12 серпня 2019, 14:10

Сім речей, які можуть зашкодити майбутньому адвокату в кримінальних справах

Опубліковано в №32 (686)

Віталій Сердюк
Віталій Сердюк «AVER LEX» старший партнер, адвокат

Для сучасних студентів існує багато можливостей поліпшити свої hard і soft skills за межами університету. Наприклад, нещодавно АО AVER LEX підтримало Кейс-чемпіонат з кримінального права, організований Лігою студентів Асоціації правників України. На фінал ми запросили в офіс п'ятірку студентів, чиї рішення були теоретично сильними та включали елемент нестандартного підходу. Під час мого майстер-класу вони поділилися, що не всі ще визначилися з кримінальною практикою як з ключовою у своїй діяльності. Щоб допомогти з остаточним вибором для тих студентів, хто також ще не визначився, ділюся сімома основними речами, які можуть нашкодити майбутньому адвокату в кримінальних справах, про які потрібно назавжди забути.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


№1 Забудьте про кеди та джинси

І в п'ятницю теж. Адже зовнішній вигляд і досі має значення. Мова не про колір сорочки або краватки, не про модний фасон, а про звичайний випрасований костюм з усіма відповідними атрибутами. Незалежно від того, куди ви прямуєте — в суд, до слідчого або до клієнта. Запам'ятайте, усім своїм виглядом ви повинні випромінювати впевненість. Це основна риса практикуючого юриста.

№2 Забудьте про відповідь «не знаю»

Звичайно, неможливо знати весь обсяг практики, норми законодавства, підзаконних нормативних актів, які постійно змінюються. Психологічно відповідь «я не знаю» в будь-якій ситуації зменшує авторитет. Якщо важко з відповіддю, скажіть — «необхідно уточнити щодо цього питання», «необхідно додатково проаналізувати судову практику» тощо.

№3 Не чекайте супер-проекту

Не відмовляйтеся від проектів, незалежно від їх складності або сфери (наприклад, стягнення боргу, ДТП, побутові суперечки), навіть якщо обрали кримінальну спеціалізацію як основну. Саме так напрацьовується досвід. На початку професійного шляху не відомо, як захист навіть у найпростішому проекті може вплинути на вашу долю. Завжди пам'ятайте, що головна цінність юридичної професії — це професійна допомога людям.

№4 Забудьте про страх назвати ціну своїх послуг

Ви отримали диплом і назвали себе юристом. Ви прийшли в цю професію допомагати людям, а також щоб заробляти. Погано, коли юрист не може сформувати ціну за свої послуги. Це означає, що він не цінує себе і свою роботу. Катастрофічна помилка, коли молодий юрист керується такими думками: «Я ж молодий, мені потрібно напрацювати практику, потренуватися». Ви можете відмовитися від гонорару, якщо клієнт не має можливості оплатити, домовитися з ним про знижку, але ви зобов'язані озвучити вартість своєї роботи. Завжди фіксуйте виконані дії щодо проекту. Це повинен бути «must have» документ з описом дій, виконаних належним чином, із зазначенням дати, підписів і відсутності претензій сторін.

№5 Забудьте про дружбу з клієнтом під час захисту його інтересів

Прекрасно, коли робочі стосунки перетворюються у дружбу. Однак стати друзями краще після завершення справи. Адже це може спровокувати взаємні образи та претензії, що може додати труднощів у процес захисту. Також не тіштеся ілюзіями про вічну вдячність клієнта. Після того як юрист досягає бажаного результату і проблемне питання перестає бути актуальним, про юриста забувають. Проте не варто це сприймати як загальноприйняте правило.

№6 Забудьте про «рішалово»

На жаль, досі існує покоління клієнтів, які сприймають адвокатів у кримінальних справах як «грошових кур'єрів у потрібні кабінети». Це ваше завдання — пояснити клієнту, що гарантією успішного вирішення справи є не сума, яку він хоче кудись занести, а виключно професійний підхід до справи. Ви як професіонал аналізуєте ситуацію та визначаєте, чи є ризики для клієнта, який спосіб захисту потрібно обрати. Якщо клієнт цього не розуміє, а тільки ставить питання, чи знаєте ви суддю або прокурора, то це не ваш клієнт. Ніколи не використовуйте свої навички захисту прав у справах, де немає правди, де забирають те, що не належить по праву, або позбавляють свободи без підстав.

№7 Забудьте про страх розсердити суддю або слідчого

Велика помилка, коли клієнт просить або адвокат приймає рішення «не сваритися» із суддею чи прокурором. Для клієнта така позиція рівнозначна явці з повинною. Правильно будуйте відносини та професійну комунікацію зі слідством і представниками судових органів. Їх основою є ваша компетентність, грамотність, принциповість (а не розмінювання на домовленості й тимчасові вигоди), повага до опонентів, сила духу та вміння тримати слово. Це сприятиме нормальній, у межах закону, коректній роботі та сформує авторитет адвоката або юриста в системі. Однак уникайте перебільшень, коли без причини, без реальної спроби відпрацювати нормальну комунікацію зі слідством, із судом адвокат починає всіх змішувати з брудом, чіпляючися за якісь непотрібні дрібниці, оскільки така манера його поведінки може «поставити хрест» для клієнта на успішне завершення його справи.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати