29 квітня 2015, 13:10

Мобілізація: порядок здійснення компенсаційних виплат

Опубліковано в №17(463)

Тетяна Григорян
Тетяна Григорян «Аудиторська фірма «Аксьонова та партнери» Geneva Group International» Партнер

Минув майже рік від початку трагічних для України подій на сході нашої країни. І ось, Кабінет Міністрів України нарешті затвердив постановою від 04.03.2015 №105 «Порядок виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (далі – Порядок №105). Цей порядок визначає механізм виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період. Компенсаційні виплати згідно з Порядком №105 будуть здійснюватись за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою «Компенсація підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період».


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Головним розпорядником бюджетних коштів та виконавцем бюджетної програми КМУ призначив Міністерство соціальної політики. Механізм отримання компенсацій такий.

  • Згідно з Порядком №105 для виплати компенсації підприємство, установа чи організація повинна подавати щомісяця до 15 числа структурному підрозділу з питань соціального захисту населення звіт про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам (звіт наведений у додатку 1 до Порядку №105), який повинен бути узгоджений районним (міським) військовим комісаріатом, що здійснював призив працівника на військову службу, щодо підтвердження призову та проходження військової служби.
  • Далі місцеві управління соціального захисту населення надаватимуть відповідні копії звітів до обласних департаментів соціального захисту облдержадміністрації, а ті в свою чергу щомісяця до 23 числа – зведені звіти до Міністерства соціальної політики.
  • Мінсоцполітики перераховуватиме бюджетні кошти місцевим управлінням соціального захисту населення, а останні спрямовуватимуть відповідні компенсації підприємствам, установам, організаціям.
  • Сума компенсації обчислюється із розрахунку середнього заробітку працівників підприємства, визначений згідно з Порядком обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.1995 №100. Виплата компенсації повинна здійснюватись підприємствами в строки, визначені ст. 115 КЗпП, тобто в терміни передбачені для виплати заробітної плати.

Далі розглянемо порядок оподаткування такої компенсації. Нарахування податків та зборів на компенсацію здійснюється згідно з вимогами ПКУ та Закону про ЄСВ. 

До оподатковуваного доходу платника податку не включаються компенсаційні виплати з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (пп. «и» пп. 165.1.1. ПКУ), а отже, такі виплати не оподатковуються податком на доходи фізичних осіб.

Згідно з пп. 1.7 п. 161 підрозділ 10 розділу XX Перехідних положень ПКУ компенсаційні виплати не підлягають оподаткуванню військовим збором. Також не нараховується і не утримується єдиний соціальний внесок з таких виплат (ст. 7 Закону про ЄСВ).

Оскільки постанова набула чинності 17.03.2015, постає питання повернення вже сплачених за період з 18.03.2014 по 17.03.2015 податків. Це питання наразі є актуальним для всіх роботодавців, адже зміни, внесені Законом №1275 до ПКУ, який звільняє від оподаткування компенсаційних виплат з бюджету мають застосовуватися з першого дня мобілізації, тобто з 18.03.2014.

Маю надію, що і це питання буде вирішено найближчим часом.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати