Співбесіда — найважливіший етап у процесі отримання пропозиції про роботу. Якщо говорити про великі класичні юридичні фірми, як правило, цей етап складається з 2–3 зустрічей: з HR‑директором чи менеджером, партнером-керівником напрямку або радником, котрий керує практикою, та остання — з керуючим партнером. Як пройти цей шлях легко та отримати омріяний «офер»?
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
1. Готуйтесь до зустрічі
Ви маєте чітко розуміти, навіщо хочете потрапити в ту чи іншу фірму. Подивіться сайт фірми, її соціальні мережі, відчуйте корпоративну культуру, намагайтесь зрозуміти, яку людину шукає компанія. Запитайте, з ким буде ваша співбесіда, та почитайте публікації партнера та інформацію про кейси, які він супроводжував. Я, наприклад, так готувалася до співбесіди в ETERNA LAW, що навіть завчила цитати одного з ключових партнерів.
2. Не запізнюйтесь
Адже частіше за все представник компанії, який буде проводити з вами зустріч, має насичений графік, і запізнення на 10–15 хвилин порушує не лише діловий етикет, а й графік співбесіди.
3. Оберіть дрес-код згідно зі стандартами фірми
Якщо ви проходите співбесіду у класичній фірмі, це має бути костюм або закрита сукня (для дівчини), якщо спілкуєтесь з фірмою, яка має вільні стандарти у одязі, краще обрати джинси або щось інше у вільному стилі.
4. Чесно розповідайте про ваші досягнення
Чесно, лаконічно та зрозуміло. Не можна додавати до ваших досягнень досягнення команди, адже це дуже легко виявиться під час роботи. Намагайтесь розповідати про вашу роботу так, щоб було зрозуміло, що саме вам вдалося. Наприклад, завдяки вашому DD вдалося знайти якусь велику нестачу в компанії. Не бійтесь, якщо у вас не так багато попереднього досвіду — насправді навіть про допомогу близьким або друзям з судовою справою чи договором можна розповісти, як про свої досягнення, тільки у коректній формі, не принижуючи вашу роль у процесі.
5. Чітко відповідайте на запитання, які вам ставлять
Однією з найчастіших помилок молодих юристів є те, що вони починають розповідати про все, що знають по темі, відходячи від питання. Наприклад, колись партнер запитав юриста, які арбітражні форуми вона знає, а кандидат у відповідь навела статистику всіх арбітражних справ у світі, що було не потрібно.
6. Ставте питання
У кінці будь-якої співбесіди вас запитають, чи є у вас зустрічні питання. Не можна відповідати, що питань немає, адже це вказує на те, що ви не настільки зацікавлені у компанії. Що слід питати? Про те, як відбувається організація роботи, яка структура команди, хто саме буде відповідальний за вашу роботу та ефективність, чи буде у вас ментор. Не рекомендується ставити питання: «А як скоро я можу піти у відпустку». Звичайно, варто запитати про систему виплат у фірмі: чи повна сума фіксованої оплати, чи, можливо, частина прив'язана до бонусів (найчастіше це відбувається на позиції старший юрист та вище). Один з наших партнерів майже нічого не питає у кандидатів, а починає співбесіду з фрази: «Які ваші питання до нас?» По цим питанням можна чітко зрозуміти, наскільки людина розвинена та цікавилась фірмою та партнерами до співбесіди.
7. Намагайтесь залишатися впевненими, проте не занадто
Якщо хвилюєтесь, зробіть декілька глибоких вдихів до початку співбесіди або помедитуйте.
8. Підготуйтесь до найбільш типових питань на співбесіді
Наприклад, чому саме в цій компанії ви хотіли б працювати? У чому ваша експертиза найсильніша? Чому хочете залишити свою компанію (якщо зараз працюєте та плануєте звільнятись). Які основні свої досягнення виділяєте та чому? Які ваші найсильніші soft skills? Як ви бачите свій розвиток через 3–5 років? Які ваші сильні та слабкі сторони?
9. Не говоріть погано про свою минулу компанію
Чи колишнього керівника, адже завжди є 2 точки зору.
10. Розповідайте про ваші соціальні активності
Наприклад, про участь у роботі Ліги студентів або ELSA. Великим бонусом буде, якщо ви брали участь у студентських мут-кортах.
11. Співбесіда — це завжди самопрезентація
Те, як ви говорите, як виглядаєте, як посміхаєтесь — це все створює перше враження, яке неможливо змінити.
12. Плануйте час «з запасом»
Адже цілком можливо, що вам дадуть тестове завдання, яке слід буде виконати відразу після зустрічі.
13. Запитайте, коли чекати зворотного зв'язку
Правилом гарного тону є те, що компанія звертається до кандидата з офером або відмовою протягом 3–7 робочих днів, проте інколи цей процес може затягуватися.
І головне правило — не засмучуйтесь, якщо компанія вам відмовила. Адже можливостей завжди безліч, і часто компанії приймають рішення, опираючись не тільки на ваш досвід, а й на перспективу розвитку практики та те, наскільки ви підходите до іншої частини команди за рядом факторів.