Темою, яка ось уже декілька тижнів не сходить з вуст всіх, хто хоч якось пов'язаний із сферою закупівель, є внесення змін до Закону України "Про публічні закупівлі" (далі – Закон).
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Крім реформування безпосереднього процесу проведення торгів, Закон у редакції від 19.04.2020 р. вносить фундаментальні зміни у порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності замовників, зокрема, у порядок оплати за подання скарги.
У попередній редакції Закону Кабінет Міністрів України визначав лише розмір плати за скаргу. Тепер, відповідно до ч. 7 ст. 18 Закону, Кабміном визначається не тільки розмір плати, а й порядок здійснення плати та її повернення суб’єкту оскарження у випадках, передбачених цією статтею.
Раніше розмір плати за подання скарги регулювався постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.2016 р. №291, яка встановлювала фіксований розмір плати за скаргу без урахування очікуваної вартості закупівлі, а саме 5 тис. грн у разі оскарження процедури закупівлі товарів або послуг та 15 тис. грн - у разі оскарження процедури закупівлі робіт.
22 квітня 2020 р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову №292 "Про встановлення розміру плати за подання скарги та затвердження Порядку здійснення плати за подання скарги до органу оскарження через електронну систему закупівель та її повернення суб’єкту оскарження" (далі - Постанова №292), якою встановлено принципово новий підхід до формування плати за подання скарги до органу оскарження, а саме встановлено зв'язок між платою за скаргою та очікуваною вартістю закупівлі.
Крім цього, Постановою №292 ДП "ПРОЗОРРО" визначено відповідальним за забезпечення отримання плати за подання скарги до органу оскарження через електронну систему закупівель та її повернення суб’єкту оскарження або перерахування до державного бюджету.
Що це означає на практиці?
Раніше, до 22.04.2020 р., суб'єкт оскарження, який бажав подати скаргу, самостійно знаходив реквізити для оплати за подання скарги, які оприлюднювалися на сайті АМКУ, обирав зручний для нього банк, проводив оплату, сканував платіжне доручення та завантажував його на веб-портал Уповноваженого органу разом із скаргою.
При цьому працівники органу оскарження самостійно перевіряли відповідність реквізитів, на які здійснено оплату та зарахування коштів до державного бюджету.
Відтепер порядок оплати за скаргу, затверджений цією ж постановою, визначає умови здійснення плати за подання скарги до органу оскарження через електронну систему закупівель та її повернення суб’єкту оскарження або перерахування до Держаного бюджету України.
ДП "ПРОЗОРРО", як адміністратор електронної системи закупівель:
- забезпечує відкриття окремого рахунку в банку, в якому державі належить 75% і більше статутного капіталу, для зарахування плати за скаргу через електронну систему закупівель;
- оприлюднює на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель інформацію про реквізити рахунка для внесення плати за скаргу через електронну систему закупівель або інформацію про зміну таких реквізитів протягом одного робочого дня з дня внесення таких змін.
Скаржник може здійснити плату за скаргу із застосуванням електронного платіжного засобу або шляхом безготівкового переказу коштів з банківського рахунку суб’єкта оскарження. При цьому, враховуючи можливість повернення сплачених коштів у випадках задоволення або часткового задоволення скарги, залишення без розгляду, якщо замовник усунув порушення, скаржник повинен зазначити свої реквізити рахунку, на який ці кошти будуть повернуті. Крім цього, обов'язковим реквізитом платежу є ідентифікатор скарги.
Таким чином, новий порядок виключає можливість розгляду скарги органом оскарження без уже здійсненої оплати або з порушенням строків для оскарження, передбачених Законом, оскільки контроль за цим перекладається на адміністратора електронної системи закупівель, який формує реєстраційну картку лише у випадку дотримання всіх зазначених вище умов.
Що робити скаржникам зараз?
У п. 3 Постанови №292 зазначено, що розмір плати за подання скарги в процедурах, які розпочаті до введення в дію Закону в редакції від 19.04.2020 р., визначається відповідно до постанови КМУ від 23.03.2016 р. №291, тобто в розмірі 5 тис. грн у разі закупівлі товарів та послуг, та 15 тис. грн - у разі закупівлі робіт.
Відповідно до п. 6 Постанови №292, вона набирає чинності з дня введення в дію Закону України від 19.09.2019 р. №114-IX "Про внесення змін до Закону України "Про публічні закупівлі" та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення публічних закупівель", але не раніше дня її опублікування, крім п. 5 постанови (про втрату чинності постанови від 23.03.2016 р. №291), який вступає в дію з 01.01.2021 р.
Таким чином, враховуючи те, що за Законом у попередній редакції повноваження КМУ обмежувалися лише встановленням розміру плати за подання скарги до органу оскарження та й Закон не містив процедур повернення плати за подання скарги та можливість оплати через електронну систему, дія нової редакції Закону та постанови не поширюється на "старі" процедури.
Отже, порядок здійснення плати за скарги в процедурах, що розпочаті до 19.04.2020 р., залишається таким, як і раніше, і здійснюється відповідно до постанови КМУ від 23.03.2016 р. №291 та залишиться таким до 01.01.2021 р.
Заплутаним виглядає питання, як скаржникам здійснювати оплату за скаргу у "старих" процедурах - через електронну систему або, як і раніше, власноручно підвантажувати платіжне доручення разом із скаргою.
Наразі невідомо, як саме ДП "ПРОЗОРРО" оновить свій функціонал щодо завантаження і подання скарг, однак на сьогодні розмір і порядок оплати скарг за процедурами, оголошеними до 19.04.2020 р., залишається незмінним - оплата коштів на рахунок Державного казначейства, який оприлюднений на сайті АМКУ, та завантаження скарги разом із платіжним дорученням в електронну систему.
Які проблеми можуть виникнути?
Згідно з п. 10 Порядку, під час подання скарги до органу оскарження через електронну систему закупівель та внесення плати за скаргу суб'єкт оскарження повинен враховувати строки проведення міжбанківських переказів, встановлені законодавством.
Таким чином, Порядок передбачає, що скаргу необхідно подавати завчасно, щоб на момент формування реєстраційної картки кошти уже були зараховані на рахунок адміністратора.
Відповідно до п. 8.4 ст. 8 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", міжбанківський переказ виконується в строк до трьох операційних днів.
Постанова від 23.03.2016 р. №291 не містила жодної прив'язки дати платіжного доручення до дати подання скарги, тобто можна було сплатити кошти в будь-який зручний день до подання скарги, а скаргу завантажити на веб-портал Уповноваженого органу в останній день строку, передбаченого на оскарження.
Тепер, за новою Постановою та Порядком, платіжне доручення повинно містити реквізити скарги, до якої воно подається, а скарга вважається сплаченою з моменту зарахування коштів на окремий рахунок адміністратора. Тобто суб'єкту оскарження необхідно враховувати положення ст. 8 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" та подавати скаргу раніше останнього дня строку, передбаченого на оскарження, адже у випадку, якщо зарахування плати за скаргу здійснюється після закінчення строку на подання, кошти повертаються скаржнику, а скарга не вноситься до реєстру скарг та не оприлюднюється у електронній системі закупівель.
Тепер із оплатою за скаргу потрібно бути особливо уважним, оскільки, наприклад, строк оскарження рішення замовника під час проведення «євроторгів» складає 5 календарних днів з дня оприлюднення в електронній системі закупівель протоколу розгляду тендерних пропозицій. Може виникнути несприятлива ситуація, в якій цей строк припадатиме, скажімо, на вихідні чи святкові дні. За таких умов, у скаржника буде лише 1-2 дні з моменту оприлюднення протоколу для того, щоб скласти повну, обґрунтовану та вмотивовану скаргу.
На сьогодні до кінця не зрозумілий весь новий функціонал процедури подання скарги, але одним із можливих лайфхаків у даній ситуації може бути такий порядок дій при оскарженні:
1) завантаження на веб-портал «короткий варіант скарги», який при цьому відповідає вимогам ст. 18 Закону та є достатнім для прийняття органом оскарження скрарги до розгляду, задля отримання ідентифікатора, який повинен бути зазначений у платіжному дорученні;
2) здійснення оплати за скаргу;
3) вчасне (до закінчення строку на оскарження) доповнення поданої скарги додатковим обґрунтуванням порушених прав та законних інтересів у процедурі закупівлі, аргументами, доказами тощо.
Однак, слід мати на увазі, що ті доповнення, які подані після закінчення строку на оскарження, не приймаються тендерною Колегією АМКУ до розгляду.
Вдалих вам закупівель!