У державних закупівлях трапляються непоодинокі ситуації, коли тендерна документація містить умови, які постачальнику неможливо або складно виконати. Якщо такі умови не є необхідними для поставки товару, то вони можуть бути визнані дискримінаційними. Однак те, що одному учаснику видається дискримінацією, не обов'язковою є таким. Можливо, це вимушений захід для діяльності замовника. Тож дивитися на ситуацію потрібно з двох боків — замовника та учасника. Перший стверджує обов'язковість вимог, а другий говорить, що це ні до чого. Розсудити їх може незалежний орган — Антимонопольний комітет України (далі — АМКУ).
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Отже, якщо потенційному постачальнику здається, що його права порушені, він може і повинен звернутися до АМКУ зі скаргою. Однак перед цим бажано вивчити різні прецеденти та аргументацію, що була в них наведена. Це допоможе сформувати стратегію захисту та зрозуміти, в яких випадках варто заперечувати дискримінацію, а в яких — ні.
Реальний кейс: Під час закупівлі зварювальних агрегатів замовник (одна з філій «Укртрансгаз») прописав вимоги, за яких потенційний постачальник не міг поставити свій зварювальний агрегат. Причина — керування апаратом здійснюється через зварювальний струм, на основі технології IGBT або Chopper Technology.