03 червня 2019, 17:40

True Detective: адвокатське розслідування покроково

Опубліковано в №23 (677)

Євген Грушовець
Євген Грушовець «Ario Law Firm» партнер

Пролог


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Наш клієнт зробив передоплату за поставку обладнання. Мова йде про суму в особливо великих розмірах. Постачальник, отримавши гроші, зник з поля зору. Доволі стандартна і розповсюджена злочинна схема. Як правило, щоб домогтися повернення своїх «кровних» та притягнення зловмисників до відповідальності, ошуканим людям слід пройти не одне коло пекла, адже в нинішніх реаліях, на жаль, достатньо часто потерпілі не отримують належної ефективної допомоги правоохоронних органів.

Щоб пекло все ж таки оминуло клієнта, наша команда адвокатів, замість правоохоронців, провела власне розслідування. Після формування адвокатського досьє на цього постачальника, нашого виїзду за юридичною та фактичною адресами знаходження, документування специфіки діяльності та розкриття банківських рахунків, ми змогли домогтися повернення клієнтських коштів, включно зі штрафними санкціями та в позасудовому порядку. Вишенькою на торті в цій історії стало те, що цей постачальник після всього описаного пропонував нашому адвокатському об'єднанню укласти з ним договір на надання юридичних послуг.

Чого хоче клієнт

В нинішніх правових реаліях, які постійно змінюються та безперестанно диктують нові правила гри, прогнозувати результат у справі клієнта, м'яко кажучи, справа непроста. При цьому саме прогнозованості результатів очікує клієнт від свого захисника. Він хоче розуміти не лише стратегію і тактику розв'язання його проблеми, але й те, чим все це для нього обернеться. Досвідчений адвокат надасть клієнту цю прогнозованість, навіть якщо більшість учасників процесу поводяться зовсім непередбачувано.

Як можна отримати цю прогнозованість?

По‑перше, адвокат має досконало вивчити проблему і розуміти причини її виникнення (фактичні, юридичні, психологічні та ін.), стадії розвитку, масштаби та можливі ризики, які ця проблема здатна нанести не лише клієнту, але й іншим особам. По‑друге, адвокат повинен володіти ситуацією. Тобто знати та передбачувати, які наступні кроки потенційно зробить кожен з учасників ситуації, у тому числі опонент та/або слідчий. По‑третє, головне завдання адвоката — не просто вирішити чиюсь проблему, а зробити це у найбільш вигідний для клієнта спосіб.

Для досягнення вищенаведених цілей існують різні механізми, серед яких велике значення має адвокатське розслідування. Однак необхідно бути готовими до того, що під час проведення такого розслідування у вас не буде навіть десятої частини можливостей, які є у правоохоронних органів. Наприклад, навряд чи у вашому особистому розпорядженні виявляться спецзасоби зв'язку, апаратура для прослуховування та повноваження на її використання, ви не матимете доступу до всіх баз даних, до яких мають доступ правоохоронні органи. Все це не означає, що ваше розслідування за якістю має право поступатися роботі слідчих органів.

Адвокат-детектив: «фішечки»

Отже, адвокатське розслідування — це збір фактичних даних.

Теорія. Надалі такі дані можуть серйозно допомогти у спілкуванні з опонентами та переконати останніх в обґрунтованості вашої позиції. Саме ці дані може взяти до уваги слідчий чи прокурор для ухвалення остаточного рішення щодо провадження (цей приклад релевантний для випадків, коли адвокат захищає підозрюваного).

Практика. Одному з наших клієнтів інкримінували організацію фіктивних підприємств та привласнення грошових коштів за їх участю за попередньою змовою осіб. Слідчі для документування так званої злочинної діяльності поїхали до одного з горе-підприємців та отримали вигідні для себе (слідства) свідчення на нашого клієнта, застосувавши механізми тиску. Звісно, суд взяв такі дані до уваги під час застосування запобіжного заходу, що було не на користь клієнта.

З метою спростування свідчень та дискредитації свідка-підприємця ми провели своє розслідування і встановили, що більшість свідчень на нашого клієнта не відповідала дійсності. Обставини, які повідомив свідок щодо місця та часу зустрічей, були спростовані здобутими нами доказами. Ми встановили, коли свідок приїздив до Києва (Укрзалізниця надала чітку інформацію щодо номерів потягів, дат і кількості відвідування столиці). Також ми отримали інформацію, що стосовно свідка існують вироки в інших справах з відстрочкою їх виконання. Тобто таким чином свідок був доступною мішенню у правоохоронців та вони активно його використовували для отримання вигідних слідству показів. Ми ініціювали допит такого свідка за нашої участю, але він зник з поля зору і більше жоден з учасників справи (в тому числі слідчий) його не бачив.

Теорія. Якщо під час досудового розслідування адвокат представляє інтереси потерпілого або цивільного позивача, то метою адвокатського розслідування буде доповнення матеріалів слідства для формування якісної доказової бази та правильної кваліфікації злочину. Зокрема, неабияку допоміжну роль у проведенні адвокатського розслідування можуть зіграти оператори мобільного зв'язку, в яких можна отримати інформацію щодо місця знаходження абонента чи визначити коло осіб, з якими він спілкується у справі.

Практика. Організована група осіб заволоділа ТРЦ, який належав нашому клієнту. Схема заволодіння була доволі примітивною: розподіл майна та внесення змін до Реєстру речових прав на нерухоме майно. На жаль, у такій схемі брав участь нотаріус і державний реєстратор. У слідства не було доказів попередньої змови таких осіб. Ми ініціювали допити осіб, встановили засоби, за допомогою яких такі особи комунікували, отримали інформацію про місцезнаходження абонента та його з'єднання. Ми встановили, що напередодні так званого «поділу» ТРЦ на частини та перереєстрації зазначені особи дуже активно спілкувалися, а інколи перебували в межах дії однієї базової станції мобільного оператора. Хоча до цього на допитах вони повідомляли, що не знають один одного.

Теорія. Окрім вищезазначеного, дуже часто саме адвокатське розслідування є підставою для внесення відомостей в Єдиний реєстр досудових розслідувань та для здійснення повідомлення про підозру особам, які вчинили злочин.

Практика. «Як корабель назвеш, так він і попливе», — це принцип, яким ми керуємося під час подачі заяви про злочин. Залежно від того, наскільки якісно буде написана заява про злочин (тут питання не обсягу документа, а навпаки, чим більш лаконічно написана заява, тим більш ймовірно, що слідчий її прочитає), шанси на реєстрацію провадження збільшуються. Відкрию секрет, слідчі або їхні керівники достатньо позитивно ставляться до заяв про злочин, які мають додатки у вигляді кольорових схем-хронологій щодо скоєного злочину. Ми неодноразово бачили та чули, як слідчі перед прокурорами й слідчими суддями не «на пальцях», а наочно показували такі схеми та мотивували необхідність проведення тих чи інших слідчих дій. В межах адвокатського розслідування ми встановлюємо фактичні дані, що стосуються справи, шляхом проведення опитування осіб, які мають до неї відношення (звісно, за добровільною згодою), вимагаємо інформацію та документи, що мають значення для справи, шляхом подачі адвокатських запитів.

Де брати інформацію

За допомогою суду ми отримуємо інформацію з обмеженим доступом (наприклад, інформацію, що має нотаріальну чи банківську таємницю).

Теорія. Рухайтеся за коштами. Це має бути чи не основним гаслом розслідувача (до того ж мова йде не лише про економічні злочини). Запитуйте інформацію про відкриті та закриті рахунки, про рух коштів на таких рахунках у банківських установах.

Практика. Дуже часто, заволодіваючи майном (особливо нерухомим) та маскуючи злочин під господарські відносини, злочинці забувають сплатити кошти за придбане товариство. Підробляючи підпис засновника ТОВ, що володіє майном, та укладаючи від його імені договір продажу корпоративних прав за номінальну вартість статутного капіталу, учасники схеми інколи не лише не сплачують кошти за таким договором, але й забувають вказати реквізити рахунків продавця і покупця, з яких та на які повинні надходити кошти. Доступ до інформації про рух коштів підтвердить, наприклад, що продаючи ТРЦ вартістю в мільйони за 36 тис. грн, розрахунок фактично не відбувається. Подальші дії під час допитів та слідчих експериментів — з'ясувати, чому так відбулося.

Теорія. Ще одним важливим джерелом отримання інформації є соціальні мережі, в яких ідентифікуються навіть «найзаконсперованіші» особи у разі певного збігу. Це надає можливість встановити коло їхніх знайомств, захоплення, роботу тощо.

Практика. Заявник і потерпілий у справі пояснює, що невідомі особи проникли до авто, заволоділи документами, підробили підписи заявника, уклали кредитний договір та передали в іпотеку майно, а він до цього не має жодного стосунку. Оглядом інтернет-профіля сторінки заявника було встановлено місце його перебування в конкретно визначений день (день вчинення злочину) та коло осіб, з якими він перебував того дня.

Теорія. Численна кількість баз даних, якими користуються державні органи та до яких можуть мати доступ адвокати, також є джерелом формування адвокатського розслідування. Вміння якісно користуватися Big Data-інструментами надає неабиякий шанс на перемогу.

Практика. Так звані «заявники» вчинення злочину, які систематично повідомляють про вимагання у них неправомірної вигоди, майже завжди «мають профілі» в базах правоохоронців (наприклад база АРМОР — Автоматизоване робоче місце оперативника), в яких міститься інформація про всі подані заявником заяви про вчинення злочину.

Отже, все вищенаведене не є класичним адвокатським розслідуванням, це скоріше симбіоз роботи адвоката і детектива. Моя найголовніша порада — підходьте до кожного розслідування креативно, нестандартно, індивідуально, адже саме цього від вас чекає клієнт.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати