Спеціально для «Юридичної Газети» ми хотіли написати матеріал про те, як працювати в ALEXANDROV&PARTNERS, які гострі запитання виникають в роботі, як вони вирішуються.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Коли ми обирали автора для написання статті, зрозуміли, що саме співробітники зможуть якнайкраще прокоментувати не завжди зручні питання, адже щоб описати життя юридичної компанії зсередини, потрібен погляд точно не з позиції керівника. Тому нашому колективу було поставлено близько 20 різних запитань і запропоновано кожному відповісти на 3 обрані за власним бажанням питання.
Результат, який ми отримали, дуже нас вразив. Було майже 15 сторінок відповідей, які ми читали всім партнерським складом. Ми дізналися багато нових та цікавих моментів.
Для «Юридичної Газети» та її читачів були обрані відповіді на найбільш важливі, на нашу думку, запитання. Пропонуємо до вашої уваги інтерв’ю нашого колективу.
Чи складно працювати в ALEXANDROV&PARTNERS?
Олександр Ручко, радник, адвокат,
відповідальний за впровадження SCRUM у компанії
В нашій компанії, коли мова йде про складність, ми швидше розуміємо це як позитивну характеристику конкретного завдання, оскільки виклики та складнощі нас мотивують. Особливо шаленіє від складних проектів Дмитро Костянтинович. Чим складніше завдання, тим більше у нього драйву. Починаючи новий складний проект, SCRUM-команда (оскільки ми використовуємо методику SCRUM в управлінні проектами) спочатку збирається на загальну нараду, під час якої керуючий партнер так заряджає своїм драйвом, що його вистачить на тиждень.
В нашій компанії заборонені такі фрази: «не можу», «не вийде», «у справі немає позиції». Щодо кожного завдання ми повинні знайти щонайменше 5 способів його вирішення. При цьому партнери постійно слідкують за ефективністю використання робочого часу та делегуванням роботи молодшому персоналу. До таких проектів додаються ще внутрішні проекти, що стосуються інновацій, розвитку компанії, публікацій, виступів тощо, які передбачені жорсткою KPI-мотивацією.
Чи складно працювати з таким навантаженням? Звичайно, складно, але дуже круто! Від рівня питань та проектів у кожного з нас змінюється навіть самооцінка.
Марина Кулакевич, юрист
Складні завдання, які перед нами постають – це своєрідний виклик. Тому на запитання, чи складно у нас працювати, я скажу, що в ALEXANDROV&PARTNERS, насамперед, працювати цікаво. До того ж у нас в компанії ти завжди не один, у тебе завжди є підтримка SCRUM-команди, в якій працюєш. Двері кожного партнера відкриті постійно (зранку, вдень і навіть вночі), кожен з нас будь-коли може прийти до будь-кого з партнерів та поставити будь-яке запитання. У нас є ми, тому коли складно, ми можемо впоратися гуртом.
У Вас завжди велике завантаження чи іноді бувають моменти, коли можна розслабитися?
Панує думка, що влітку та в період новорічних свят на ринку спостерігається певний спад. Проте за 3 роки роботи в ALEXANDROV&PARTNERS я не побачила такої тенденції. Навпаки, через велике навантаження іноді не встигаєш помітити, що літо скінчилося. Навіть перебуваючи у відпустці, доводиться «тримати руку на пульсі». Як на мене, це дуже гарна тенденція, яка свідчить про те, що попит на наші послуги існує у будь-яку пору року.
Взагалі, якщо ми не працюємо за проектом, то пишемо книжку; якщо не пишемо книжку, то читаємо семінари для клієнтів або молодшого юридичного персоналу. Цей перелік можна продовжувати до нескінченності.
У Вас бували безвихідні робочі ситуації? Як Ви з них виходили?
У роботі юриста можуть траплятися ситуації, з яких нібито немає виходу. Однак у нашій компанії всіх співробітників навчають, що безвихідних ситуацій не існує, це лише твоє суб’єктивне сприйняття.
Загалом, якщо в одному відділі «завал», то на допомогу оперативно приходить вся команда. Ми вважаємо, що це нормально, коли молодші юристи чи юристи одного радника тимчасово переходять на проекти іншого. У складних ситуаціях, коли одній команді важко впоратися, збирається весь офіс. Шляхом командних логічних методик ми розкладаємо проблему на юридичні молекули: використовуємо методики «коло наслідків», «гарячий стілець», «5 капелюхів» та багато інших. Таким чином отримуємо чудовий результат – після наради відповідальна команда виходить з купою напрацьованих варіантів. Тому у нас в компанії немає безвихідних ситуацій.
Як Ви можете описати стиль управління в компанії?
Олена Костюченко, HR директор, керівник «Відділу щастя»
Стиль управління побудований здебільшого на креативі та нестандартних рішеннях партнерів. Іноді вони щось як навирішують, що офіс під час наради сидить у шоці. Однак шок – це стан, який минає. Це ми точно знаємо. Їхні ідеї чомусь завжди спрацьовують та забезпечують суперрезультат. Наша компанія вигідно застосовує вміння та особливості кожного партнера. Дмитро Костянтинович – генератор ідей та стратег (він найбільше вміє увігнати нас у стан ступору). Оксана – вдихне душу в будь-який проект, все розкладе до дрібниць та викопає будь-що з глибин юриспруденції (вона добре пом’якшує шок після виступів шефа та виводить колектив зі стану ступору). Сан Санич (Сидоренко) – навчає нас усіх (він відповідальний за навчання персоналу), вміє приправити всі проекти ще тим жартом.
Загалом, у компанії застосовується демократичний стиль управління: відмова від жорсткого адміністрування, надання дистанційних робочих днів, навчання кожного співробітника самостійно приймати рішення щодо проектів (у нас навіть юрист повинен вміти сформувати вартість надання послуг за конкретним замовленням та оцінити час, який потрібен для реалізації проекту), виконання обов’язків у короткий термін та з меншими витратами.
Окрім того, в компанії працює пошта happy@lawyers.com.ua, на яку кожен співробітник може вислати свою пропозицію стосовно покращення роботи компанії або в компанії, а партнери її обов’язково розглянуть. Приміром, співробітники захотіли спортивний куточок, написали на пошту та отримали його через кілька тижнів. Також завдяки цій пошті ми вирішуємо чимало управлінських питань, кожен бере участь в управлінні компанією.
Керівництво ALEXANDROV&PARTNERS розуміє, що гарно виконана робота залежить від емоційного стану працівника, який її виконує. Саме тому цьому напрямку роботи приділяється значна увага. Кожен працівник знає, що за потреби він отримає допомогу від керівництва та колег. У разі здійснення помилки працівника не будуть штрафувати чи звільняти, а навпаки – допоможуть розібратися у питанні й визначити, чому ця помилка сталася та як її уникнути в майбутньому.
Якщо штрафи все-таки застосовуються в компанії, то вони спрямовуються на придбання літератури для розвитку команди або на благодійність. При цьому саме оштрафований повинен організувати придбання літератури або речей для дитячого будинку. В результаті ми маємо не лише покарання грошима, а й виправні роботи у сфері благодійності, адже важливо, щоб наші співробітники розуміли, що навіть щось негативне можна обернути на позитивне або соціально корисне. Отже, стиль управляння ALEXANDROV&PARTNERS можна назвати лідерсько-командним.
Що б могло зробити Вас більш щасливим на роботі?
Ксенія Шеїн, радник
Я людина, якій потрібно мати власний простір і відчуття свободи. Саме тому я вдячна компанії за те, що двічі на тиждень у юридичного персоналу (починаючи з юристів) є можливість працювати поза межами офісу. Розпочинаючи свій робочий день за чашкою запашної кави десь у кав’ярні або вдома, не гаючи час на дорогу до офісу, відчуваєш себе більш вільно та натхненно. Як це не дивно, але встигаєш зроби за день набагато більше, ніж в офісі. Мені здається, що це дуже хороший вид заохочення для працівників. Однак для таких новацій необхідний, насамперед, високий рівень довіри з боку керівництва до співробітників.
До речі, одним з найбільш неприємних покарань у компанії є позбавлення права на дистанційні дні. Співробітники насправді цінують таку можливість та не допускають порушень, щоб не втратити кредит довіри керівництва. Покарання у вигляді позбавлення права на один дистанційний робочий день протягом місяця було застосовано в компанії лише один раз.
Які люди працюють в ALEXANDROV&PARTNERS?
Розумні, позитивні, талановиті та працьовиті. Люди, які працюють в компанії – це одна із запорук гарного настрою навіть у часи найбільшого психологічного навантаження. Працюючи в ALEXANDROV&PARTNERS, відчуваєш себе частиною єдиної команди, де ти можеш у будь-який момент звернутися до будь-кого з працівників за допомогою чи фаховою порадою. Люди, які не відповідають вищевказаним критеріям, дуже швидко втрачають зв’язок із колективом та залишають компанію. При цьому ALEXANDROV&PARTNERS завжди відкриті для фахівців, які поділяють наші цінності.
Чи «багато роботи» – це добре?
Олександр Ткачук, старший юрист
Більшість практичних кейсів компанії пов’язані з необхідністю вирішення нестандартних ситуацій, що потребує пошуку своєрідних варіантів їх розв’язання. Отже, відповідаючи на питання, чи добре мати багато роботи, можна констатувати, що багато цікавої та креативної роботи – це не просто добре, це дозволяє розвивати свої професіональні навички та знання, розкривати свій творчий потенціал, отримувати задоволення від власної роботи.
Чи цікаво Вам працювати в компанії?
Звичайно, що в юридичній професії неможливо уникнути рутинних процесів, але в нашій компанії завдяки унікальним проектам є широке поле для творчості. Поряд з цим важливо зауважити, що менеджмент компанії намагається визначити сильні та слабкі сторони кожного працівника і дати йому таку роботу, яку він виконує краще. Такі дії приносять не лише позитивний результат для клієнтів, а й роблять цікавою роботу для кожного працівника. Так, наприклад, у нас вийшло з секретарем, яка мріяла стати дизайнером. Партнери дізналися про її мрію та направили на курси дизайнерів. Тепер ми всі пишаємося дизайнерськими здобутками нашої Галі, яка наразі входить до сотні найкращих молодих дизайнерів України.
Особисто мені цікаво наглядати за розвитком бізнесу наших клієнтів і розуміти, що саме наші рішення є однією із запорук цього розвитку.
помічник HR директора
Головний плюс для мене те, що самовдосконалення та навчання є необхідною умовою для роботи в ALEXANDROV&PARTNERS.
Взагалі, наша компанія – це згуртована команда однодумців з орієнтиром на постійне вдосконалення та захоплення своєю справою.
Робота в такій професійній команді – важливий етап у моєму житті.
Як в A&P навчають співробітників?
Віктор Мироненко, юрист
Навчають сильно та багато. Розвитку кожного зі співробітників присвячується дуже багато уваги, оскільки в компанії діє система up or out. У нас постійно проводяться внутрішні семінари, які стосуються не лише юриспруденції, а й багатьох інших сфер. Вони спрямовані на те, щоб допомогти кожному краще розуміти бізнес-процеси, кейсове навчання, завдяки якому кожен (я маю на увазі не лише молодших юристів) може перейняти важливі знання на основі унікальних справ із досвіду компанії. Ми маємо можливість відвідувати практикуми, конференції, різноманітні курси. Це свідчить про зацікавленість керівництва в нашому розвитку, адже чим більше знань і досвіду ми маємо, тим більше користі ми зможемо принести загальній справі.
По-перше, в компанії діє внутрішній документ – Кодекс росту. Він передбачає навички, необхідні для кожної посади, якими потрібно оволодіти кожному працівнику, а також літературу, яку потрібно прочитати, щоб отримати підвищення. По-друге, майже рік тому в ALEXANDROV&PARTNERS була розроблена система кейсового навчання, тобто працівників навчають на прикладі конкретних проектів, що були у практиці компанії. Однак найголовнішим елементом у системі навчання працівників залишається особистий приклад старших колег та щоденна робота у проектах. Недарма існує приказка, що краще один раз побачити, ніж сто разів почути.
Яким результатом своєї роботи Ви найбільше задоволені?
Олександр Ручко, радник, адвокат,
відповідальний за впровадження SCRUM у компанії
Я пишаюся Геннадієм Дорошенко. Ми розуміємо, що люди – важлива цінність компанії, тому в кожного старшого юриста, радника в KPI-мотивації окремо передбачений обов’язок розвитку своїх підлеглих. Отже найбільше я задоволений можливістю працювати наставником та ділитися досвідом з молодим юристом, з яким ми працюємо в одній команді вже півтора року. За цей час професійний прогрес цього юного правника просто не може не радувати. Загалом, я надзвичайно задоволений своєю командою та юристами, яких намагаюся розвивати.
Звідки Ви черпаєте натхнення?
Кожного дня ми повинні створювати юридичні шедеври. Відповідно, постійно має бути натхнення. В ALEXANDROV&PARTNERS підібраний дуже хороший колектив, який у разі потреби готовий допомогти колегам.
Отже, головним джерелом натхнення є наша команда, а також те, що ми отримуємо від спілкування один з одним.
Багато залежить від керівництва, яке в будь-який момент може відкласти свої справи та пояснити, чому це має працювати саме таким чином. У нашій компанії насправді багато роблять для співробітників, тому джерел для натхнення у нас вистачає: починаючи від креативного солодкого привітання у перший день виходу з відпустки та закінчуючи різними позитивними сюрпризами на свята.
Як Ви потрапили в компанію ALEXANDROV&PARTNERS?
Аліна Пальонко, помічник юриста
Наприкінці VI курсу всі студенти повинні проходити практику відповідно до своєї спеціалізації. У моєму випадку це була адвокатура. Я потрапила до ALEXANDROV&PARTNERS.
Дуже сподобався підхід керівництва до практикантки. Адже мене могли просто завалити паперовою роботою, а натомість – дали можливість попрацювати в більшості відділів компанії та допомогли зрозуміти, що саме мене цікавить в юриспруденції.
Саме це мені сподобалося у компанії – індивідуальний підхід керівництва до кожного співробітника, навіть якщо він прийшов тимчасово, а ще дружня атмосфера в колективі. Після практики в мене з’явилося бажання залишитися працювати саме тут.
Чому Ви обрали саме юридичну галузь?
Ростислав Теряєв, помічник юриста
У віці приблизно 14 років я почав знайомство з творчістю Джона Грішема. Його твір «Справа про пеліканів» сильно вплинув на мене та стимулював до обрання цієї професії. З часом мрія забулася. В останній рік навчання у школі я стояв на розпутті, не знаючи, яку професію обрати. Одного разу, зайшовши до книжкового магазину, я зовсім випадково натрапив на цю саму книгу, перечитав її та згадав про свою мрію.
Цікавим є той факт, що в корпоративній бібліотеці нашої компанії та особистих бібліотеках партнерів (до речі, співробітники можуть вільно ними користуватися) є чимало творів Грішема. Мета – відкривати співробітникам нові та нестандартні аспекти юридичної професії.