Численні законодавчі зміни та нововведення, якими охарактеризувався новий 2013 рік, не оминули і сферу нерухомості. Однією з найсуттєвіших таких змін з упевненістю можна назвати новий порядок державної реєстрації прав та обтяжень нерухомого майна. Відтепер останній визначається нормами Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень», який Міністерству юстиції вдалося провести під соусом реформи та модернізації сфери нерухомості. На перший погляд, задум цілком логічний та необхідний, адже у всіх цивілізованих країнах усі бази даних знаходяться на електронних носіях. Передбачалося, що угоди з нерухомістю здійснюватимуться швидко і просто завдяки електронному реєстру, до якого заноситимуться абсолютно усі операції з майновими правами. Схема досить проста: сторони угоди звертаються до нотаріуса, котрий знаходить у реєстрі статус відчужуваної власності та визначає його правову чистоту і юридично посвідчує угоду. При цьому вже не потрібно мати ні техпаспорт, ні відповідні довідки, які були необхідними до набрання чинності законодавчими нововведеннями.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Утім, практична реалізація положень вищевказаного Закону показує, що і законодавча база, і державні органи виявилися не готовими до відповідних змін. Бюро технічної інвентаризації (далі – БТІ) сьогодні працює лише частково, Державне агентство земельних ресурсів не працює, державні акти не видаються (такий документ узагалі скасовано), вторинний ринок нерухомості завмер, угоди з продажу і купівлі житлової нерухомості майже не укладаються, а українці скаржаться на жахливу плутанину, величезні черги та неможливість продати або купити житло.