13 жовтня 2020, 17:20

Топ‑5 челенджів для керуючого партнера ЮФ

Опубліковано в №19 (725)

Віталій Бурдак
Віталій Бурдак «Pavlenko Legal Group» керуючий партнер

Кожного дня світ змінюється, і ми з новою силою поринаємо у безперервний потік інформації, рекомендацій та правил. Безперечно, можна назвати багато інструментів, які допомагають керуючим менеджерам тримати марку. Ефективні ці рекомендації чи ні — інше питання. Однак можу сказати, що в юридичному бізнесі є свої виклики, з якими рано чи пізно стикається кожен керуючий партнер юридичної компанії.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Побудувати вірну комунікацію з клієнтами

Здається, це основне завдання тільки на початку — зрозуміти, хто твій клієнт, яку послугу ти йому надаєш і яку додану вартість пропонуєш. Однак якісні відносини з клієнтом — це довгострокова інвестиція часу, сил, таланту та енергії. Це копітка побудова довірливих партнерських відносин — ви стаєте не просто виконавцем послуг, а тим, хто допоможе власнику бізнесу вирішити його проблеми. І важливо не відхилятися від обраного курсу та не поступатися своїми цінностями й рівнем комунікації заради миттєвого прибутку. Це завдання, перш за все, може лягти на керуючого партнера — саме він на власному прикладі показує, який рівень спілкування з клієнтами має бути в компанії.

Безперервно навчати команду

Керуючий партнер юридичної фірми у першу чергу має володіти стратегічним мисленням — виховувати у собі вміння бачити загальну картину, оцінити сили команди та кожного її члена, адже це допоможе максимально ефективно побудувати робочі процеси без шкоди для результату. До того ж, розвиток клієнтоорієнтованості, бізнес-мислення та дисциплінованості не тільки стануть у нагоді компанії та клієнтам, але й допоможуть кожному працівнику зростати особистісно та професійно.

Спостерігаючи за розвитком членів своєї команди, можу сказати, що проактивність спеціалістів зростає з усвідомленням ними своїх можливостей. Навчання команди не має бути хаотичним, безсистемним та випадковим. Кожен має відчувати і знати, що може підійти з питанням підвищення кваліфікації та отримати необхідну пораду і допомогу. Наша команда завжди збирається разом та обговорює не тільки поточні робочі моменти, але й для натхнення та мотивації. Такі зустрічі також є частиною навчання, вони підсилюють командний дух та сприяють обміну досвідом.

Поєднувати консервативність та гнучкість

Такий собі оксюморон у житті — керуючий партнер повинен знати, у яких сферах слід використовувати класичні інструменти, а де потрібні гнучкість та швидка реакція. Наприклад, план маркетингових та PR‑активностей може трансформуватися залежно від обставин, і дуже важливо оперативно реагувати на зміни ринку. Адже від цього залежить життєздатність компанії.

Наприклад, з таким викликом зіштовхнулися усі під час карантину через пандемію коронавірусу. Ми старалися оперативно змінити маркетингову стратегію та перерозподілити бюджет на нові проєкти, які зараз на часі. Керуючий партнер відіграє ключову роль у цих процесах, адже спостерігає та приймає фінальні рішення.

Розвивати бренд компанії

Компанія з репутацією — це та, якій клієнти довіряють вирішення своїх ключових питань. Така компанія стає партнером, ментором та виконавцем одночасно. Досягти такого стану — справа не декількох днів чи навіть місяців. Ми систематично та якісно працювали над своїм брендом, поки він став упізнаваним. Звісно, важливо консультуватися з професіоналами для аналізу та подальшої розробки айдентики, але це лише зовнішні атрибути. Тільки регулярна робота формує нематеріальний актив компанії — гудвіл, який з часом у десятки, а то й сотні разів перевищуватиме матеріальну вартість фірми. Працюйте над стратегією і пам'ятайте, що ринок досить конкурентний.

Самовдосконалюватися

На мою думку, ефективного керуючого партнера вирізняє саме готовність вкладатися у свою освіту та розвиток, аби зустрічати будь-які складнощі підготовленим. Недостатньо закінчити університет та працювати з однією базою знань десятки років — чи не кожного дня з'являються нові дані та інструменти, які можна використати у роботі. Тримати руку на пульсі допомагають якісні програми навчання, відповідні новинні ресурси та тематичні заходи. Не бійтеся здаватися тим, хто чогось не знає — бійтеся піддатись невиправданій самовпевненості.

Керуючого партнера юридичної фірми можна порівняти з капітаном корабля — імовірно потрапити у шторм, можна збитися з курсу чи зустріти інші судна на шляху, та водночас від твоїх рішень залежить доля всього екіпажу. Звісно, хороша підготовка та розуміння, як реагувати в певній ситуації, допомагають. Проте завжди можуть виникнути непередбачувані обставини. Тож найголовніший челендж — залишатися спокійним попри будь-які шторми та вірити, що навіть найтемніші часи приносять найсвітліших людей та проєкти.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати