14 травня 2013, 15:46

Відкриваймо Америку!

Застосування нью-йоркського права в міжнародних транзакційних угодах та при вирішенні міжнародно-правових спорів

Опубліковано в №19-20 (361-362)

Поки що використання нью-йоркських судів у міжнародному вирішенні спорів не набуло поширення, хоча конфіскація майна, судові заборони та інші забезпечувальні заходи й заслуговують на особливу увагу українських юристів з точки зору правозастосовної практики штату Нью-Йорк.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Відповідна практика складається з двох частин. По-перше, мова піде про судовий процес у нью-йоркських судах, коли в арсеналі правозахисника наявний контракт, який передбачає підсудність нью-йоркському судові: тоді, звичайно ж, проблем немає – подаєш заяву до нью-йоркського суду і отримуєш рішення суду, з яким все зрозуміло.

Але що робити, коли контракт узагалі не передбачає підсудність спору або підсудність справи не зовсім відповідає клієнтським уявленням про честь і справедливість й хочеться взяти все це з іншої юрисдикції? Коли ми говоримо про нью-йоркські суди, йдеться не лише про суди штату Нью-Йорк, але й про федеральні суди, розташовані у цьому штаті. Американська система є дворівневою, і є певні справи, які підсудні судам загальної юрисдикції – судам штату, – і федеральним судам, які є судами обмеженої юрисдикції, оскільки не кожну справу можна розглядати в федеральних судах, і з цього приводу наявні певні обмеження.

Федеральних судів у Нью-Йорку чотири. Це – найвідоміший федеральний суд Південного округу штату Нью-Йорк та, відповідно, суди Північного, Західного і Східного округів. Судовий процес поділяється на три частини: pleadings – на цьому етапі відбувається подача позовної заяви, на яку протилежна сторона надає відповідь, і клопотань, які стосуються цієї заяви та відповіді на неї. Друга частина – discovery, яка полягає у зборі необхідних доказів, і третя – це trial, або розгляд справи по суті з присяжними чи без них.

 

Справи, які розглядалися в нью-йоркських судах і в яких наявний український елемент

Справа NewMediaHoldingvsKagalovskiy – одна з небагатьох розглянутих у Нью-Йорку, що безпосередньо стосується України. Йдеться про відомий спір з приводу встановлення права власності на канал TVі. Два власники – панове Кагаловський і Гусинський через різні афілійовані структури подали цю справу до Нью-Йорку. Ні контрактом, ні чим іншим така підсудність не передбачалася, але коли сторони звернулися до нью-йоркського суду, з’ясувалося, що оскільки дуже важливі переговори мали місце в Нью-Йорку, справа підсудна цьому судові.

Друга справа, яка заслуговує на увагу в дещо іншому контексті – це справа CargillFinancial проти банку «Фінанси і кредит». Ця справа цікава, оскільки між двома організаціями був наявний договір позики, який не передбачав підсудності нью-йоркським судам, але, знову ж таки, нью-йоркський суд вирішив, що може розглядати таку справу, тому що український банк мав у Нью-Йорку кореспондентський рахунок, через який проходили транзакції, пов’язані з цим договором позики.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати