18 липня 2024, 18:25

Як швидко розблокувати бізнес після обшуку

Jun. Column

Павло Гончаренко
Павло Гончаренко «MILLER» молодший юрист

Правоохоронні органи продовжують використовувати обшуки як інструмент системного тиску на бізнес. 


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Це підтверджують нещодавні резонансні кейси щодо Мазепи, Укрнафти і навіть справа про ймовірні витоки інфи у межах справи про «Велике будівництво». І це далеко невичерпний перелік кейсів. Сучасні реалії свідчать про всеохопне поширення силових методів. І за традиційною методикою силовиків, якщо не першочергово, то однією із ключових дій правоохоронців є обшук. 

Якщо вас обшукали, вам, ймовірно, доведеться зіткнутися з такими наслідками:

  1. Слідчі вилучили ваше майно, без судового дозволу;

  2. Ваші речі були вилучені, оскільки дозвіл на це містився в ухвалі про проведення обшуку;

  3. На вилучене майно могли накласти арешт, і щоб його повернути, потрібно буде скасувати цей арешт через суд.

Ці наслідки обшуку істотно перешкоджають роботі бізнесу. Вилучення майна означає, що бізнес позбавляється важливих ресурсів (комп'ютерної техніки, грошових коштів, штампів, печаток, бухгалтерської та іншої документації), що необхідні для нормального функціонування. 

Це суттєво ускладнює безперебійне функціонування бізнесу і навіть може призвести до зупинки операцій, затримки проєктів та фінансових втрат. Такі дії правоохоронних органів можуть паралізувати діяльність компанії, створюючи значні перешкоди для ведення бізнесу та розвитку.

Тож розберемо в деталях, що є ключовим і необхідним для розблокування бізнесу після обшуку. Відразу зауважу, що порядок повернення майна, зважаючи на різну процедуру, правовий статус майна — є неоднаковим.  Висвітлити в одній статті всі грані кожного порядку не є доцільним та є таким, що розсіює увагу. Тому для тримання фокуса я поетапно розберу кожний порядок у циклі статей, присвячених цій темі.

Отже, ситуація така: «на підприємстві вилучили майно, дозвіл на вилучення якого не був наданий ухвалою про обшук, але воно було вилучене і щодо нього не звернулися з клопотанням про накладення арешту» (ч. 7 ст. 236 КПК України).

Відповідно до закону правоохоронці мають самі повернути майно власнику, якщо немає законних підстав для його утримання. Однак це рідко відбувається, тому найчастіше власнику доводиться повертати своє майно через суд.

Процедура повернення тимчасово вилученого майна в КПК України чітко не прописана, а слідчі / прокурори нерідко нехтують врегульованою частиною процедури повернення такого майна.

Однак кваліфікований адвокат чітко знає і розуміє механізм протидії такій поведінці представників силових структур. Першочергово порядок, план дії має бути з урахуванням норм КПК щодо обшуку, арешту майна, подання заяв слідчому або прокурору, а також оскарження дій або бездіяльності під час досудового розслідування.

Відтак порядок дій при поверненні тимчасово вилученого майна може бути таким:

1) Перевіряємо, чи зазначено вилучене майно в ухвалі про дозвіл на проведення обшуку.

Зазвичай судове рішення про обшук виглядає так: «Надати дозвіл детективам/слідчим на проведення обшуку в приміщенні, що розташовано за адресою з метою виявлення і вилучення: документів, чорнових записів, мобільних телефонів, сім-карт, грошових коштів, отримані незаконним шляхом, та інші речі або документи, які можуть бути доказами злочину».

Важливо розуміти, що на етапі надання дозволу на проведення обшуку  слідчий / прокурор та слідчий суддя не володіють і не можуть володіти інформацією про певні індивідуальні ознаки речей (IMEI телефонів, серійні номери комп'ютерної техніки чи реквізити документації). Ці дані не можуть і не мусять бути зазначеними в ухвалі про проведення обшуку. 

Отже, стратегія про те, що слідчий суддя не написав в ухвалі конкретний IMEI мобільного телефону, а тому поверніть мені його негайно — не працює! Судова практика змінилася і для повернення такого майна потрібно діяти креативніше та вчинити цілий комплекс дій, який не відразу надасть результат.

2) З'ясовуємо у суду, під юрисдикцію якого підпадає орган досудового розслідування, та з'ясовуємо чи були подані клопотання про арешт тимчасово вилученого майна.

Для цього вчиняємо максимально прості дії:  

  • подаємо до відповідного суду адвокатський запит про надання інформації: (1) Чи подавалися клопотання про арешт майна? (2) Коли подавалися? Яке було прийнято рішення? (3) Коли було прийнято рішення? (не завжди працює, проте метод дієвий);

  • моніторимо сайти судової влади на предмет справ, що надійшли до суду (певні знання про справу та розуміння системи авторозподілу суду надасть можливість самостійно встановити інформацію по справі навіть за умови приховання чутливої інформації).

Окрім того, варто розуміти — часові межі вчинення таких дій є обмеженими, тому зволікати із цим не можна.  

КПК України визначено, що у разі тимчасового вилучення майна під час обшуку, клопотання про арешт такого майна повинно бути подано протягом 48 годин після вилучення, інакше майно має бути негайно повернуто особі, в якої його було вилучено (ч. 5 ст.171 КПК).

Крім цього, клопотання про арешт майна розглядається судом не пізніше двох днів з дня його надходження (ч. 1 ст. 172 КПК).

Тобто у цьому разі ми маємо дві законні підстави для повернення тимчасово вилученого майна:

1) протягом 48 годин з дня проведення обшуку детектив не звернувся із клопотанням про арешт;

2) протягом двох днів із дня надходження клопотання про арешт слідчий суддя не прийняв рішення по справі. 

За наявності однієї із цих підстав переходимо до наступної стадії. 

3) Подаємо скаргу на бездіяльність щодо неповернення тимчасово вилученого майна

Щоб повернути тимчасово вилучене майно, потрібно подати скаргу до суду з проханням зобов'язати слідчого, детектива або прокурора повернути майно (ч. 1 ст. 303 КПК України).

Таку скаргу краще подати на третій день після обшуку, оскільки слідчий має 48 годин для подання запиту на арешт.

Саме дотримання цього строку допоможе оперативно відреагувати на недопрацювання прокурора чи слідчого. У цій ситуації важливо діяти на випередження, і наперед знати та бути готовими до оперативного звернення до слідчого судді. Інакше повернення майна законному володільцю все більше розтягується в часі.  

За результатом розгляду скарги, незаангажований слідчий суддя без особливих проблем постановляє ухвалу про необхідність повернення тимчасово вилученого майна. Зазвичай це є достатнім, щоб фактично іти до прокурора чи слідчого, для повернення тимчасово вилученого майна. Проте у нашій практиці є кейс у якому лише після третьої ухвали суду прокурор повернув вилучений під час обшуку мобільний телефон. А втім, це радше виняток, ніж правило. Тож переходимо до наступної стадії.

4) Фактичне отримання майна

Щасливий власник майна отримав позитивне рішення суду, яке зобов'язує правоохоронців повернути майно, і є положення КПК, що не дозволяє утримувати майно без підстав. Але недобросовісні силовики займаються буквоїдством і стверджують про наступне. В положеннях ч. 2 ст. 535 КПК є визначення про те, що суд повинен надіслати копію свого рішення органу, який зобов'язаний його виконати. 

Слідчі, використовуючи зміст цієї норми, відтягують момент повернення майна якомога далі. Тому на практиці власник майна чи його представник спершу контролює / просить відповідальну особу суду чимскоріше направити судове рішення до правоохоронного органу, а потім чи не силоміць змушує слідчого / прокурора отримати / побачити це судове рішення.  

У такому разі я рекомендую не вдаватися до таких методів, а використати інструмент, наданий законодавцем, а саме: якщо слідчі ігнорують ці дії, можна говорити про умисне невиконання рішення суду (ст. 382 КК України) і подавати заяву про вчинення злочину до Державного бюро розслідувань.

Зазвичай факт такого звернення мотивує слідчого / прокурора у найкоротші строки повернути тимчасово вилучене майно. А тому лише такий комплекс дій є дієвим і найрезультативнішим для досягнення бажаного результату.  

В будь-якому разі розраховувати на швидку реакцію слідчого / прокурора і безперешкодне повернення майна навіть при позитивному рішенні суду не варто. Зі сторони власника майна і його представників системно повинні вчинятися активні дії, направлені на повернення такого майна, що обов’язково приведе до бажаного результату.

Не пропустіть наступні статті з цієї теми.  

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати