Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Закупівля послуг з благоустрою населених пунктів є важливою складовою розвитку і підтримки рівня життя для мешканців територіальної громади. Ця категорія закупівель охоплює широкий спектр послуг, спрямованих на поліпшення умов проживання у населених пунктах, включаючи благоустрій територій, ландшафтний дизайн, облаштування парків, скверів, але й та інфраструктури для відпочинку.
Визначення понять та нормативно-правових актів, якими регулюється благоустрій населених пунктів
Визначення поняття «благоустрій» наводиться у ст. 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» (далі — Закон), який визначає правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів і спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини.
Так, згідно з Законом, благоустрій населених пунктів — комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращення мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Відповідно до ст. 2 цього ж Закону, благоустрій населених пунктів передбачає:
1) розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об'єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об'єктів;
2) організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об'єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення;
3) створення умов для реалізації прав та виконання обов’язків суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів.
До об'єктів благоустрою населених пунктів належать:
території загального користування:
а) парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики;
б) пам'ятки культурної та історичної спадщини;
в) майдани, площі, бульвари, проспекти;
г) вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки;
ґ) пляжі;
д) кладовища;
е) інші території загального користування;
прибудинкові території:
-
території будівель та споруд інженерного захисту територій;
-
території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору.
Тому Замовник, здійснюючи планування та проведення закупівлі, має врахувати не лише норми законодавства у сфері закупівель, а також, і у разі необхідності ті галузеві норми, що стосуються предмета закупівлі.
У цьому випадку Замовник враховує положення нормативно-правових актів, що регулюють питання благоустрою населених пунктів.
Питання благоустрою населених пунктів, крім згаданого Закону, регулюються також типовими правилами благоустрою території населеного пункту, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 27.11.2017 № 310.
Також, за потреби, Замовник може звернутися до наступних нормативно-правових актів:
-
Порядку проведення ремонту та утримання об'єктів благоустрою населених пунктів, затверджений наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 23.09.2003 № 154;
-
ДБН Б.2.2-5:2011 «Благоустрій територій»;
-
Порядку утримання кладовищ та інших місць поховань, затверджений наказом Держжитлокомунгоспу України від 19.11.2003 № 193;
-
Правилам утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 № 105;
-
Технічним правилам ремонту і утримання вулиць та доріг населених пунктів, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 14.02.2012 № 54;
-
Державним санітарним нормам та правилам утримання територій населених місць, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 17.03.2011 № 145;
-
Правилам утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Держжитлокомунгоспу України від 17.05.2005 № 76.
Важливо!
Урахування вказаних норм у ході встановлення технічних умов до предмета закупівлі дасть можливість Замовнику коректно визначити технічні умови, а також обґрунтувати свою позицію у разі надходження скарг та запитань від потенційних учасників.
Закупівля благоустрою — це роботи чи послуги?
Типовими правилами благоустрою території населеного пункту, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 27.11.2017 № 310 (далі — Правила) визначено, що: утримання об’єктів благоустрою здійснюється відповідно до статті 15 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» та Порядку проведення ремонту та утримання об’єктів благоустрою населених пунктів, затвердженого наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 23.09. 2003 № 154.
Затверджений наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 23.09.2003 року № 154 Порядок проведення ремонту та утримання об’єктів благоустрою населених пунктів (далі — Порядок) встановлює правила проведення та обсяги робіт з ремонту та утримання об'єктів благоустрою населених пунктів України. Його вимоги обов'язкові для всіх організацій незалежно від їх відомчої належності та форм власності, які займаються ремонтом та утриманням об'єктів благоустрою населених пунктів.
Пунктом 1.3. Порядку визначено, що роботи з ремонту та утримання об'єктів благоустрою населених пунктів поділяють на такі види:
-
капітальний ремонт;
-
поточний ремонт (ремонт вулично-дорожньої мережі та штучних споруд поділяється на середній та дрібний);
-
утримання.
Отже, благоустрій може бути як роботами (капітальний ремонт) так і послугами (поточний ремонт, утримання).
Які роботи з благоустрою відносяться до капітального ремонту
До капітального ремонту об'єктів благоустрою населених пунктів належать роботи, що спрямовані на відновлення та підвищення їх експлуатаційних характеристик, у тому числі з обов’язковим урахуванням потреб осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, збільшення міцності та несучої здатності конструктивних елементів, а також збільшення габаритів об'єктів і окремих їх частин у межах норм.
Не допускається проведення капітального ремонту об’єктів благоустрою без створення безперешкодного середовища для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення відповідно до державних будівельних норм.
Повна номенклатура робіт з капітального ремонту об’єктів благоустрою наводиться в Додатку 1 Порядку.
Перелік робіт з капітального ремонту наведено стосовно наступних об’єктів:
-
вулично-дорожня мережа;
-
штучні споруди;
-
побутове та комунальне обладнання території житлової забудови;
-
зелені насадження;
-
малі архітектурні споруди;
-
вуличне освітлення та зовнішні електромережі;
-
гідротехнічні та протизсувні споруди;
-
споруди очищення та прибирання міст;
-
споруди водопостачання;
-
пляжі та переправи;
-
місця поховання.
Які роботи з благоустрою відносяться до поточного ремонту
До поточного ремонту об’єктів благоустрою населених пунктів (крім вулично-дорожньої мережі та штучних споруд) належать роботи, спрямовані на запобігання дрібним деформаціям і пошкодженням об'єктів благоустрою населених пунктів, на негайну їх ліквідацію, у тому числі спрямовані на обов’язкове облаштування елементами для створення безперешкодного середовища для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення відповідно до державних будівельних норм.
Повна номенклатура робіт з поточного ремонту об’єктів благоустрою наводиться в Додатку 3 Порядку.
Що стосується проведення робіт з утримання об'єктів благоустрою населених пунктів, такі роботи полягають у регулярному проведенні заходів щодо запобігання передчасному зносу об'єктів, забезпечення нормальних умов їх функціонування, створенні сприятливих умов пересування для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.
Номенклатура робіт з утримання об'єктів міського благоустрою наведено в додатку 5 Порядку.
Отже, закупівля з благоустрою населених пунктів може бути:
-
закупівля благоустрою як робіт з капітального ремонту;
-
закупівля благоустрою як послуг з поточного ремонту;
-
закупівля послуг з утримання об’єктів благоустрою.
Визначення Замовником предмета закупівлі
Предмет закупівлі визначається Замовником у порядку, встановленому Уповноваженим органом, із застосуванням Єдиного закупівельного словника, затвердженого у встановленому законодавством порядку.
Порядок визначення предмета закупівлі регламентується Наказом Мінекономрозвитку №708 від 15.04.2020р., (надалі –— Порядок).
Тож, у разі здійснення закупівлі благоустрою як робіт з капітального ремонту, Замовнику необхідно врахувати, що визначення предмета закупівлі робіт здійснюється замовником згідно з пунктом 27 ч. 1 ст. 1 Закону за об’єктами будівництва та з урахуванням положень кошторисних норм України «Настанова з визначення вартості будівництва», затверджених наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11. 2021 № 281, а також галузевих будівельних норм ГБН Г.1-218-182:2011 «Ремонт автомобільних доріг загального користування. Види ремонтів та перелік робіт», затверджених наказом Державної служби автомобільних доріг України від 23 серпня 2011 року № 301. Також при визначенні предмета закупівлі для робіт Замовнику необхідно зазначати код Єдиного закупівельного словника 021:2015 за показником 2–5 цифри.
При проведенні закупівлі благоустрою як послуга з поточного ремонту — Замовник визначає предмет закупівлі за кожним окремим будинком, будівлею, спорудою, лінійним об’єктом інженерно-транспортної інфраструктури згідно з термінологією державних будівельних норм ДБН А.2.2–3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво», затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 04.06. 2014 № 163 за показником четвертої цифри Єдиного закупівельного словника.
При проведенні закупівлі благоустрою як послуга з утримання об’єктів благоустрою Замовник визначає предмет закупівлі згідно з п. 21 ч. 1 ст. 1 Закону та за показником четвертої цифри Єдиного закупівельного словника.
Тому перед початком проведення закупівлі з благоустрою населених пунктів Замовнику необхідно правильно визначити предмет закупівлі, оскільки, невірне визначення предмету закупівлі має свої правові наслідки — від адміністративної відповідальності: за порушення порядку визначення предмета закупівлі або поділу предмету закупівлі до визнання договору про закупівлю нікчемним.
Практика моніторингів ДАСУ
Закупівля послуг з поточного ремонту об'єктів благоустрою, ідентифікатор UA-2023-08-02-010538-a.
Органом державного фінансового контролю під час моніторингу встановлено порушення порядку визначення предмета закупівлі, а саме, що замовником невірно визначено предмет закупівлі, а саме 45000000-7 (будівельні роботи і поточний ремонт), тоді як предмет закупівлі визначається замовником за показником четвертої цифри; предмет закупівлі з поточного ремонту визначений не за кожним окремим лінійним об'єктом інженерно-транспортної інфраструктури, чим порушено вимоги п. 3 розділу ІІ Порядку №708.
Замовника зобов'язано здійснити заходи направлені на недопущення встановлених порушень у подальшому, зокрема шляхом притягнення до відповідальності осіб, якими допущені порушення.
Закупівля послуги з прибирання та підмітання вулиць, ідентифікатор UA-2023-02-13-015174-a.
Органом державного фінансового контролю під час моніторингу встановлено порушення порядку визначення предмета закупівлі.
Так, згідно з додатком до проєкту договору на закупівлю ДК 021:2015 90610000-6 — Послуги з прибирання та підмітання вулиць (Послуги з ручного прибирання вулиць) предметом закупівлі є Послуги з прибирання та підмітання вулиць (код 90610000-6 ) та Послуги з прибирання снігу (код 90620000-9). Таким чином, Замовник в межах однієї процедури закупівлі за номером UA-2023-02-13-015174-a здійснив закупівлю послуг, які відносяться до різних кодів CPV Єдиного закупівельного словника.
Замовника зобов'язано здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень в установленому законодавством порядку, шляхом недопущення установлених порушень у подальшому, зокрема через забезпечення притягнення до відповідальності осіб, якими допущені такі порушення.
Закупівля робіт з відновлення асфальтобетонного покриття та тротуарної плитки після проведення ремонтних робіт мереж теплопостачання, ідентифікатор UA-2023-11-27-015562-a.
Органом державного фінансового контролю під час моніторингу встановлено Інші порушення законодавства у сфері закупівель (щодо встановлення гарантійних термінів робіт з відновлення асфальтобетонного покриття та тротуарної плитки встановлено порушення п.1 ст. 884 Цивільного кодексу України та абз. 3 п. 103 Постанови №668).
Згідно з договором гарантійний строк на результати виконаних робіт становить один рік з дня їх прийняття Замовником за актом приймання виконаних робіт.
Водночас, відповідно до п.1 ст. 884 ЦК України та до абз. 3 п. 103 Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві (зі змінами), затверджених постановою КМУ від 01.08.2005 №668, гарантійний строк становить десять років від дня прийняття об'єкта замовником, якщо більший гарантійний строк не встановлений договором або законом.
Замовник зобов'язаний здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень через внесення відповідних змін до договору в частині гарантійних термінів експлуатації об'єкта будівництва.
Вдалих закупівель!