13 травня 2019, 16:59

Непереборний інстинкт домінування

Опубліковано в №19 (673)

Олександр Дякулич
Олександр Дякулич «Arzinger» радник практики антимонопольного права
Маріанна Бек
Маріанна Бек «Arzinger» юрист

Молода та популярна


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Їй 21 рік і станом на 2019 р. вона є найпопулярнішою у світі. 

Впізнаєте? Що ж це за невиточений діамант та як виглядає формула успіху: самородок, надзусилля, зв'язки, порушення чи їх комбінації? На думку світових антимонопольних органів (АМК-органи), за останнє десятиліття крива успіху компанії Google доповнилась чинником зловживань монопольним становищем (далі — ЗМС), що дозволяє монополісту не просто триматися на плаву, але й набирати обертів.

Переможців… судять

Враховуючи глобальну природу діяльності техгіганта, географія ЗМС-розслідувань проти Google також є світовою:

  • 7 розслідувань у Європі (Єврокомісія — 5, національні конкурентні відомства — 1 Франція, 1 Росія);
  • 3 — у Північній Америці (США — 2, Канада — 1);
  • 3 — на Близькому Сході (Туреччина — 2, Ізраїль — 1);
  • 2 — на Далекому Сході (Японія — 1, Південна Корея — 1);
  • 1 — в Латинській Америці (Бразилія);
  • 1 — у Південній Азії (Індія);
  • 1 — в Австралії.

Тобто за останнє десятиліття у світі проти Google було ініційовано 18 ЗМС-розслідувань, які проводилися та/або проводяться антимонопольними відомствами. Чим не справжня antitrust-декада?!

Розслідування проводилося щодо таких ринків: посередницькі послуги з онлайн-реклами, послуги загального онлайн-пошуку та порівняння торгових послуг, послуги із запуску онлайн-ігор. Форми ЗМС:

  • нав'язування веб-сайтам договірних умов ексклюзивності, які забороняли розміщення пошукової онлайн-реклами конкурентів (пізніше — стратегія «розслабленої ексклюзивності» (Google-пріоритетна реклама));
  • пріоритетне позиціонування в результатах пошуку власних торгових послуг у порівнянні з конкурентами;
  • нав'язування виробникам Android та мобільним операторам ліцензійних умов Play Store, які передбачали попереднє встановлення виключно додатку Google Search app та пошуковика Chrome;
  • нав'язування розробникам онлайн-ігор договірних умов ексклюзивності щодо запуску ігор виключно на платформі Google Play.

Тривалість порушень — від 6 до 10 років. Ринкова частка монополіста — від 85% до 95%.

Станом на сьогодні статистика боїв права сили техгіганта vs сили права АМК-органів є такою:

  • 5 розслідувань завершили визнанням ЗМС та штрафними санкціями (Єврокомісія — 8,2 млрд євро, Турецьке АМК-відомство — 12,6 млн євро, ФАС РФ — 6,5 млн євро);
  • 1 розслідування (Франція) завершилося визнанням ЗМС та виключно поведінковим зобов'язанням щодо припинення порушення;
  • 6 розслідувань тривають;
  • 6 розслідувань припинені у зв'язку з відсутністю доказів.

Домінанта vs домінування

Аналізуючи домінуюче становище та поведінку Google, сьогодні світові АМК-відомства та адвокати конкуренції стверджують, що конкуренція на ринках big data забезпечується не лише низькою ціною, але і якістю товару, обумовленою множинною ринковою пропозицією та здатністю споживачів реалізувати свою свободу вибору. Тобто в основу сучасної антимонопольної системи стримувань та противаг ЗМС-порушенням на ринках big data покладена концепція примату плюралізму та свободи вибору. Отже, на кожного домінуючого знайтеся своя домінанта.

Тиха гавань?

Чи можна сьогодні назвати Україну фан-зоною молодої та популярної Google, враховуючи відсутність АМК-процесів проти техгіганта? Чи існує причина виникнення вітчизняного антимонопольного урагану в межах світового циклону, який порушить штиль у тихій гавані? Останнім часом Антимонопольний комітет України часто поглядає на закордонний antitrust lifestyle. Варто зазначити, що вартість ринку послуг з онлайн-реклами, що надаються Google в Україні, протягом останніх 3‑х років має тенденцію до збільшення на 1 млрд грн щорічно (2016 р. — 1,4 млрд грн, 2017 р. — 2,46 млрд грн, 2018 р. (прогнози) — 3,5 млрд грн).

Оскільки ринки та форми ЗМС повторюються в різних юрисдикціях, аналіз АМКУ вищепереліченого світового анамнезу Google може спрямувати фокус контролера на потенційно ризикові комерційні практики на локальному рівні з метою забезпечення примату плюралізму та свободи вибору на ринках big data України і для нас з Вами.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати