З шаленим розвитком цифрової економіки та мінливим рухом капіталів податковому законодавству різних країн все важче конкурувати із сучасними схемами ухилення від сплати податків. Наявність прогалин та невідповідностей у міжнародних податкових правилах, неузгодженість національного законодавства між державами, постійна адаптація бізнес-середовища, відсутність даних та інформації призвели до подвійного неоподаткування, через що прибуток зникає для цілей оподаткування або переміщується у низькоподаткові юрисдикції, де немає економічної діяльності.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
У 2013 р. лідери G20 спільно з учасниками ОЕСР розробили план дій для боротьби з розмиванням бази оподаткування та переміщенням прибутків за кордон (далі — План BEPS), який передбачає інструментарій, що складається з 15 відповідей на виклики сьогодення.
У січні 2017 р. Україна взяла на себе зобов'язання імплементувати Мінімальний пакет Плану BEPS (4 кроки з 15), але вже 24.10.2018 р. Мінфін та НБУ оприлюднили проєкт Закону України про впровадження Плану BEPS (проєкт Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України з метою імплементації Плану протидії розмиванню бази оподатковування та виведенню прибутку з‑під оподаткування»), згідно з яким Україна реалізує 8 кроків Плану BEPS.
Крок 3:
Розробка ефективних правил стосовно КІК
Передбачає розкриття бенефіціара-фізичної особи або контролюючої юридичної особи своєї участі в іноземних компаніях (КІК) та зобов'язує оподатковувати дохід КІК як дохід контролюючої компанії в країні реєстрації останньої, а не тільки виплачені дивіденди, як це було раніше. Цей крок фактично скасовує офшорні компанії-гаманці для заощадження прибутку, а все отримане резидентами України з'являється у полі зору податкових органів.
Компанія вважається КІК для податкових цілей, якщо виконується сукупність таких умов: частка володіння> 50% прямо, опосередковано або сумарно; компанія, яка зареєстрована в офшорній юрисдикції та не має з Україною підписаної угоди про уникнення подвійного оподаткування або про обмін податковою інформацією, та ефективна ставка оподаткування <13% або компанії, які генерують пасивний прибуток (отримують платежі від роялті, процентів, дивідендів) понад 50% у структурі доходів, якщо сумарний річний дохід КІК не перевищує 1 млн євро.
Власників КІК зобов'яжуть декларувати в українських податкових органах прибуток, отриманий КІК. За неподання звіту про КІК штрафи вимірюються мільйонами гривень.
Крок 4:
Обмеження витрат на фінансові операції з пов'язаними особами
Передбачає обмеження розмивання бази оподаткування шляхом вирахування з бази оподаткування відсотків та інших фінансових виплат як запобігання використанню надлишкового кредитування для виведення прибутку. Обмеження щодо вирахування процентів у розмірі до 30% EBITDA застосовується до всіх позик (як резидентів, так і нерезидентів; як пов'язаних, так і непов'язаних).
Крок 6:
Запобігання наданню пільг за невідповідних обставин
Усім компаніям необхідно буде пройти тест на відповідність. Наразі ініціативна група розглядає два варіанти. По‑перше, тест на основну мету (PPT, principle purpose test) розглядається як основний та передбачає, що жодна перевага не буде надана, якщо встановлено, що основною метою угоди, операції, структури було отримання такої переваги. Тобто якщо основною ціллю структурування бізнесу є податкова оптимізація чи мінімізація, то компанія втрачає можливість використання пільг, передбачених угодами про уникнення подвійного оподаткування. По‑друге, правило обмеження переваг або право використання переваг (LoB, limitation on benefits), яким зможуть скористатися лише деякі типи осіб, які відповідатимуть певним критеріям (у тому числі фізичні особи та публічні компанії).
Крок 7:
Запобігання штучному уникненню визнання статусу постійного представництва (PE, permanent establishment)
Основні зміни: виникнення PE у тому випадку, якщо локальна дочірня компанія відіграє основну роль, що веде до укладення контрактів від імені материнської компанії; додаткові заходи проти штучного використання комісійних конструкцій; нові правила щодо боротьби з фрагментацією контрактів та пільгової діяльності підготовчого або допоміжного характеру.
Кроки 8‑10:
Вдосконалення контролю за трансфертним ціноутворенням
Крок 8 спрямований на розробку правил протидії BEPS при переміщенні нематеріальних активів між пов'язаними компаніями групи. Крок 9 спрямований на розробку правил трансфертного ціноутворення, згідно з якими рівень отриманих доходів має відповідати фактичному рівню прийнятих ризиків. Крок 10 спрямований на доповнення правил протидії BEPS при укладенні угод з високим рівнем ризику між пов'язаними особами.
Крок 13:
Правила звітності в розрізі країн для міжнародних груп компаній
Передбачає подачу звітності до податкових органів щодо інформації про розмір міжнародної групи компаній, обсягу внутрішньогрупових операцій. Логікою цього кроку є визначення, чи відповідає прибуток активам. Глобальну документацію подають платники податків, які входять до міжнародної групи компаній з консолідованим прибутком понад 50 млн євро. Звіт у розрізі країн подають материнські компанії або уповноважені особи міжнародної групи компаній, консолідований дохід яких становить 750 млн євро. У кожній юрисдикції обов'язоком є подання звітності щодо суми виручки, прибутку, податку на прибуток, кількістості співробітників, активів.
До чого готуватися?
Компаніям потрібно буде провести ризик-менеджмент щодо своєї корпоративної структури, її економічної доцільності, фінансових операцій та мати аргументовані відповіді у разі виникнення спорів з контролюючими органами. Сучасні світові тенденції дісталися до України та задають тон, що відтепер не може бути податкових мотивів. Таким чином, більше не буде сенсу відкривати компанії за кордоном виключно для оптимізації оподаткування. Залишається тільки чекати, як саме парламентарі втілять у життя деофшоризацію по‑українськи.