30 травня 2022, 15:12

Що робити компаніям, власники яких ─ юридичні особи з рф, після прийняття мораторію

Євгеній Шамраєнко
Євгеній Шамраєнко «TCM Group Ukraine» радник

4 березня 2022 року стало вирішальною датою для українських компаній, бенефіціарними власниками яких є громадяни, юридичні особи рф або власне російська федерація. Діяльність таких компаній в Україні практично неможлива, адже грошові перекази на їхні рахунки робити заборонено, майно таким компаніям продавати заборонено, відчужувати майно від українських компаній із російськими бенефіціарами на користь інших осіб також заборонено.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Згідно з даними моніторингу сервісом Opnedatabot, це майже 17 тисяч компаній, серед бенефіціарних власників або засновників яких є громадяни Росії та Білорусі.

Проте, як перш ніж робити висновки щодо шансів на існування конкретної компанії, розберімося, хто належить до російських бенефіціарів, які є винятки та які саме дії заборонено вчиняти.

На яких підставах?

4 березня 2022 року (зі змінами від 19 квітня) набула чинності Постанова КМУ «Про забезпечення захисту національних інтересів за майбутніми позовами держави Україна у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації».

Постанова ця діятиме до набуття чинності Законом України щодо врегулювання відносин за участю осіб, пов’язаних із державою-агресором, але не більше одного місяця з дня припинення чи скасування воєнного стану.

7 березня 2022 року набув чинності Закон України «Про основні засади примусового вилучення в Україні об’єктів права власності Російської Федерації та її резидентів».

Хто підпадає під дію постанови? Особи, пов’язані з рф, а саме:

- громадяни рф, крім тих, що проживають на території України на законних підставах;

- юридичні особи, створені та зареєстровані відповідно до законодавства рф;

- юридичні особи, створені та зареєстровані відповідно до законодавства України, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером), що має частку в статутному капіталі 10 і більше відсотків, якої є рф, громадянин рф або юридична особа, створена та зареєстрована відповідно до законодавства російської федерації.

 Які обмеження передбачені для українських компаній із російськими бенефіціарами?

1. Заборонено виконання, зокрема, в примусовому порядку, грошових та інших зобов’язань, кредиторами (стягувачами) за якими є рф або пов’язані з нею особи.

2. Заборонено відчуження, передачу в заставу, будь-які інші дії, що мають чи можуть мати наслідком відчуження нерухомого майна, цінних паперів, корпоративних прав, транспортних засобів, повітряних та морських суден, суден внутрішнього плавання російською федерацією або особами, пов’язаними з державою-агресором, крім безоплатного відчуження на користь держави Україна.

3. Заборонено відчуження, передачу в заставу, будь-які інші дії, які мають чи можуть мати наслідком відчуження нерухомого майна, цінних паперів, корпоративних прав, транспортних засобів, повітряних та морських суден, суден внутрішнього плавання на користь осіб, пов’язаних із державою-агресором, або на користь російської федерації.

Яке майно може бути вилучене?

- рухоме й нерухоме майно;

- кошти;

- вклади у банках;

- цінні папери;

- корпоративні права;

- інше майно (активи), що знаходиться (зареєстровані) на території України та безпосередньо або через афілійованих осіб належать російській федерації та її резидентам.

Підсумки:

1. Особи, пов’язані з рф, не можуть продавати частку в статутному капіталі члена товариства, який є громадянином рф.

2. Правочини, що укладаються з порушенням мораторію, вважаються нікчемними, а державна реєстрація такого правочину забороняється.

3. Накладений мораторій на вихід члена товариства (громадянина рф).

4. Примусове вилучення майна резидентів рф може здійснюватися лише за суспільної необхідності.

5. Фізичні особи не є резидентами рф у розумінні Закону. Поки зміни не наберуть чинності, вилучити корпоративні права у члена товариства (громадянина рф) неможливо.

4. Виключення члена з товариства можливо лише за двох підстав:

- неподання правонаступником заяви про вступ до товариства;

- невнесення вкладу під час первинного формування статутного капіталу.

То що ж робити компаніям, власники яких ─ юридичні особи з рф, після прийняття мораторію?

Наразі – лише очікувати змін до законодавства та прийняття нових нормативно-правових актів КМУ. Легальних способів позбутися обмежень для компаній, що підпадають під санкції, не існує. Зважаючи на велику кількість компаній, діяльність яких повністю заблокована, вважаємо за необхідне знайти механізм зняття обмежень з урахуванням державних інтересів. Таким рішенням може бути дозвіл на безоплатне відчуження корпоративних прав на користь інших акціонерів – громадян України.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати