27 серпня 2019, 15:13

Трудові мігранти

Ризики та можливості для роботодавців

Опубліковано в №35 (689)

Василь Чередніченко
Василь Чередніченко «АО EXPATPRO» партнер, адвокат
Тетяна Ященко
Тетяна Ященко «АО EXPATPRO» старший юрист

Працевлаштування іноземців в Україні має свої особливості та, як правило, супроводжується отриманням дозволу на застосування праці іноземців. Необхідність отримання дозволу залежить від кількох обставин.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Процедура

Якщо ви розглядаєте можливість прийняття на роботу іноземця, насамперед, потрібно з'ясувати, на якій підставі ця особа перебуває в Україні та які документи ця особа має для проживання в Україні. Також необхідно зважити на такий момент: дозвіл на застосування праці іноземця не є документом, який дозволяє його перебування на території України. Для законного перебування в Україні на підставі дозволу на працевлаштування іноземець має можливість отримати спочатку довгострокову візу «Д», а згодом посвідку на тимчасове проживання в Україні.

Роботодавці, які мають намір працевлаштувати іноземців, зобов'язані спершу отримати дозвіл на застосування їхньої праці, а вже потім укласти з ними трудовий договір на строк дії цього дозволу. До того ж працювати іноземці можуть на різних посадах в одного або кількох роботодавців за умови отримання дозволу на кожній посаді.

Відповідно до положень Закону України «Про зайнятість населення», для застосування праці деяких категорій іноземців не потрібно отримувати дозвіл на застосування праці. До них належать працівники іноземних представництв та закордонних акредитованих ЗМІ, учасники проєктів міжнародної технічної допомоги, викладачі та науковці, які провадять свою діяльність у вищих навчальних закладах на їх запрошення, представники іноземного морського (річкового) флоту та авіакомпаній, що обслуговують такі компанії на території України, а також працівники аварійно‑рятувальних служб при виконанні термінових робіт.

Без попередньо отриманого дозволу можуть бути працевлаштовані іноземці, які постійно проживають на території України, мають статус біженця або яких визнано особами, які потребують додаткового захисту або яким надано тимчасовий захист в Україні. У разі роботи в Україні за фахом без дозволу здійснюється працевлаштування також спортсменів, які набули професійного статусу, артистів та працівників мистецтва. Священнослужителі можуть працювати без дозволу у разі запрошення релігійних організацій для провадження канонічної діяльності лише у таких організаціях з офіційним погодженням з органом, який здійснив реєстрацію статуту (положення) відповідної релігійної організації.

Законодавчо іноземці розділені на декілька категорій, для яких відрізняються вимоги, перелік документів та строки дії дозволу. Дозвіл на застосування праці на пільгових умовах отримується для іноземців-учасників підприємств, ІТ‑професіоналів, висококваліфікованих працівників, випускників ТОП‑100 університетів за світовими рейтингами, відряджених іноземних працівників.

Дозвіл на застосування праці оформлюється на строк від 1‑го місяця до 3‑х років залежно від категорії іноземця. Наприклад, отримати дозвіл на застосування праці строком до 3‑х років можна для засновників підприємств, ІТ‑професіоналів, відряджених іноземних працівників, іноземних високооплачуваних професіоналів. Для всіх інших категорій працівників дозвіл може бути оформлений лише строком до 1‑го року. Роботодавець має право продовжувати строк дії такого дозволу необмежену кількість разів.

Процедура отримання дозволу, з огляду на останні законодавчі зміни, є доволі простою та не вимагає збирання великої кількості документів. Для оформлення дозволу до центру зайнятості подається засвідчений переклад паспорта іноземця, його фотокартка, проєкт майбутнього трудового контракту. Цей перелік документів однаковий для всіх.

Залежно від підстав отримання дозволу, можуть знадобитися додаткові документи. Наприклад, якщо оформлюється дозвіл для випускника з ТОП‑100 університетів за світовим рейтингом, потрібно буде надати засвідчений переклад відповідного диплому. Для отримання дозволу на застосування праці відряджених іноземних працівників, замість проєкту трудового контракту, подається копія укладеного між українським та іноземним суб'єктами господарювання контракту, яким передбачено застосування праці іноземців, що направлені іноземним роботодавцем в Україну для виконання певного обсягу робіт або надання послуг.

Слід зауважити, що дозвіл отримує саме роботодавець, а не іноземець. У ролі роботодавця для іноземних громадян наразі може бути як підприємство, так і фізична особа-підприємець (за винятком отримання дозволу на застосування праці на пільгових умовах для ІТ‑професіоналів). Також роботодавець зобов'язаний внести плату за оформлення дозволу залежно від строку його дії, яка у 2019 р. становить: для дозволів строком від 1‑го до 3‑х років — 11 526 грн; для дозволів строком від 6‑ти місяців до 1‑го року включно — 7 684 грн; для дозволів строком до 6‑ти місяців — 3 842 грн. Така ж плата вноситься за продовження строку дії дозволу. Строк для прийняття рішення про оформлення дозволу становить 7 робочих днів, а щодо продовження строку його дії — 3 робочих дні. Обов'язково потрібно оплатити дозвіл протягом 10 днів з моменту отримання рішення про оформлення/продовження строку дії дозволу, інакше рішення будуть скасовані.

Важливим моментом для роботодавця у питанні прийняття рішення про залучення до роботи іноземного працівника є оплата праці. За загальним правилом, розмір заробітної плати іноземного працівника має бути не меншим ніж 10 мінімальних заробітних плат (станом на 2019 р. це 41 730 грн), а якщо роботодавцем є громадське об'єднання, благодійна організація чи навчальний заклад, то заробітна плата має становити не менше ніж 5 мінімальних заробітних плат (що становить 20 865 грн). Розмір мінімальної заробітної плати встановлений також для категорії іноземних високооплачуваних професіоналів (розмір їхньої заробітної плати має бути не меншим ніж 50 мінімальних заробітних плат, тобто у 2019 р. це 208 650 грн).

Водночас вимоги щодо розміру виплат працівнику не застосовуються до іноземних ІТ‑професіоналів, випускників ТОП‑100 університетів за світовими рейтингами та засновників підприємств. На них поширюються загальні положення трудового законодавства України. Після отримання дозволу у роботодавця та іноземця є 90 днів для укладення трудового договору. Копію такого договору потрібно буде подати у відповідний центр зайнятості протягом 10 днів від дня підписання. Неподання копії договору також є підставою для скасування дії дозволу на застосування праці.

Про ризики

Роботодавці мають оцінити такий ризик — для деяких категорій громадян отримання міграційної візи типу «Д» може видатися надзвичайно складною процедурою (для громадян із країн, віднесених до країн міграційного ризику) або надмірно дорогою.

Розмір консульського збору за оформлення візи залежить від громадянства і варіюється від безкоштовного оформлення до 800 доларів США (для громадян Афганістану, підданих Сполученого королівства). До того ж, незважаючи на те, що уряд України анонсував нововведення: можливість отримання візи «Д» для працівників-іноземців в Україні департаментом консульської служби МЗС України (зміни до Постанови КМУ від 01.03.2017 р. №118 «Про затвердження Правил оформлення віз для в'їзду в Україну і транзитного проїзду через її територію» набули чинності ще 26.06.2019 р.), проте відповідні повноваження департаменту МЗС на рівні внутрішніх нормативних актів не були надані. Тому наразі ця норма, яка мала б спростити процедуру оформлення відносин з найманими іноземними працівниками, є мертвою.

Також необхідно перевіряти, чи не порушив ваш кандидат дозволених строків перебування на території України до або під час оформлення дозволу на працевлаштування. Громадяни держав, які мають оформлювати візу «Д» для в'їзду в Україну, обмежуються штрафами за порушення строків перебування в Україні та мають можливість повернутися в Україну після отримання візи. Водночас громадяни країн, для яких віза «Д» не оформлюється, доведеться залишити нашу державу принаймні на 3 місяці, щоб мати можливість продовжити оформлення документів для законного проживання в Україні. Нагадаємо, що це стосується громадян Білорусі, Вірменії, Азербайджану, Грузії, Російської Федерації, Молдови та Узбекистану.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати