Із набранням чинності новою редакцією Закону України «Про інститути спільного інвестування» (далі – Закон про ІСІ) можна спостерігати виникнення цілої низки нововведень, які мають позитивно вплинути на діяльність інститутів спільного інвестування. Серед позитивних змін варто відзначити розширення переліку видів і типів ІСІ, удосконалення корпоративного управління корпоративних фондів та виправлення колізійних положень.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Однак деякі положення нового Закону про ІСІ значно ускладнюють діяльність інститутів спільного інвестування.
1. Негативні наслідки для ІСІ виникли після запровадження мінімального розміру відсотку статутного капіталу, який має належати венчурному фонду в статутному капіталі юридичної особи, що має намір отримати позику за рахунок коштів такого фонду.
Відповідно до ч. 4 ст. 48 Закону про ІСІ позики за рахунок коштів венчурного фонду можуть надаватися тільки юридичним особам, за умови що не менш як 10 відсотків статутного капіталу відповідної юридичної особи належить такому венчурному фонду.
У разі якщо юридична особа – позичальник є фінансовою установою, то для того, щоб 10 та більше відсотків статутного капіталу такої юридичної особи належало венчурному фонду, необхідно отримати погодження на набуття істотної участі у фінансовій установі в уповноваженому державному органі. Це робить процедуру отримання позик фінансовими установами значно складнішою та довшою.
Відтак, нові вимоги Закону про ІСІ негативно вплинуть на ринок фінансування венчурними фондами фінансових установ.
Чи поширюється дія положень абз. 2 ч. 4 ст. 48 Закону про ІСІ на позики, які були надані венчурними фондами до набрання сили вищевказаним Законом?
Відповідно до частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативноправові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи.