14 квітня 2020, 12:34

Пандемія коронавірусу та практика міжнародної торгівлі. Початок

Опубліковано в №7 (713)

Сергій Козьяков
Сергій Козьяков «Сергій Козьяков та Партнери, АФ»

Новий коронавірус SARS-CoV‑2 та захворювання, яке він викликає — COVID‑19, створили різноманітні, складні та безпосередні виклики для світових урядів, транснаціональних ділових зв'язків, майже всіх аспектів професійної діяльності у сфері права, а також для юридичної практики у сфері міжнародної торгівлі, включаючи супровід виробництва товарів, управління ланцюгами поставок, митницю, ділові поїздки тощо.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Світова організація торгівлі заявила, що глобальна торгівля в цьому році впаде на 13% до 32%. Нагадаємо, що у розпал фінансової кризи у 2009 р. торгівля знизилася на 12,5%. Послуги не враховуються у прогнозі СОТ, проте вона заявила, що торгівля в цій галузі може ще більше постраждати від COVID‑19 через обмеження транспорту та подорожей, що матиме додаткові негативні наслідки для торгівлі товарами.

Майже сотня країн застосували законодавство про обмеження на поїздки, які застосовуються як для відвідувачів, наприклад, з Китаю, Південної Кореї, Ірану, Італії, так і для громадян з усіх країн. Низка країн, у тому числі Україна, застосовують заборону на експорт медичних засобів захисту, лікарських засобів і медикаментів. Про зміни у структурі міжнародної торгівлі України наголошує також торговий представник України Тарас Качка.

Оскільки уряди більшості країн світу продовжують застосовувати обмежувальні карантинні заходи, для юристів, які спеціалізуються на практиці міжнародної торгівлі, постала потреба обміркувати, підготувати та прийняті рішення, які матимуть довгострокові наслідки. Ці рішення мають базуватися на моніторингу економічної, в тому числі іноземної аналітики, статистичних даних, стрімких законодавчих змін, активності клієнтів та кадрових можливостей юридичних фірм.

Наведу для прикладу питання, які пропонують ставити своїм та іншим потенційним клієнтам фахівці міжнародної юридичної та лобістської фірми Akin Gump Strauss Hauer & Feld, що надасть можливість краще зрозуміти юридичні проблеми клієнтів:

  • Чи розглядаєте ви можливість зміни постачальника?
  • Чи плануєте продати ваш товар новому клієнту чи в нову країну?
  • Чи думаєте використовувати інші матеріали та матеріали для виготовлення?
  • Чи будете коригувати операції щодо залучення нових або модифікованих елементів?
  • Чи вимагається у ваших нових планах змінити імпорт або експорт будь-яким іншим способом?
  • Чи вважаєте за необхідне використовувати нового митного брокера, експедитора або перевізника?
  • Чи вимагається обмежити поїздки, які не потребують американського персоналу, та активізувати доступ доступу до нових ІТ‑баз даних чи локацій?
  • Чи буде залучена нова третя сторона або країна будь-яким іншим способом?
  • Чи зміниться кінцеве використання ваших товарів?
  • Чи надаватиме компанія постійні послуги або підтримку новим покупцям чи країнам?

Відповіді на ці та інші питання дозволять надати фахові консультації з питань можливих експортних санкцій, ліцензування, доступу до ринків збуту, митних тарифів, правових проблем, пов'язаних з країною походження товарів тощо.

Також варто очікувати оголошення нових антидемпінгових та спеціальних розслідувань і спорів, пов'язаних з порушенням регіональних та двосторонніх торговельних угод. Власний досвід економічної кризи 2008–2010 рр. показує, що такі кризові події, які зараз відбуваються, можуть і повинні стати локомотивом для додаткового розвитку юридичної практики в галузі міжнародної торгівлі.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати