10 квітня 2017, 19:18

Практичні аспекти оскарження публічних закупівель в Україні

Опубліковано в №15 (565)

Юлія Стусенко
Юлія Стусенко «АО "Скляренко, Сидоренко та партнери"» адвокат, асоційований партнер

Обсяги публічних закупівель, що здійснюються через електронну систему, невпинно зростають, і для учасників таких процедур все більш актуальним стає питання оскарження результатів тендерів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Процедури оскарження публічних закупівель визначені у нас Законом «Про публічні закупівлі», який набув чинності 19.02.2016 і був введений у дію з 1.08.2016 для всіх замовників, а також Господарським процесуальним кодексом України та Кодексом адміністративного судочинства України. Органом оскарження у процесі публічних закупівель є Антимонопольний комітет України (АМКУ). Він утворює постійно діючу адміністративну колегію з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель (далі – колегія) з метою неупередженого та ефективного захисту прав та законних інтересів осіб, пов’язаних з участю у процедурах закупівлі. Рішення цієї колегії приймаються від імені Антимонопольного комітету України.

Розпорядженням Комітету №6-рп від 05.04.2015 створено постійно діючу адміністративну колегію Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель, яка діє у складі трьох уповноважених. Порядок діяльності цієї колегії встановлюється відповідно до Закону України «Про Антимонопольний комітет України».

Згідно звіту АМКУ, у 2016 р. було проведено 168 засідань колегії та прийнято 2 397 рішень, з яких, зокрема:

  • 704 – про прийняття скарг до розгляду;
  • 176 – про відмову у задоволенні скарг;
  • 29 – про задоволення скарг повністю;
  • 323 – про задоволення скарг частково;
  • 944 – про залишення скарг без розгляду;
  • 216 – про припинення розгляду скарг;
  • 5 – виправлення описок тощо.

При цьому в 2016 р. до вказаної колегії надійшло 1 846 скарг, з яких з оплатою – 977. Наразі плата за подання скарги становить 5 тис. грн у разі оскарження процедури закупівлі товарів або послуг та 15 тис. грн – у разі оскарження процедури закупівлі робіт. До суду у 2016 р. були оскаржені 21 прийняте колегією рішення. Усі ці справи зараз знаходяться на розгляді у суді першої інстанції, жодне рішення судом скасовано не було.

Основні порушення при закупівлях та повноваження АМКУ

За результатами розгляду колегією скарг учасників публічних закупівель АМКУ у звіті за 2016 р. визначив основні порушення, допущені замовниками процедур публічних закупівель. На думку АМКУ, такими є:

  • встановлення у тендерній документації вимог, які може задовольнити лише один конкретний учасник (виробник або постачальник), тобто тендерна документація прописана під одного виробника/постачальника;
  • невідповідність допущених до аукціону та визнаних найбільш економічно вигідними тендерних пропозицій умовам тендерної документації;
  • дискримінаційний підхід до розгляду та оцінки тендерних пропозицій учасників процедур закупівель (пропозиції одних учасників відхиляються як такі, що не відповідають умовам тендерної документації, а інших, які також не відповідають умовам тендерної документації, допускаються до аукціону та визнаються переможцями торгів).

За даними АМКУ, засідань колегій з публічних і державних закупівель у 2016 р. проведено на 26% більше, ніж у 2015 р. При цьому скарг щодо процедур проведення публічних і державних закупівель подано на 129%, а рішень прийнято на 92% більше, ніж роком раніше.

Учасникам процедур як публічних, так і державних закупівель слід мати на увазі, що рішення колегії спрямовані на усунення дискримінаційних вимог у документації та захист порушених прав учасників. Повноваження колегії діють лише у рамках розгляду конкретної скарги та не розповсюджуються на загальний перебіг тендеру. АМКУ не має повноважень визначати переможця тендера – такі повноваження має виключно замовник закупівлі. АМКУ в рамках процедури оскарження вправі зобов’язати замовника внести зміни до тендерної документації; скасувати рішення про визначення переможця; частково або повністю скасувати рішення, прийняті в процесі закупівлі; усунути порушення, допущені замовником у процесі здійснення закупівлі, або відмінити закупівлю, якщо неможливо усунути порушення, тощо. При цьому колегія діє у межах матеріалів та інформації за скаргою щодо конкретної процедури закупівлі і не є контролюючим органом щодо публічних закупівель в цілому та не здійснює загальний нагляд за процедурами закупівель.

Законодавче регулювання

Що стосується самої процедури оскарження, то скарга до АМКУ подається суб’єктом оскарження у формі електронного документа через електронну систему закупівель. Після розміщення така скарга автоматично вноситься до реєстру скарг. У разі прийняття скарги до розгляду електронна система закупівель автоматично призупиняє початок електронного аукціону та не оприлюднює договір про закупівлю і звіт про результати проведення її процедури. У будь-якому разі укладення договору про закупівлю під час оскарження забороняється.

Відразу після внесення до реєстру скарга з супровідними документами та її реєстраційна картка автоматично надсилаються АМКУ та замовнику. Строк розгляду скарги органом оскарження становить 15 робочих днів з дати початку розгляду.

Рішення АМКУ набирає чинності з дня його прийняття та є обов’язковим для виконання замовниками та особами, яких воно стосується, і може бути оскаржене суб’єктом оскарження, замовником у судовому порядку протягом 30 днів з дня оприлюднення в електронній системі закупівель.

Наразі існує досить неоднозначна та суперечлива практика щодо підсудності справ про оскарження результатів публічних закупівель. Справи цієї категорії розглядаюється як адміністративними, так і господарськими судами залежно від складу сторін, предмету позову і, власне, предмету оскарження. При цьому скаржники нерідко намагаються перевести розгляд скарг у систему господарських судів з метою отримання заходів забезпечення позову.

Скарги щодо вже укладених договорів про закупівлі розглядаються відразу в судовому порядку без звернення до АМКУ.

Судові нюанси

За офіційними даними АМКУ, у певній частині скарг скаржники не погоджуючись з рішеннями Комітету і оскаржують їх у судових органах (кількість таких скарг не перевищує 5% від загальної кількості рішень). Аналіз існуючої судової практики оскарження процедур закупівель свідчить про наступне:

1) загальна кількість судових справ з оскарження процедур закупівель є відносно невеликою;

2) найчастіше замовники та учасники-переможці оскаржують рішення АМКУ про скасування результатів закупівлі;

3) суди часто відмовляють у задоволенні позовів із суто процесуальних підстав, не торкаючись суті спору (пропущені строки, позов поданий не до того суду тощо).

При зверненні до суду з позовом про оскарження процедури закупівлі необхідно пам'ятати наступне:

1) строки на оскарження процедур закупівлі, передбачені законом, не підлягають поновленню;

2) якщо законом встановлено попереднє оскарження результатів закупівель до АМКУ, не варто ігнорувати цю стадію і звертатися відразу до суду;

3) вірогідність того, що суд зупинить процедуру закупівлі у зв'язку із поданням позову, незначна;

4) до розгляду справи у суді можуть залучатися експерти;

5) скаржнику при підготовці позову необхідно враховувати правила, встановлені процесуальним законодавством.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати