18 грудня 2017, 12:51

Встановлення контролю за політичним фінансуванням в Україні

Опубліковано в №50 (600)

Олена Гой
Олена Гой головний спеціаліст Департаменту з питань запобігання політичній корупції НАЗК

Державний контроль за фінансуванням політичних партій є не просто актуальною вимогою сьогодення та ефективним запобіжником політичної кризи волі народу, але й одним з основних засобів забезпечення життєздатності демократії.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Зміни в законодавстві України, створення Національного агентства з питань запобігання корупції, у структурі якого є Департамент з питань запобігання політичній корупції – це важливі кроки до встановлення контролю за політичним фінансуванням. Закон України «Про політичні партії в Україні» встановив обов’язок для політичних партій щоквартально подавати звіт про майно, доходи та фінансові зобов’язання до Національного агентства з питань запобігання корупції, який оприлюднюється на його офіційному сайті.

Контроль спонсорства політичних партій

Одним з напрямків контролю за політичним фінансуванням є контроль спонсорства політичних партій, що включає прозорість внесків (розкриття інформації про спонсорів), встановлення певних обмежень і штрафних санкцій за недотримання порядку надання та отримання пожертвувань.

Ст. 15 Закону України «Про політичні партії в Україні» встановлені обмеження у здійсненні внесків на підтримку політичних партій. Не допускається здійснення внесків:

  • органами державної влади та місцевого самоврядування;
  • державними та комунальними підприємствами, установами та організаціями, а також юридичними особами, в яких не менше ніж 10% статутного капіталу або прав голосу прямо або опосередковано належать державі, органам місцевого самоврядування чи нерезидентам або кінцевими бенефіціарними власниками (контролерами) яких є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до Закону України «Про запобігання корупції»;
  • іноземними державами, іноземними юридичними особами, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами, кінцевими бенефіціарними власниками (контролерами) яких є іноземці чи особи без громадянства;
  • незареєстрованими громадськими об’єднаннями, благодійними та релігійними об’єднаннями (організаціями);
  • громадянами України, які не досягли 18-річного віку, громадянами України, яких судом визнано недієздатними, а також анонімними особами або під псевдонімом;
  • іншими політичними партіями;
  • фізичними та юридичними особами, з якими укладено договір про закупівлю робіт, товарів чи послуг для забезпечення потреб держави або територіальної громади згідно із Законом України «Про здійснення державних закупівель», протягом строку дії такого договору та протягом 1-го року після його припинення (крім випадків, якщо загальна сума коштів, отримана за таким договором протягом строку дії договору та протягом 2-х років після припинення його дії, не перевищує 10% від загальної суми доходу фізичної або юридичної особи за відповідний період);
  • фізичними та юридичними особами, які мають непогашений податковий борг.

Під час здійснення грошового внеску на підтримку політичної партії до установи банку разом з платіжним документом подається письмова заява про відсутність обставин щодо обмежень при здійсненні внеску за формою, затвердженою Національним агентством з питань запобігання корупції.

Загальний розмір (сума) внеску (внесків) на підтримку політичної партії протягом року від громадянина України не може перевищувати 400 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня року, в якому здійснювалися внески; від юридичної особи – 800 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня року, в якому здійснювалися внески.

За недотримання встановленого порядку надання та отримання внеску передбачається адміністративна (ст. 212-15 КУпАП) та кримінальна (ст. 159-1) відповідальність.

Контроль за партіями через державне фінансування

Другим напрямком контролю за фінансуванням політичних процесів, для гарантування рівності можливостей для всіх політичних партій, запобігання залежності від приватних донорів, є державне фінансування політичних партій.

Формами державного фінансування за кошти державного бюджету є фінансування статутної діяльності політичних партій, а також відшкодування витрат політичних партій, пов’язаних з фінансуванням їхньої передвиборної агітації під час чергових та позачергових вибрів народних депутатів України.

Контроль за додержанням встановлених законом обмежень щодо фінансування політичних партій, передвиборчої агітації, агітації з всеукраїнського та місцевого референдуму, законним та цільовим використанням політичними партіями коштів, виділених з державного бюджету на фінансування їхньої статутної діяльності, своєчасністю подання звітів партій про майно, доходи, витрати та зобов’язання фінансового характеру, звітів про надходження і використання коштів виборчих фондів на загальнодержавних та місцевих виборах, повнотою таких звітів, відповідністю їх оформлення встановленим вимогам, достовірністю включених до них відомостей здійснює Національне агентство з питань запобігання корупції.

Порушення законодавства, які допускають політпартії

Національне агентство з питань запобігання корупції у 2017 р. здійснило перевірку звітів політичних партій про майно, доходи, витрати та фінансові зобов’язання: за ІV квартал 2016 р. – 262 Звіти, за І квартал 2017 р. – 271 Звіт, за ІІ квартал 2017 р. – 276 Звітів, за ІІІ квартал 2017 р. – 271 Звіт.

На жаль, cьогодні доводиться констатувати численні порушення законодавства, які допускають політичні партії у своїй діяльності. У 2017 р. було складено 254 протоколів про адміністративні правопорушення. Зокрема, 163 протоколи складено за ст. 21221 КУпАП – порушення порядку подання звіту партії про майно, доходи, витрати та фінансові зобов’язання, а також фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду. Окрім того, 83 протоколи складено за ст. 21215 КУпАП – порушення порядку надання або отримання внеску на підтримку політичної партії. Ще 8 протоколів складено за ст. 18846 – ненадання інформації, документів та порушення встановлених законодавством строків їх надання.

Наразі можна впевнено говорити про те, що найбільш поширеними правопорушеннями є порушення строків подання Звітів та неподання інформації про місцеві організації політичної партії, а також надання внеску на підтримку партії юридичної особою, де кінцевим бенефіціаром є іноземець або особа, уповноважена на виконання функцій держави чи місцевого самоврядування.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати