Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Програма «Адвокат Майбутнього» (далі – Програма) є спільнотою адвокатів, що мають на меті не тільки підвищити свій рівень знать та навичок soft skills, але й впроваджувати зміни, необхідні для розвитку професійної спільноти адвокатури в Україні. Під час тренінгів у рамках навчальних модулів учасники разом з експертами обговорюють багато питань, що стосуються адвокатури в цілому і шляхів вирішення проблемних моментів.
Оскільки ця Програма об’єднує учасників з усієї України, стало очевидно, що багато проблем і викликів є спільними. Під час дискусій, обговорення цінностей адвокатської спільноти і з’явилася ідея об’єднати зусилля, щоб розробити спільне бачення «Адвокатів Майбутнього». Учасники Програми за підтримки та участі експертів розробили проект стратегічного документу та ініціювали його обговорення у широкому колі адвокатів, яким небайдужа ця тема.
Проект стратегічного документу «Адвокатура Майбутнього», який був запропонований до обговорення та вдосконалення, включає 4 розділи:
- Розуміння проблем сучасної адвокатури.
- Бачення Адвокатури Майбутнього.
- Цінності спільноти.
- Ключові напрями зусиль.
Учасників заходу привітали президент АПУ Денис Бугай, голова ГО «Всеукраїнське об’єднання адвокатів, які надають БПД» Вікторія Мітько, менеджер проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні» Оксана Кікоть та провідник програми «Адвокат Майбутнього» Андрій Вишневський. Модератором дискусії виступила адвокатка та письменниця Лариса Денисенко.
Своїм баченням змісту кожного розділу стратегічного документу з присутніми поділилися учасники Програми Валерія Коломієць та Олексій Кузьмінський, а також експерти Сергій Гончаренко, Дмитро Кухнюк, Олександра Яновська, Ольга Жуковська та Володимир Сущенко.
Потім учасники дискусії розділилися на групи, кожна з яких працювала над окремим колом питань. Вони обговорювали, зокрема:
- проблему низького бар’єру допуску до професії і його підняття;
- рух від корупційного середовища і залежності адвоката до доброчесності і незалежності;
- деформацію/відновлення цінностей та погіршення/поліпшення якості спільноти;
- втрату і відновлення здатності до самоочищення професії.
Наостанок усі групи презентували своє бачення обговорених питань і запропонували доповнення до проекту стратегічного документу. За результатами дискусії учасники разом з експертами продовжать його розробку, а у подальшому цей документ буде обговорюватися та вдосконалюватися у ще ширшому колі адвокатської спільноти.
Як влучно зазначив у своєму вступному слові президент асоціації правників України Денис Бугай, ця дискусія є заходом дійсно унікальним. «Таким він є з двох причин. По-перше, ми, адвокати, у останні роки, на жаль, не проводили таких глибинних дискусій з приводу цінностей та майбутнього адвокатури. А по-друге, сьогоднішній захід – це старт дуже великої справи майбутньої адвокатури. Ми розуміємо реальний стан адвокатури. Та чому він такий? Перше, що приходить на думку: проблема в особистостях. Та на мій погляд, ключова проблема полягає у тому, що ми з вами не сформували своє бачення майбутнього адвокатури та стратегію її розвитку. І я вдячний учасникам «Адвоката Майбутнього», що вже під час першого модуля навчання вони встановили високий рівень дискусії і залучилися до Програми не тільки заради навчання та тренінгів, а й заради побудови спільними зусиллями дорожньої карти розвитку адвокатури. Адже без цього будь-яке навчання не допоможе знайти рішення ключових актуальних питань, що є в адвокатурі».
Оксана Кікоть, менеджер проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні»
«Дійсно, ми в проекті «Доступна та якісна правова допомога» від самого початку розробки Програми «Адвокат Майбутнього» разом з партнерами мали бачення, що ця Програма має на меті не тільки навчання 100 адвокатів навичкам, які покращили б якість надання правничої допомоги. Програма задумувалася як майданчик для розвитку професійної мережі адвокатів з усієї України, яким цікаві теми адвокатської етики, доступу до правосуддя та розвитку надання безоплатної правової допомоги, впровадження змін та розвиток адвокатської спільноти як такої, що відіграє важливу роль у становленні верховенства права в Україні. Тож природно, що сьогоднішня дискусія відбувається у рамках програми «Адвокат Майбутнього» і, що найбільш важливо, ініційована самими учасниками та підтримана експертами. Це свідчить про те, що Програма досягає своєї мети – створення професійної всеукраїнської мережі адвокатів-лідерів, які, насамперед, об’єднані спільними цінностями і бажають будувати майбутнє адвокатської професії разом. І сьогоднішня дискусія – це тільки початок розбудови адвокатури майбутнього».
Володимир Сущенко, к.ю.н., доцент факультету правничих наук Києво-Могилянської академії, експерт програми «Адвокат Майбутнього», заслужений юрист України
«У мене є дві мрії, які народилися досить давно. Перша пов’язана з тим, щоб усі представники правничих професій були єдині не лише організаційно і формально, а й у своїх цінностях. Лише ціннісний підхід може знайти і підтримку, і захист у цьому середовищі. Для мене три головні цінності правничої професії – це права і свободи людини, професіоналізм та відповідальність. Причому відповідальність не в якості покарання чи заохочення, а як здатність сказати собі «я повинен робити так, як обіцяв собі і людям». Відповідальність за свої думки, слова і вчинки перед собою. Я бачу в «Адвокаті Майбутнього» потенціал для створення саме ціннісної спільноти, що допоможе адвокатурі вийти на новий якісний рівень».
Тетяна Логойда, адвокат, учасниця програми «Адвокат Майбутнього»
«Проект платформи розвитку «Адвокатура майбутнього» акцентує увагу на питаннях реформування суміжних правових інститутів, ділової репутації та стандартів правосуддя не лише для адвокатів, а й для суддів та прокурорів. Немає переваги ні перед ким, тому що правосуддя – це трикутник, три сторони якого разом відповідають за те, чи буде досягнута правда, чи буде справедливість. Адвокат майбутнього не з’явиться, якщо прокурор і суд будуть з минулого. Хто вони, «агенти змін»? Це професійна спільнота однодумців різних поколінь адвокатів та колег з науково-академічної сфери, яких об'єднує цілісність цінностей правничої професії та готовність не лише обговорювати, а й спільними зусиллями вирішувати проблеми сучасної адвокатури, разом обираючи ключові напрямки руху до її майбутнього».
Олександра Яновська, адвокат, д.ю.н., професор кафедри правосуддя Київського національного університету ім. Т. Шевченка, експерт програми «Адвокат Майбутнього»
«Якщо увити судову систему у вигляді трикутника, то адвокатура буде одним із його кутів. Це має бути адвокатура, яка базується на незалежності, самоврядуванні, професіоналізмі і, безумовно, етичності. Без адвокатів цей трикутник правосуддя не відбудеться. У той же час, адвокатура має стати не просто складовою правосуддя – вона має бути фактором, який об’єднає усі правничі професії. Адже у цивілізованих країнах такої окремої професії немає – доступ до всіх юридичних професій відбувається саме через адвокатуру. І немає такої прірви між суддями та адвокатами, між адвокатами та прокурорами, оскільки всі живуть за єдиними законами, етичними правилами та дисциплінарними нормами. Тож саме ми, адвокати, маємо докласти усіх зусиль для одночасного розвитку усіх кутів трикутника правосуддя. Ми маємо бути провідниками метальних змін не тільки в адвокатурі. І «Адвокат Майбутнього» має усі можливості стати таким провідником для об’єднання юридичних професій з трикутника правосуддя».
Микита Нуралін, адвокат, учасник програми «Адвокат Майбутнього»
«Сьогоднішній захід продемонстрував плюралізм та різноманіття думок щодо майбутнього розвитку адвокатури в Україні. Однак головне те, що всі вони об’єднані однією метою – побудувати якісно нову, незалежну адвокатуру з найкращими цінностями.
Слід відмітити, що запропонована до обговорення стратегія розвитку адвокатури не є монолітним, вже затвердженим документом. Під час заходу було відкореговано запропоновані ідеї та висловлено нові щодо бачення цінностей адвокатури, які обов’язково знайдуть втілення у новій редакції проекту.
Ця стратегія стане дороговказом для нашої адвокатської спільноти, оскільки буде синтезом ідей великої кількості осіб, зацікавлених як у розвитку адвокатури в цілому, так і у розвитку себе у цьому інституті».
Олена Сомок, адвокат, керівник сумського підрозділу Всеукраїнського об’єднання адвокатів, які надають БПД
«Програма «Адвокат Майбутнього» об`єднала небайдужих адвокатів, які готові змінюватись самі та змінювати всю адвокатську спільноту. Будучи учасником цієї Програми, я отримала можливість відчути себе частиною єдиної команди однодумців.
Останнім часом питання єдності стає все актуальнішим для нашої професійної спільноти. Чи здатні на сьогодні ми, адвокати, з честю виконувати свою функцію в системі правосуддя? Для того, щоб зрозуміти, куди ми рухаємося, у першу чергу необхідно визначитись із тим, які наші цінності та бачення майбутнього адвокатури. Вважаю, що завдяки сьогоднішній дискусії ми зробили перші кроки у визначенні цінностей адвокатської спільноти, про яку мріємо. Усі питання, які ми обговорювали, дуже актуальні. У державі відбувається реформування системи правосуддя, складовою якої є адвокатура. Для того, щоб реформа адвокатури відбулася, необхідно чітко розуміти, чого ми прагнемо та яким є шлях досягнення бажаного».
Олексій Кузьмінський, адвокат, к.ю.н., старший викладач кафедри інтелектуальної власності та цивільно-правових дисциплін Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького, учасник програми «Адвокат Майбутнього»
«Сьогоднішня дискусія – це унікальна можливість для однодумців, колег по-іншому подивитися на сучасний стан адвокатури та напрямки її розвитку, зрозуміти, куди ми рухаємося, які наші цінності і бачення Адвокатури Майбутнього. І дійсно, сьогоднішня зустріч – це зустріч небайдужих людей, які переживають за майбутнє адвокатури».
Нагадаємо, що програма «Адвокат Майбутнього» реалізується Асоціацією правників України (АПУ) та Всеукраїнським об’єднанням адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу, (BALAP) за підтримки проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні», що впроваджується Канадським бюро міжнародної освіти у партнерстві з Координаційним центром з надання правової допомоги та фінансується урядом Канади. Це перша всеукраїнська програма професійного розвитку адвокатів, спрямована на розвиток soft skills. Вона була розроблена канадськими адвокатами та адаптована українськими експертами. З 707 конкурсантів було обрано 111 адвокатів, які протягом 2017 р. пройдуть 4 навчальні модулі у Києві, Львові, Харкові та Одесі. Теми цих модулів: робота з клієнтом, взаємодія адвоката із судом та іншими учасниками процесу, комунікація у юридичному співтоваристві та зв’язки з громадськістю і медіа.
"Адвокат Майбутнього" - перша канадсько-українська програма професійного розвитку адвокатів, спрямована на розвиток soft skills.Вона була розроблена канадськими адвокатами та адаптована українськими експертами. З 707 конкурсантів було обрано 111 адвокатів, які протягом 2017 р. пройдуть 4 модулі у Києві, Львові, Харкові та Одесі. Теми модулів: робота з клієнтом, взаємодія адвоката з судом та іншими учасниками процесу, комунікація у адвокатській спільноті та зв’язки з громадськістю та медіа. Програма реалізується Асоціацією правників України (АПУ) та Всеукраїнським об’єднанням адвокатів, що надають безоплатну правову допомогу (BALAP) за підтримки проекту "Доступна та якісна правова допомога в Україні", що впроваджується Канадським бюро міжнародної освіти у партнерстві з Координаційним центром з надання правової допомоги та фінансується урядом Канади.