Минулого тижня відбулася довгоочікувана подія – нарешті після майже річної перерви відбулося перше, поки що організаційне засідання Вищої ради юстиції. Безперечно, одним із головних пунктів порядку денного було обрання голови нового складу ВРЮ. У кулуарах між тим вже пошепки називали фаворитів серед представників суддівського корпусу, однак у день засідання, ще до його початку, переможець вже був відомий. Як виявилося, єдиним кандидатом, якого запропонували, став колишній суддя Вищого господарського суду України Ігор Бенедисюк, який пройшов до ВРЮ за квотою Президента України. За нього 09.06.2015 шляхом таємного голосування голоси віддали всі 17 членів (мінімальна кількість 11), які наразі склали присягу та мають відповідні повноваження. Власне, і сам пан Бенедисюк проголосував за себе, вочевидь, як кажуть, аби підстрахуватися на випадок, якщо могло б не вистачити одного голосу. Хоча, судячи з того, як його кандидатуру сприйняли колеги і той факт, що пан суддя був єдиним претендентом, вірогідніше, його кандидатура була погоджена між членами ВРЮ раніше, а тому сам процес обрання в цьому випадку можна вважати необхідною формальністю, але позитивною.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Саме засідання почалося з промови члена ВРЮ за посадою, голови Верховного Суду України Ярослава Романюка. Він привітав членів ВРЮ із початком роботи та вручив новопризначеним членам Ради Почесні відзнаки члена ВРЮ – колари. Нагадаємо, що перше засідання скликається не пізніше ніж через тиждень після набуття Вищою радою юстиції повноважень. Повноважності ВРЮ набрала після того, як 04.06.2014 у Верховній Раді України відбулася церемонія складення присяги. Зокрема присягу склали члени Вищої ради юстиції від суддівського корпусу – суддя Вищого господарського суду України Наталя Волковицька, суддя Вищого адміністративного суду України Олексій Муравйов, суддя Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Алла Олійник, а також члени ВРЮ за посадою – Міністр юстиції України Павло Петренко та Генеральний прокурор України Віктор Шокін. Нагадаємо, що до складу Вищої ради юстиції відповідно до Конституції України та Закону «Про Вищу раду юстиції» належить 20 осіб. Наразі, як було зазначено, на посаду членів ВРЮ призначено (та склали присягу) 17 членів. Для скликання першого засідання ВРЮ необхідне набуття повноважень 14 членами ВРЮ.
Друге питання порядку денного засідання, також не викликало якихось несподіванок – на посаду заступника голови ВРЮ було рекомендовано також одну особу – представника адмінюстиції Олексія Муравйова, який так само, як і голова отримав 17 голосів «за» з 17 можливих. Також на організаційному засіданні ВРЮ сформувала секції та затвердила їхній персональний склад. Так, до секції з питань призначення суддів на посади та звільнення їх з посад увійшли Ігор Бенедисюк, Наталя Волковицька, Микола Гусак, Тетяна Малашенкова, Олексій Маловацький, Анатолій Мірошниченко, Алла Олійник та Ярослав Романюк. До складу дисциплінарної секції увійшли, відповідно, Андрій Бойко, Павло Гречківський, Володимир Комков, Алла Лесько, Ірина Мамонтова, Олексій Муравйов, Вадим Нежура, Павло Петренко і Віктор Шокін.
Однак питання обрання секретарів секцій поки відкладено, щоб не позбавляти ще не обраних членів ВРЮ можливості балотуватися на ці посади. Хоча такому рішенню передували дискусії та декілька пропозицій, щодо обрання секретарів відповідних секцій, однак голосування все поставило на свої місця.
Вступаючи на посаду Голови ВРЮ, Ігор Бенедисюк подякував присутнім за обрання, пообіцявши, що новий склад Вищої ради юстиції працюватиме чесно та сумлінно, аби «виправдати наданий кредит довіри». Спілкуючись із представниками ЗМІ після закінчення засідання, новообраний очільник ВРЮ також позитивно оцінив новий склад Ради, наголосивши, що «гарно підібраний склад Ради, до якого увійшли висококваліфіковані правники, судді, адвокати, справляє враження, що ми зможемо належно працювати». Також за його словами, до секретаріату Вищої ради юстиції вже надійшло понад 3 тис. скарг громадян, очікують розгляду понад 500 матеріалів щодо звільнення суддів з посад з різних підстав. «Це вимагає від нас напруженої роботи, – сказав Ігор Бенедисюк. – І головне, щоб ця робота не поглинула нас самих, бо за кожною скаргою – людина». На переконання нового очільника ВРЮ, «Вища рада юстиції не стане каральним органом чи інквізицією для суддів» і з уважністю розглядатиме кожне питання.
Коментарі:
Павло ПЕТРЕНКО, Міністр юстиції України, член ВРЮ за посадою
Новий склад Вищої ради юстиції працює на постійній основі, за винятком трьох членів, які входять до ВРЮ за посадами, а тому такі варіанти, як відсутність кворуму тощо, які були притаманні складу Ради минулих років, сподіваюся унеможливлені, і це дуже правильно. Зі свого боку, як особа, що входить до складу за посадою, буду постійно брати участь у роботі Ради та безпосередньо брати участь у всіх засіданнях. Крім того, сподіваюся, що увійду до дисциплінарної секції, оскільки політична фігура не може належати до складу секції з кадрових питань без будь-яких керівних посад.
Ярослав РОМАНЮК, член ВРЮ за посадою, голова Верховного Суду України
Я глибоко переконаний, що цей склад Вищої ради юстиції працюватиме ефективно. Той факт, що більшість членів ВРЮ здійснює свою діяльність на постійній основі, а не як було раніше, безперечно, дасть позитивний результат. Людям не доведеться розриватися між основним місцем роботи і посадою у ВРЮ на громадських засадах, оскільки основне місце роботи все-таки вимагає більше часу. А тепер у тих членів Ради, які працюватимуть на постійній основі, буде змога зосередити максимум зусиль та уваги для роботи у ВРЮ, а це посилить не тільки оперативність, але й якість прийнятих рішень. Особисто я і надалі збираюся брати активну участь у роботі Вищої ради юстиції.