«Pro bono publico» – з латинської мови це словосполучення перекладається як «заради суспільного блага». Поняття «Pro Bono» означає роботу або діяльність, спрямовану на допомогу некомерційним організаціям та нужденним людям, на добровільній та безкоштовній основі. Від волонтерства ця допомога відрізняється тим, що для її надання використовуються професійні знання та навички «помічників». Останнім часом допомога на Pro Bono засадах набирає все більших обертів в нашій країні. До того ж не лише серед юридичних компаній. Кваліфіковані професійні послуги на безоплатній основі можна отримати також від аудиторських, консалтингових, маркетингових компаній та рекламних агенцій.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Що стосується Pro Bono проектів юристів, то в деяких штатах США серед етичних засад діяльності є обов’язок щорічно відпрацьовувати щонайменше 50 годин послугами Pro Bono. «Потреба в юридичних послугах серед незаможних людей є переважною. Згідно з дослідженням Американської асоціації правників, щороку принаймні 40% сімей з низьким і середнім рівнем доходу відчувають юридичні проблеми», – пише американська організація Pro Bono Net. У Великобританії вже понад 10 років поспіль заведено святкувати тиждень Pro Bono, в межах якого відбувається популяризація таких послуг.
Корпоративна соціальна відповідальність
Це ж стосується і діяльності юрфірм в контексті корпоративної соціальної відповідальності – добровільної ініціативи компанії щодо розробки або реалізації певних соціально спрямованих неприбуткових заходів. Мета таких заходів – покращення зовнішнього для компанії середовища (досягнення соціального миру, безпеки, добробуту громадян, дотримання прав людини тощо)
Знову ж таки, якщо брати до уваги іноземну практику, то там юридичні компанії настільки «відповідальні у своїй КСВ-відповідальності», що формують щорічні КСВ та Pro Bono звіти, в яких розповідають широкому загалу, які проекти цього напрямку були ними реалізовані.
Але повернемося до України. Соціальне орієнтування у своєму розвитку та роботі з кожним роком стає все більш популярним серед юридичних компаній України. На місце традиційного розуміння бізнесу як діяльності, спрямованої на отримання прибутку, поступово приходить намагання зрозуміти, який же внесок у розвиток суспільства може принести цей бізнес. Поряд з економічними чинниками все більшу роль у забезпеченні конкурентоздатності українських компаній у глобальному бізнес-середовищі, зростанні їхньої продуктивності та прибутковості починають відігравати соціально-відповідальні функції. А саме: збереження навколишнього середовища, розробка і реалізація програм розвитку навчальних закладів, медичних установ, дитячих садків, оздоровниць та інших закладів соціальної інфраструктури, формування систем соціального, освітнього й психологічного забезпечення працівників, впровадження принципів етичної поведінки у відносинах з інвесторами, постачальниками, споживачами, іншими стейкхолдерами.
Під час проведення дослідження «Лідери ринку: рейтинг юридичних компаній України 2016» ми побачили, що наші юрфірми не стоять осторонь соціальних проблем, ініціюють та підтримують проекти щодо корпоративної соціальної відповідальності, а також надають безкоштовну юридичну допомогу. Ситуація виглядає наступним чином: 65% учасників нашого дослідження мають у своєму арсеналі кейси з корпоративної соціальної відповідальності, 68% – надають послуги Pro Bono.
В середньому на реалізацію одного Pro Bono-проекту юрфірма витрачає 150 годин. Згідно з результатами поданих анкет, це може бути як кілька годин правової допомоги, наданої приватній особі, так і сотні годин юридичних консультацій для певної громадської організації або участь в робочих групах з підготовки законопроектів.
З отриманих даних ми побачили, що вітчизняні юрфірми спрямовують свої КСВ-проекти за такими напрямками:
- правова освіта та допомога талановитій молоді (організація та підтримка правничих шкіл, проведення майстер-класів серед студентів, підтримка юридичних стипендіальних конкурсів) – 42% від загальної кількості описаних проектів;
- допомога учасникам та постраждалим внаслідок АТО на Сході країни – 35%;
- благодійність (фінансова допомога нужденним, проведення та підтримка благодійних аукціонів, допомога благодійним організаціям, дитячим будинкам, центрам соціальної реабілітації) – 61%;
- спортивні заходи (підтримка та проведення марафонів, спортивних турнірів та змагань) – 10%.
Чи є в юридичному бізнесі місце для мистецтва?
Варто відзначити також і той факт, що хоча юристи – це люди зі своїм практичним мисленням, які, здавалося б, повинні бути далекими від мистецтва, однак учасники нашого дослідження доводять протилежне. Чимало опитаних юридичних фірм як один з аспектів своєї діяльності у сфері корпоративної соціальної відповідальності зазначають підтримку розвитку українського мистецтва. Організовуючи та підтримуючи виставки українських художників, міжнародні арт-проекти, мистецькі аукціони та виставки, юрфірми популяризують талант та роботи українських художників, а також відкривають українське мистецтво світові.
«Зелені ініціативи»
Не залишається осторонь юридичний бізнес і від «зелених ініціатив», розуміючи важливість турботи про довкілля. Таким чином, більше ніж 11% юридичних компаній зазначили у своїх анкетах, що активно долучаються до програм, спрямованих на збереження навколишнього середовища, а саме:
- запровадження дружніх до довкілля програм збереження природних ресурсів;
- економія електроенергії (купівля товарів та офісного обладнання з екологічним маркуванням і ресурсозберігаючими властивостями);
- програми економного використання паперу та води;
- озеленення офісу;
- утилізація відходів.
Законотворча робота
Кому як не юристам допомагати державі вдосконалювати законодавчу базу? Участь у робочих групах з розробки законопроектів, аналіз законодавчих актів у сфері соціальної політики, консультування державних установ з юридичних питань, співпраця з міністерствами та міжнародними інституціями – близько 40% юридичних компаній присвячували свої дорогоцінні години законодавчій сфері.
Висновок
Індикатором нашого розвитку служить відгук світу навколо нас: суспільство, в якому ми знаходимося, формування певних обставин і ситуацій, які прямо або опосередковано вказують нам на стан речей в нашому житті, тощо. Тут не важливо, ким ти є – громадянином своєї країни, членом своєї сім’ї чи керівником своєї компанії. Важливо відчувати та нести відповідальність за речі, що відбуваються навколо нас. А ще краще – позитивно на них впливати. Зокрема, це стосується українського юрбізнесу сьогодні, коли «репутація дорожче грошей». Вагомим чинником для формування позитивного іміджу юридичної фірми як в очах колег, так і клієнтів є її корпоративна соціальна відповідальність.
Коментар:
Марина Саприкіна, Керівник Центру «Розвиток КСВ»
Що вважається і не вважається Pro Bono?
Послугами Pro Bono можуть вважатися наступні [Australian Pro Bono Centre]:
- безкоштовні послуги (або послуги зі значною знижкою), що надаються фізичним особам, які не можуть оплатити таку послугу, або громадським організаціям та благодійним фондам, які представляють інтереси, потребують чи торкаються питань суспільного значення;
- послуги з розробки законодавчих ініціатив та/або реформ, які допомагають поліпшити життя вразливих груп або нужденних людей;
- безоплатне правова освіта представників місцевої громади;
- робота корпоративного юриста у громадській організації.
Важливо відзначити, що послугами Pro Bono (наприклад, в Австралії) не вважають:
- надання правових послуг безкоштовно або зі знижкою, якщо людина чи організація може їх оплатити, або з подальшою комерційною вигодою;
- перша безкоштовна консультація, коли наступні послуги будуть оплачені за звичайними цінами;
- спонсорство культурних і спортивних подій для просування бізнесу або час, проведений юристами в управлінні громадської організації;
- якщо юридична фірма отримує оплату (наприклад, від уряду або донорів) за надання таких послуг нужденним.
КСВ і Pro Bono
Деякі міжнародні експерти відокремлюють послуги Pro Bono від корпоративної соціальної відповідальності, мотивуючи це тим, що Pro Bono – це етичне зобов'язання юристів, а КСВ – це корпоративна відповідальність фірми. Проте, в цілому, Pro Bono послуги можуть бути частиною КСВ юридичних фірм, у межах якої ЮФ допомагають і мотивують своїх юристів надавати такі послуги.
Pro Bono та юридичні фірми
Послуги Pro Bono в Україні, як і в Америці чи Європі, не є обов'язковими. Однак Американська асоціація юристів встановила норму Pro Bono годин на одного юриста – 50 годин (Кодекс корпоративної етики). Основними пріоритетними напрямками надання юристами Pro Bono послуг в Америці є наступні: сімейні питання, контракти та заповіти (послуги для малозабезпечених) – 28%, консультування громадських організацій – 18%, консультування споживачів – 16%. Найбільшу кількість годин Pro Bono надають юристи у фірмах, в яких кількість співробітників складає більше ніж 101 особа.
Варто відзначити, що в Україні в рамках Конкурсу Pro Bono Awards, який організовує Центр «Розвиток КСВ» («Юридична Газета» партнер у 2016 р.), були юридичні фірми, які надавали на одного юриста 130 годин Pro Bono на рік. Серед зібраних 30-ти практик Pro Bono за кілька років існування конкурсу можна знайти фірми, які надають Pro Bono послуги як фізичним особам, так і суспільним (Міжнародна торгова палата в Україні) або міжнародним організаціям (офіс Верховного Комісара ООН з питань біженців) та державним інституціям (Міністерство економічного розвитку і торгівлі). Також деякі компанії займаються правовою освітою. Крім того, в Україні створена біржа Pro Bono для координації роботи компаній та громадських організацій Pro Bono Clearing House.
Навіщо впроваджувати Pro Bono?
Pro Bono в сучасному світі сприймається як обов'язкове етичне зобов'язання юриста. 88% юристів, які надають послуги Pro Bono, задоволені консультуванням. Отже, Pro Bono може стати чудовим інструментом підвищення задоволеності співробітників роботою в компанії, а також інструментом залучення та утримання талановитих співробітників. Додатково Pro Bono допомагають компаніям налагоджувати відносини з місцевими громадами та залучатися до життя цих спільнот.
Як розвивати Pro Bono в Україні?
В Україні необхідно більше розповідати про послуги Pro Bono, показувати практики (що робить конкурс Pro Bono Awards) та навчати юристів, як впровадити програму Pro Bono в компанії. Також необхідна злагоджена юридичними асоціаціями норма Pro Bono для юридичних фірм та постійний щорічний моніторинг кількості Pro Bono годин юридичних фірм.
З повною версією рейтингового дослідження "Лідери ринку: рейтинг юридичних компаній України 2016" знайомтесь за посиланням.