25 серпня 2020, 18:32

Корупція у державних закупівлях: куди звернутись викривачу?

Марія Бузарева
Марія Бузарева антишахрайський аналітик, Ethicontrol

Минулого року ми досліджували ТОП-100 підприємств державної форми власності на відповідність вимогам антикорупційного законодавства, а цьогоріч наш вибір зупинився на компаніях-переможцях державних тендерів. Мова йде про мільярди гривень витрачених бюджетних коштів, тож ми очікували побачити відповідність вимогам законодавства. Звичайно, результати дослідження не стали для нас сюрпризом.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Кого ми досліджували

За допомогою системи BI Prozorro ми відібрали 100 підприємств, які в 2019 р. виграли тендерів на найбільші суми. З цього переліку було виключено компанії, які потрапили у ТОП завдяки кількості виграних закупівель, а не їх сумам, жодна із виграних закупівель у них не перевищувала 20 млн грн. Також ми виключили іноземні компанії, тому що формально вимоги законодавства на них не розповсюджуються.

Загальна сума тендерів, що були виграні ТОП-100 компаній, становить 124,97 млрд грн. У перелік потрапили компанії з наступних галузей:

1) будівництво та ремонт доріг - 33 компанії;

2) будівництво житлових та нежитлових будівель - 22;

3) енергетика - 18;

4) нафтогазова промисловість та торгівля пальним - 15 компаній.

Як ми досліджували

Згідно із Законом України про державні закупівлі, для закупівель сумою понад 20 млн грн замовник зобов’язаний відхилити тендерну пропозицію учасника, який не має антикорупційної програми або уповноваженого з її реалізації. Типова антикорупційна програма, у свою чергу, передбачає наявність механізму конфіденційного повідомлення. Тож ми шукали:

1) наявність сайту у компанії;

2) наявність антикорупційної програми та її доступність (чи вона викладена на сайті, чи надається у складі документів на тендер);

3) наявність наказу про призначення уповноваженого з реалізації антикорупційної програми;

4) наявність та доступність контактів гарячої лінії для повідомлення про порушення;

5) складові механізму інформування.

Антикорупційну програму та гарячу лінію ми спочатку шукали на сайтах компаній, адже їх наявність у широкому доступі розширює коло потенційних інформаторів про порушення. Наявність цих інструментів лише у складі документів на тендер значно звужує можливості їх використання, та все ж дає змогу конкурентам або іншим зацікавленим сторонам повідомити про порушення.

Результати

З розглянутих компаній у 22 немає офіційних веб-сайтів (сума виграних цими компаніями тендерів становить 18,2 млрд грн).

досл1

У 35 зі 100 компаній відсутні антикорупційні програми, і всього лише у 11 вони опубліковані на офіційних сайтах. Решта ж 54 компанії викладали свої антикорупційні програми лише у складі документів на тендери. Компанії, що не мають антикорупційних програм, виграли у 2019 р. тендерів на суму 43,6 млрд грн.

досл2

Уповноважені з реалізації антикорупційної програми є у 57 зі 100 компаній, які виграли тендерів на суму 73,4 млрд грн.

досл3

Гаряча лінія для повідомлення про корупційні порушення, у т.ч. при проведенні тендерів, наявні лише у 42 зі 100 підприємств, при цьому у 17 з них гарячі лінії лише задекларовані, її оскільки їх контакти у суспільному доступі відсутні.

Фактично 75 зі 100 учасників державних закупівель, що виграли тендерів на суму 81,4 млрд грн, не мають у публічному доступі ліній довіри, куди можна було б поскаржитись щодо корупції! Лише 10 компаній-учасників держзакупівель мають повноцінні гарячі лінії, про що повідомляють на своїх сайтах.

досл4

У компаній, у яких є або заявлена наявність антикорупційних ліній, реалізовані наступні канали зв’язку:

- телефон - у 25 компаній;

- е-mail - у 22;

- особисте звернення до уповноваженого працівника - 14;

- форма на сайті - 4 компанії.

досл5 Загалом вимозі «Наявність антикорупційної програми та гарячої лінії з реалізованими щонайменше трьома каналами зв'язку» відповідають усього 23 зі 100 досліджуваних компаній. Ще 33 компанії потрапили у «червону зону» за відсутність антикорупційних програм та можливості поскаржитися на недотримання норм законодавства. Решта 44 компанії формально відповідають вимогам законодавства, адже надали антикорупційні програми в комплекті документів, що подавали на тендер, але не мають повноцінно реалізованих механізмів їх дотримання.

Лише третина закупівель за сумою витрачених державних коштів відповідають вимогам законодавства: переможець має антикорупційну програму та гарячу лінію для інформування про її порушення. Третина закупівель при цьому не відповідають жодній вимозі.

досл6

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати