04 червня 2013, 13:45

Застосування контрактів FIDIC в Україні

Проблеми та перспективи

Опубліковано в №23 (365)

Сторінка 2 із 2
Світлана Теуш
Світлана Теуш «Arzinger» К.ю.н., старший юрист

Наразі ж чинна нормативно-правова база України не дозволяє безперешкодно працювати за проформами FIDIC без того, аби не вдатися до дилеми: чим ліпше пожертвувати – неухильним дотриманням законодавчих вимог України або ж ретельно відпрацьованим балансом розподілу ризиків та відповідальності сторін, властивим для більшості проформ FIDIC. Саме цей баланс є стрижнем, довкола якого вибудовується уся система взаємовідносин сторін за контрактами FIDIC, яких би різноманітних форм та проявів він не набував: чи то процедури управління вимогами (сlaim management), чи то внесення змін та коригувань (variations and adjustments), механізми раннього попередження про зміни та програмування виконання робіт підрядником, сертифікація платежів тощо.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Напевно, мова повинна йти не про втручання в чутливий механізм проформ FIDIC, а радше про створення законодавчих передумов і можливостей для повноправного застосування проформ, поряд з іншими, традиційними формами договорів підряду, поширеними в Україні. Виходячи з цього особливо важливим є налагодження діалогу з державними органами України, передусім профільними інфраструктурними міністерствами та відомствами (Мінрегіонбуд, Укравтодор, Міністерство інфраструктури України). На порядок денний має бути поставлене питання про лібералізацію законодавчого регулювання (дерегуляцію) в галузі цивільно-правових відносин сторін договорів будівельного підряду. Йдеться насамперед про скасування низки імперативних вимог, що встановлюються Загальними умовами укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затвердженими постановою Кабміну України № 668, перегляд обов’язкових форм звітностей, застосовуваних до розрахунків сторін та приймання-передачі робіт, у напрямі їх генералізації (узагальнення), а також вжиття низки інших заходів.

Зі свого боку, ми вбачаємо своє завдання в тому, аби, не обмежуючись традиційною юридичною підтримкою, яку наша компанія надає своїм клієнтам для вирішення практичних питань, акумулювати корисний досвід і транслювати відповідні пропозиції та рекомендації як до структур самої FIDIC, так і до компетентних державних органів.

Є підстави сподіватися, що комплексне вирішення завдань, які постають перед учасниками ринку інженерно-будівельної індустрії та регулятором, дозволить не лише більш повноцінно використовувати переваги проформ FIDIC в Україні та успішніше реалізовувати проекти із залученням міжнародного фінансування, а й сприятиме подоланню проблем системної кризи якості у будівництві, браку кваліфікованих кадрів, неефективності управління проектами і, зрештою, дозволить оптимізувати використання інвестицій та підвищити інвестиційну привабливість країни в цілому.

Сторінка 2 із 2
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати