20 квітня 2022, 12:41

Не фейк, а реальність. Куди повідомляти про факти розкрадання гуманітарної допомоги

Григорій Мамка
Григорій Мамка народний депутат України, заступник Голови Комітету ВРУ з питань правоохоронної діяльності, д.ю.н.

За даними ОП, на середину квітня з початку війни в Україну доставили близько 270 тис. т гуманітарної допомоги. Вартість такої допомоги, що зібрана компаніями та небайдужими людьми з різних країн, сягнула $924 млн. Обсяги внутрішньої допомоги від бізнесу та населення під час війни також є значними і відчутно закривають потреби української армії, переселенців та постраждалих. Але більш-менш точну статистику волонтерської роботи всередині країни окреслити складно, адже вона відбувається не завжди офіційно. Багато людей можуть допомагати, але про це не звітують.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Війна показує, хто є хто. Поки більшість людей кидають усі сили на допомогу, пересилають гроші, тягають гуманітарку, обов’язково знаходяться ті, хто нехтує законами моралі. Вкрай цинічно виглядає, коли в умовах воєнного стану поліції, яка працює в посиленому режимі, доводиться фіксувати випадки розкрадання гуманітарної допомоги. Виявляють такі факти в основному громадяни в регіонах, проте вони далеко не завжди звертаються до правоохоронних структур.

Наведу кілька прикладів. Вінниччина, Калинівка. Група місцевих жительок в будинку культури провели збір допомоги, після чого завантажили зібрані продукти, засоби гігієни та речі першої необхідності в авто. Вони планували пустити зібране на власні потреби, але завадила поліція. Далі Чернігів. Псевдоволонетр провів збір продуктів, після чого розгорнув торгівлю, причому з помітною націнкою. «Горе-бізнесмена» також затримали. Далі Львівщина. Правоохоронці затримали першого заступника міського голови одного з міст області на продажі гуманітарної допомоги та отриманні хабаря. Волинь. Ділки хотіли під виглядом гуманітарки завезти в Україну товари для перепродажу, але вчасно втрутилась військова адміністрація.

Список можна продовжувати. Але наведені негативні приклади в жодному разі не повинні впливати на зменшення обсягів надходження гуманітарної допомоги в країну та знижувати масштаби волонтерства всередині. Допомагати потрібно, але варто робити це через перевірені організації, волонтерів з чистою репутацією, а гроші надсилати на офіційні рахунки.

Покарання для розкрадачів

На початку квітня Президентом був підписаний Закон «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо відповідальності за незаконне використання гуманітарної допомоги» №2155-ІХ від 24 березня 2022 р. (за моїм співавторством), яким встановлена кримінальна відповідальність за незаконне використання гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги. Цим законом запроваджена кримінальна відповідальність за нецільове використання гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги з наступними санкціями:

  • штраф до 51 тис. грн, або виправні роботи до 2 років, або обмеження волі до 4 років;
  • вчинені в особливо великому розмірі або під час воєнного/надзвичайного стану — до 7 років ув’язнення з конфіскацією майна.

Закріплюється право здійснювати досудове розслідування зазначених злочинів органам Національної поліції.

Процедура визнання гуманітарною допомогою соціально значущих товарів, перелік яких затверджений Кабміном, без прийняття відповідних рішень про визнання їх гуманітарною допомогою зараз спрощена. Самі ж випадки використання гуманітарної допомоги для отримання прибутку не масові, проте вони не повинні замовчуватись та проходити повз правоохоронців.

 Куди повідомляти про порушення

У другій половині березня Нацполіцією був посилений контроль за гуманітарними вантажами, направленими захисникам та цивільним. Втім, у фіксуванні випадків шахрайства дуже важлива й допомога громадян. Якщо ви стали свідком нецільового використання гуманітарної допомоги, слід повідомити про це поліцію за номером 102. Якщо на цій лінії є перебої, можна повідомити за резервними номерами. Також можна повідомляти на гарячу лінію СБУ 0-800-501-482 або на відповідну електронну адресу callcenter@ssu.gov.ua.

Під час повідомлення про факти злочинів правоохоронців потрібно обов’язково зазначати місце, де був помічений продаж допомоги. Важливо також описати обставини, за яких це відбулося.

Також завжди можна повідомити про порушення журналістів, які допоможуть з оприлюдненням ганебних фактів збагачення на людській біді. Публічність у таких випадках спрацьовує на відмінно.

Як волонтерити правильно

Для якісної координації зусиль в Україні створені різні бази волонтерських ініціатив. Такі платформи, як UAHelpers, «Українська волонтерська служба», «Робота в тилу» та інші, дозволяють вирішити ключові напрямки узгодження пропозиції та прохання про допомогу. Також можна приєднуватись до перевірених фондів чи волонтерських організацій, попередньо вивчивши їх досвід роботи та поцікавившись результатами.

Пам’ятайте: ті, хто передає гуманітарну допомогу волонтерам, жертвує кошти, мають право запросити і звіт. Порядні волонтери та організації завжди працюють публічно та відкрито спілкуються з громадянами. Це в їх інтересах.

І насамкінець. Тема довіри в сьогоднішніх умовах складна, проте від довіри та віри прямо залежить наша перемога. При нестачі довіри до волонтерів та держструктур ми можемо залишити мільйони людей наодинці з їх проблемами.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати