17 січня 2018, 12:09

Пенсійний ребус

Перерахунок пенсії у зв’язку зі зміною одного з видів грошового забезпечення

Опубліковано в №1 (603)

Антон Монаєнко
Антон Монаєнко д.ю.н., професор, заслужений юрист України, НДІ правотворчості та науково-правових експертиз НАПрН України

В юридичній практиці часто виникають спори з приводу відмови в перерахунку пенсій колишнім працівникам правоохоронних органів у зв’язку з тим, що не був додержаний певний порядок здійснення перерахунку пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», чим порушується право таких осіб на перерахунок пенсії.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Позиція судів

Позиція ВАСУ та судів попередніх інстанцій зводиться до того, що відповідно до ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію» від 03.07.2015 р. №580-VIII пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюється в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»

Згідно з ч. 16 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ, якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 р. №900-VIII ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ після ч. 2 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ, всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом, стають нижчими, то зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно з правилами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45, перерахунок пенсій, призначених раніше відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку з введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб’єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Так, постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 р. №988 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Отже, з огляду на викладене, позивач як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів від 11.11.2015 р. №988.

Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 на підставі зазначеного в п. 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у 5-денний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у 5-денний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі – головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у 10-денний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із Додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Згідно з п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. №3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у 5-денний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з введенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом 5-ти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій та в 5-денний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Отже, на думку ВАСУ, чинним законодавством України визначено певний порядок здійснення перерахунку пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», за яким етапами здійснення такого перерахунку є наступні: отримання Пенсійним фондом України повідомлення від уповноваженого органу про підстави такого перерахунку; підготовка Пенсійним фондом України списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та направлення його уповноваженому органу; отримання Пенсійним фондом України від уповноваженого органу довідок за списком про розмір грошового забезпечення.

Суд встановив, що вказаний вище порядок здійснення перерахунку пенсії відповідно до ст. 63 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 не було дотримано. Зокрема, в матеріалах справи відсутні відомості про повідомлення відповідача про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення від органів національної поліції. Водночас відповідач (Пенсійний фонд) позбавлений можливості вчиняти дії щодо формування списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, а отже, не отримував довідок за списком про розмір грошового забезпечення. В результаті невиконання такої послідовності у відповідача відсутні підстави для здійснення перерахунку.

Таким чином, суд вважає, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.

Зважаючи на викладене, звернення позивача до суду з позовом до Пенсійного фонду України є передчасним.

Визначення колізій в законі при перерахунку пенсії

Варто зазначити, що позивач не позбавлений права самостійно звернутися до відповідного органу за отриманням довідки, на підставі якої пенсійним органом може бути проведено відповідний перерахунок пенсії у зв’язку зі зміною одного з видів грошового забезпечення. Так, відповідно до ч. 2 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ, якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш ніж за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше ніж з дня введення в дію цього Закону.

На додаток слід навести ч. 1 ст. 63 цього ж Закону, відповідно до якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їхніх сімей у зв’язку з введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Крім того, на нашу думку, ч. 4 (визначає порядок перерахунку пенсій) суперечить ч. 1 і 2 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» при реалізації права особи на перерахунок відповідної пенсії, оскільки вказаним Законом вже регламентовано право пенсіонера на перерахунок пенсії (ч. 16 ст. 43 Закону) у разі зміни відповідного рівня грошового забезпечення безвідносно наявності чи відсутності додержання відповідними органами державної влади порядку перерахунку такої пенсії вказаним особам.

Невиконання регламентованого Законом чи відсутність наведеного порядку перерахунку пенсій вказаними вище органами влади для осіб, які мають на це право, у зв’язку зі зміною одного з видів грошового забезпечення, не є підставою для органів Пенсійного фонду України відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відмовляти таким особам в реалізації їхнього права на перерахунок пенсії у зв’язку зі зміною одного з видів грошового забезпечення.

Застосування правила про пріоритет норми з найбільш сприятливим для особи тлумаченням

В Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ми вбачаємо колізію, що існує між нормами, які є рівними за юридичною силою і містяться в одній статті закону. У разі наявності колізій в одній статті одного нормативно-правового акта для її вирішення слід застосовувати правило про пріоритет норми з найбільш сприятливим для особи тлумаченням. Можливість використання такого правила у процесі подолання колізій норм пояснюється принципом правової визначеності, який вимагає від органу влади у випадку суперечливості норм права тлумачити норму на користь невладного суб’єкта. Застосування правила про пріоритет норми з найбільш сприятливим для особи тлумаченням може бути здійснене також шляхом використання практики Європейського суду з прав людини. ЄСПЛ у Рішенні у справі «Хорнсбі проти Греції» від 19.03.1997 р. вказав, що одним з фундаментальних аспектів верховенства права є принцип правової визначеності, який разом з іншими вимагає, щоб кінцеві судові рішення не ставилися під сумнів. У рішенні у справі «Щокін проти України» ЄСПЛ зазначив, що національне законодавство держави має бути чітким та узгодженим, а також національні органи має дотримуватися вимоги законодавства щодо застосування підходу, який був би найбільш сприятливим для заявника.

Отже, недодержання певного порядку здійснення перерахунку пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (отримання Пенсійним фондом України повідомлення від уповноваженого органу про підстави такого перерахунку; підготовка Пенсійним фондом України списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку; направлення його уповноваженому органу; отримання Пенсійним фондом України від уповноваженого органу довідок за списком про розмір грошового забезпечення) не є підставою для відмови особам, які мають право на перерахунок пенсії у зв’язку зі зміною одного з видів грошового забезпечення, в перерахунку такої пенсії через застосування правила про пріоритет норми з найбільш сприятливим для особи тлумаченням. В цьому випадку ч. 2 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо ч. 4 ст. 63 цього ж Закону має пріоритет у застосуванні судами при вирішенні спору між органами Пенсійного фонду України та особами, які мають право на перерахунок пенсії.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати