід зазначити, що готовність до протиправних дій з боку органів правопорядку складає половину успіху. Друга половина цього успіху залежить від професійних дій захисників.