01 жовтня 2019, 15:47

Які проблеми є в національній системі збору статистики щодо неповнолітніх у контакті із законом?

Ольга Кидисюк, експерт Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо дітей

У процесі утворення та впровадження інституту ювенального правосуддя важливого значення набуває інформаційно-аналітичне забезпечення для прийняття управлінських і законодавчих ініціатив,  аналітичних вивчень та підготовки відкритих обговорень.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


З цією метою Міжвідомчою координаційною радою з питань правосуддя щодо неповнолітніх за участі уповноважених органів проведено вивчення системи збору та аналізу адміністративних даних щодо дітей, які перебувають у контакті із законом.

Важливою при реалізації цього заходу стала співпраця з міжнародними експертами ЮНІСЕФ з питань імплементації до сфери національної статистики стандартних індикаторів ООН у сфері ювенальної юстиції та бази даних TransMonEE.        

Виробниками статистичної інформації щодо неповнолітніх є:

  • Генеральна прокуратура України;
  • Національна поліція України;
  • Державна судова адміністрація України;
  • Адміністрація державної кримінально-виконавчої служби України;
  • Державна установа «Центр пробації»;
  • Міністерство соціальної політики України.

Дослідження національної системи збору адміністративних даних стосовно дітей, які вступили в конфлікт із законом, та потерпілих засвідчило необхідність її реформування та адаптації до міжнародних вимог.  

На сьогодні показники злочинності найбільш інформативні щодо рівня та структури вчинених неповнолітніми кримінальних правопорушень в державі.

При цьому дані про потерпілих дітей є обмеженими і такими, що не повністю висвітлюють фактичного стану скоєних стосовно них злочинних посягань. Тому чинна звітність потребує удосконалення в частині виокремлення відомостей про кримінальні правопорушення, від яких потерпіли діти, а також розширення переліку даних щодо неповнолітніх жертв за їх ознакою статті та віковою класифікацією.

З метою усунення наявних неузгодженостей між національною системою статистики і базою даних TransMonEE та індикаторами ООН у сфері ювенальної юстиції на часі запровадження збору відомостей про неповнолітніх свідків на стадії досудового розслідування та судового провадження; фактів смерті в місцях позбавлення волі, про контакти в’язнів з батьками і членами сім’ї, ізоляцію їх від дорослих.  

Доцільно забезпечити окреме узагальнення даних про осіб віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, притягнутих судом до адміністративної відповідальності, а також неповнолітніх клієнтів центрів з надання правової допомоги.

Адміністративні дані, що узагальнюються Національною поліцією України та органами виконання покарань, є відомчою статистикою. Тому наступним кроком після розширення переліку відомостей для цих органів є погодження звітної документації та їх методології з Державною службою статистики України.

В умовах зростання попиту на аналітичні продукти щодо дітей правопорушників та потерпілих,  система взаємопов’язаних  адміністративних даних, яка виробляється Генеральною прокуратурою, Національною поліцією, Державною судовою адміністрацією України та Державною кримінально-виконавчою службою України має узгоджуватися між собою. Такий підхід забезпечить відстеження руху кількісних показників на різних стадіях, зокрема від моменту встановлення особи, яка вчинила кримінальне правопорушення, до її засудження та відбування покарання.

Діяльність органів-виробників статистичних даних повинна задовольняти потреби зовнішніх користувачів у якісній статистиці та інформування широкого кола громадськості через оприлюднення її даних на веб-сайтах в мережі Інтернет. Вивчення засвідчило, що такий доступ у повній мірі забезпечується Генеральною прокуратурою та Державною судовою адміністрацією України.

Наступним важливим кроком у реформуванні національної системи збору адміністративних даних є законодавче врегулювання та утворення бази даних ювенальної статистики, визначення органу, на який покладатиметься ведення цієї бази.

Наразі в державі функціонує розгалужена система збору даних щодо неповнолітніх, які перебувають у контакті із законом. Тому з утворенням ювенального правосуддя постає питання щодо централізованого накопичення та збереження такої статистичної інформації.

Вбачаючи, що відповідно до Закону України «Про державну статистику», Державна служба статистики України є спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, пропонується до її повноважень віднести забезпечення ведення бази даних ювенальної статистики. При цьому, уповноважені органи повинні забезпечити уніфікацію статистичних даних стосовно неповнолітніх та передачу їх до Держстату.

Матеріал підготовлено спільно з Радником Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо дітей Соломією Старосольською.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати