26 вересня 2023, 11:35

Зміни в бюджетній політиці України: вплив на бюджети й оборонну галузь

Катерина Утіралова
Катерина Утіралова «Sayenko Kharenko» старший юрист
Іван Чопик
Іван Чопик «Sayenko Kharenko» юрист

Нещодавно парламент прийняв за основу два взаємопов’язані законопроєкти, №10037 та №10038, які мають на меті: 1) збільшити надходження загального держбюджету за кошти спеціального Державного дорожнього фонду у 2024 році та 2) надати цільове фінансування Держспецзвʼязку для закупівлі спецобладнання (50%) та Мінстратеггалузей для реформування і розвитку оборонно-промислового комплексу (50%) за кошти «військового» ПДФО з місцевих бюджетів уже з 1 жовтня 2023 року.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Загалом передбачається, що додаткові видатки держбюджету становитимуть 328,5 млрд грн, з яких 302,6 млрд пропонується виділити на національну безпеку та оборону.

За законопроєктом №10037 надходження до Державного дорожнього фонду планується на 100% спрямувати у загальний держбюджет. Очікується, що загальна сума надходжень становитиме 95,2 млрд грн. Уже представлений проєкт державного бюджету на 2024 рік не містить видатків на Державний дорожній фонд взагалі. Водночас депутати планують дещо збалансувати відновлення інфраструктури через додаткове фінансування Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України на 6 млрд грн за рахунок донорських коштів від ЄС.

Тому цілком можна очікувати, що будь-які роботи, які фінансувалися за кошт Державного дорожнього фонду, у 2024 році справді будуть зупинені. Проте це мало кого може здивувати, адже на тлі критики про непріоритетне фінансування реконструкції доріг та інших схожих заходів такий крок мав би видатися логічним.

Порівняно більший суспільний резонанс викликала пропозиція щодо переспрямування «військового ПДФО» з місцевих бюджетів.

Уже у 2023 році парламентарі очікують отримати 25,8 млрд грн за рахунок таких коштів.

Все ж до голосування у парламенті, зокрема, Всеукраїнська Асоціація ОТГ та Асоціація міст України виступили проти цієї пропозиції, наголошуючи на непропорційному тиску такого рішення на місцеві бюджети. Також були подані кілька альтернативних законопроєктів, що передбачають менше навантаження на місцеві бюджети. Проте ані публічні заклики, ані альтернативні ініціативи не були враховані. Наразі до кінця не зрозуміло, чи будуть враховані пропозиції до другого читання.

Очевидно, що народні депутати поспішають із прийняттям такого рішення для місцевих бюджетів уже з 1 жовтня, адже вони фактично порушують бюджетну процедуру. Нагадаємо, що рішення, які впливають на показники бюджету і приймаються після 15 липня поточного року, мають вводитися в дію не раніше наступного планового року. Але розгляд загалом буде лише у жовтні. Тому дата імплементації цього рішення буде майже точно перенесена.

Ми схильні вважати, що такі заходи щодо перерозподілу видатків на будівництво доріг і частини надходжень місцевих бюджетів можуть бути доцільними під час воєнного стану. Держава, на нашу думку, має концентрувати більше зусиль на розвитку ОПК під час війни. У цьому ключі суспільство вже давно критикує у дечому недалекоглядні рішення щодо використання бюджетних коштів як на державному, так і на місцевому рівнях. Оскільки пропоновані норми мають на меті спрямувати значні надходження саме на цілі національної безпеки та оборони, а також цільове використання коштів місцевих бюджетів, то можна вважати такі рішення релевантними. Можна припустити, що, за умови належного використання коштів за призначенням, галузі зв’язкового забезпечення та розвиток ОПК отримають велике додаткове фінансування, що дасть їм змогу закупити та провести розробки необхідного обладнання. Таку мету загалом можна і треба вважати доцільною.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати