13 жовтня 2020, 15:26

Must-read для успішного юриста. 5 книг, обов'язкових для прочитання

Опубліковано в №19 (725)

Анастасія Доброчинська
Анастасія Доброчинська «PRAVO GARANT» старший партнер

Висококласний юрист — це не лише червоний диплом юрфаку, знання законодавства і практика його застосування. Це набагато ширше і глибше. Це людина, яка має високий рівень емоційного інтелекту, вільно володіє навичками тайм-менеджменту, ораторським мистецтвом, знається на корпоративній культурі та етиці, вміє будувати відносини з грошима та розуміє, як бути високоефективним.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Крім того, всупереч міфу, що всі юристи — циніки, серед успішних правників багато емпатів, адже чутливість та щире бажання допомогти, вміння налагодити контакт — основний меседж таких юридичних професій, як адвокат, суддя, нотаріус.

Юридичні спеціальності — одні з небагатьох, які потребують рідкісного соціотипу амбіверта — особи, яка має середні показники у масштабі інтроверсії та екстраверсії, оскільки для правників однаково важливі як талант комунікувати, так і вміння концентруватися. Тож сьогодні пропоную ТОП‑5 книг, обов'язкових для прочитання юристам, з різних сфер знань, необхідних для досягнення успіху в цій багатогранній професії.

Як відомо, юридична професія вважається найбільш нервово-напруженою, з часом стреси у юристів входять у звичку. Задля того, щоб згадати про те, що життя — це не лише робота, рекомендую прочитати

1. Саймон Тапмєн «Чому юристи повинні їсти банани»

Автор книги — колишній адвокат з кримінальних справ (право Англії та Уельсу). Але як відомо, колишніх не буває.

Саймон Тапмєн легко і невимушено висловлює прості істини: про необхідність обрати власний шлях; про важливість визначитися з особистими цілями і вже на їх базі сформулювати професійні; про рівномірне розподілення навантаження та викройку часу для сімейного життя.

Книга містить конкретні рекомендації для створення успішного юридичного бізнесу, залучення та утримання клієнтів, побудови корпоративної культури. Автор розповідає, як залишатися максимально ефективним професіоналом і при цьому бути щасливим і здоровим.

«Чому юристи повинні їсти банани» буде цікаво прочитати і тим, хто знаходиться на початку свого професійного шляху, і тим метрам, які вже давно на юридичному ринку та з головою потонули в роботі.

——————————————

Хороший адвокат думає про факти, висококласний адвокат — про опонента. Як на мене, судова практика схожа на гру в шахи. Знати правила замало — для того, щоб поставити мат, необхідно заздалегідь прорахувати кроки суперника. І якщо ми говоримо про мистецтво логічних тверджень і вміння твердо правити словами, то немає рівних

2. А. Ф. Коні «Судові промови»

Читаєш цю книгу і ніби крізь замкову щілину споглядаєш за історіями, за особистістю автора і епохою, в котру йому довелося жити. Хоча іноді навіть не віриш, що розповідь про позаминуле сторіччя, бо дійсно впізнаєш теперішні часи.

Видатний юрист писав досить жорстко, але спокійно, з блискучою іронією, що переходить в сарказм. Відверто, але відсторонено. А головне — дуже глибоко і мудро.

Не побоюся назвати «Судові промови» класикою. А тому серед безлічі книжок про ораторську майстерність і логічне мислення, що написані в наші дні більше з метою отримати кошти, ніж поділитися досвідом, рекомендую саме книгу А. Ф. Коні. У ній червоною ниткою проходить талант автора будувати логічні структури, аргументацію та ораторські прийоми.

——————————————

Професію юриста можна порівняти зі скороваркою. Нормальна практика — коли клієнту допомога потрібна ще «на вчора», хоча згадує він про це лише сьогодні. Судді та правоохоронні органи також працюють в режимі авралу. Дедлайни завжди горять, як у пеклі, а справи потребують максимальної сконцентрованості, скрупульозності й відповідальності. Щоб не «зваритися» в цій скороварці заживо, юристу вкрай потрібне вміння розпоряджатися своїм часом якомога ефективніше та мати чітку самодисципліну. З таким завданням допоможе справитися

3. Стівен Р. Кові «7 звичок надзвичайно ефективних людей»

Відразу варто попередити, що багато людей вважають мову автора нудною та не змогли дочитати роботу до кінця, проте цей факт не завадив книзі стати світовим бестселером. У ній можна знайти мотивацію для особистісного та професійного росту. Читати «7 звичок надзвичайно ефективних людей» раджу вдумливо, невеликими порціями, щоб був час для аналізу та усвідомлення ідей автора.

Людина — це набір звичок. Змінюючи їх, ти змінюєш себе. Але ця книга трохи глибша, ніж просто про звички. Вона описує справжні людські цінності, на яких позиціях ми знаходимося, який внесок маємо намір зробити і яким чином бажаємо впливати на тих, хто навколо нас, тобто, інакше кажучи, якими хочемо, щоб нас запам'ятали.

Кожного дня ти можеш стати найкращою версією себе, тож вдосконалюйся, але не варто прагнути ідеалу, бо це — утопія. Так само, як і стояти на місці.

——————————————

Наразі про корупцію не говорив лише ледачий. Як не скорботно, але суспільство визнає, що сьогодні світом правлять гроші. Проте чим вище рівень професійності юриста, тим менше він вірить, що гроші вирішують усе. Адже для представників нашої професії як борців за справедливість та захисників прав осіб найголовніша місія — всебічне зміцнення законності й правопорядку, виховання високої правосвідомості, відновлення порушених прав і свобод. Лише ті, хто не залежить від матеріальних благ, зможуть впоратися з цією місією. Тому наступна книга в переліку —

4. Харпер Лі «Вбити Пересмішника»

Єдина зі списку книга в жанрі художньої літератури. Історія однієї справи очима доньки адвоката Аттікуса Фінча, який її вів. Захисник програв справу, проте оточуючі були йому вдячні, оскільки є дещо важливіше за матеріальне — мужність та чесність. І хоча з самого початку було зрозуміло, що справа завершиться обвинувальним вироком, адвокат до останнього вірив та боровся за свого клієнта, а в його особі — за справедливість.

Ось що ми називаємо високими моральними стандартами та клієнтоорієнтованістю. Коли перемога клієнта — це основна мета адвоката, для досягнення якої викладаєшся «на повну», бо інакше не вмієш. Коли, насамперед, відстоюєш справедливість і гідність, незважаючи на сторонній тиск чи інші несприятливі умови.

Беззаперечно, гроші — це важливо. Але вони не можуть бути самоціллю для тих, хто покликаний бути правником. Якщо ти спеціаліст високого рівня, гроші завжди будуть з тобою як бонус до твоєї професійності.

Книга написана близько 60 років тому, але особливо актуальна в наш час, і кожен юрист має її прочитати, щоб зрозуміти: «Нічого не треба боятися, окрім самого страху». У сьогоденні не вистачає таких людей, як Аттікус Фінч.

———————————

Навички комунікації та вміння домовлятися — ключові компетенції сучасної ділової людини. На юридичному ринку володіння мистецтвом переговорів уже давно не конкурентна перевага, а must have для кожного успішного спеціаліста.

Літератури на тему перемовин — як грибів після дощу. Серед них є їстівні й такі, що можна з'їсти лише один раз. Треба обрати лише одну, тож зупинюсь на перевіреній часом «класиці», завершуючи ТОП‑5 універсальною роботою гарвардських учених.

5. Роджер Фішер, Уільям Юрі, Брюс Паттон «Шлях до Так. Як вести переговори, не здаючи позицій» («Шлях до згоди, або Переговори без поразки»)

Можливо, американський менталітет дещо відрізняється від слов'янського, але здебільшого рекомендації авторів є дієвими інструментами для досягнення бажаного результату в ході вирішення конфліктів. У книзі зібрані дієві рекомендації, які допоможуть завершити переговори позитивним рішенням. Зрозуміло, що спілкування — різносторонній процес, тому в кожній окремій ситуації підхід буде інакший. В рекомендованій книзі передбачені різноманітні варіанти поведінки, аспекти маніпуляцій, позиції сторін, стратегії ефективної комунікації. Ознайомившись з ними, доходиш висновку, що досить часто знайти компроміс важливіше, ніж довести свою правоту. Іноді варто запитати себе: «Чого ти хочеш — бути правим чи щасливим?»

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати