В антикорупційному законодавстві дуже багато спірних тем. Одна з них, на якій ламають списи теоретики й практики — строки притягнення до відповідальності. Особливість протоколів про корупцію полягає в тому, що строки притягнення до відповідальності відповідно до ст. 38 КУпАП не ті, до яких звикли адвокати, що практикують у «відбиванні адмінпротоколів», коли адміністративне стягнення може бути накладене не пізніше ніж через 2 місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні — не пізніше ніж через 2 місяці з дня його виявлення. Гл. 13‑А Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає відповідальність за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією (ст. 172‑4 — 172‑9 КУпАП). Тут зі строками притягення до відповідальності все заплутаніше.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Адміністративне стягнення за корупційні правопорушення, зазначені в ч. 3 ст. 38 КУпАП, може бути накладено протягом 3 місяців з дня виявлення, але не пізніше ніж через 2 роки з дня вчинення. Однак виникає спірне питання, що вважати моментом виявлення? Спробуємо розібратися.
Ст. 247 КУпАП визначає перелік обставин, що виключають провадження у справі про адміністративне правопорушення. Провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате — підлягає закриттю, зокрема у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 цього Кодексу (п. 7 ст. 247 КУпАП). Зрозуміло, що протоколи з корупційних правопорушень адвокати відбивають до останнього, враховуючи катастрофічні наслідки для суб'єкта декларування, та активно апелюють до ст. 247 КУпАП, посилаючись на закінчення терміну строку притягнення до відповідальності.