08 вересня 2023, 16:23

Особливості обчислення строків досудового розслідування в умовах воєнного стану: зміни до КПК України

Юлія Пономаренко
Юлія Пономаренко юрист АО Alertes

Нещодавно Президент України підписав ухвалений Верховною Радою України Закон «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо особливостей обчислення строків досудового розслідування в умовах воєнного стану», № 3341-IX від 23.08.2023, яким були внесені доповнення та зміни до ст. ст. 219 та 615 КПК України.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


На думку Комітету ВР з питань правоохоронної, вказаний Закон забезпечить ефективне здійснення досудового розслідування кримінальних проваджень в умовах воєнного стану, зокрема шляхом виключення обчислення строків досудового розслідування у кримінальних провадженнях щодо воєнних злочинів та злочину геноциду, по яких особі не повідомлено про підозру та удосконалить порядок обчислення строків досудового розслідування у кримінальних провадженнях, зареєстрованих в умовах воєнного стану.

Зокрема, ч. 2 ст. 219 КПК доповнено абз. 4, відповідно до якого строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР або винесення постанови про початок досудового розслідування у порядку, встановленому ст. 615 КПК, до дня повідомлення особі про підозру не обчислюється у кримінальних провадженнях щодо таких злочинів:

  • планування, підготовка, розв’язування та ведення агресивної війни (ст. 437 ККУ);
  • порушення законів та звичаїв війни (ст. 438 ККУ);
  • застосування зброї масового знищення (ст. 439 ККУ);
  • геноцид (ст. 442 ККУ).

Крім того, абз. 4 ч. 6 тепер передбачено, що загальний строк досудового розслідування не обчислюється й при об'єднанні кримінальних проваджень у порядку, передбаченому ст. 217 КПК, якщо досудове розслідування хоча б в одному з них здійснюється щодо злочинів, зазначених вище.

Цим Законом також внесено зміни до ч. 8 ст. 615 КПК, що встановлює особливий режим кримінального провадження в умовах воєнного стану.

Отже, відтепер у кримінальних провадженнях, в яких з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань та на дату введення воєнного стану жодній особі не повідомлено про підозру, строк від дати введення воєнного стану до дати його припинення чи скасування не включається до загальних строків, передбачених ч. 2 ст. 219 КПК.

Варто зазначити, що у кримінальних провадженнях, в яких відомості про кримінальне правопорушення, за винятком злочинів, що стосуються планування, підготовки, розв’язування та ведення агресивної війни, порушення законів та звичаїв війни, застосування зброї масового знищення чи геноциду, внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань або винесена постанова про початок досудового розслідування у порядку, встановленому ст. 615 КПК, від дати введення воєнного стану і до дати його припинення чи скасування строк досудового розслідування до дня повідомлення особі про підозру становить тридцять місяців. Водночас строк досудового розслідування може бути продовжений.

Отже, Закон № 3341-IX дозволить підвищити ефективність досудового розслідування кримінальних проваджень в умовах воєнного стану, і навіть тих, по яких жодній особі не повідомлено про підозру, а також забезпечити збирання доказів та належну фіксацію воєнних злочинів та геноциду.

Проте варто зауважити, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, згідно з якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності й припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Тобто наведені зміни до КПК України щодо особливостей обчислення строків досудового розслідування в умовах воєнного стану, які прийняті цим Законом, можуть бути застосовані лише до злочинів, які скоєні після набрання чинності цим Законом.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати