16 березня 2023, 18:13

Компенсації та репарації (законопроєкт №7198)

Ярослава Борка
Ярослава Борка «Волхв, ЮК» юрист

За рік повномасштабної війни Україна зазнала катастрофічної руйнації. Станом на березень 2023 року росія завдала українській інфраструктурі збитків на понад 138 млрд доларів, зруйновану житлову інфраструктуру по всій країні оцінюють у 54 млрд доларів. Це – 150 тис. житлових будинків, зокрема 17,5 тис. багатоквартирних, 1322 об’єкти культурної інфраструктури тощо. За цей час довкіллю в Україні заподіяно шкоди у розмірі понад 2 трлн грн. На жаль, список нанесених рф збитків нашій Батьківщині можна продовжувати довго. Тому актуальним є обговорення та вирішення питання компенсації цієї шкоди.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Як відомо, по завершенню війни, держава-агресор виплачує компенсаційні  виплати (репарації) за шкоду, завдану агресією проти іншої держави. Репарації встановлюються мирним договором або іншими міжнародними актами. На сьогоднішній день, весь світ впевнений у перемозі України, тож необхідно завчасно розробити ефективний механізм отримання репарацій задля відновлення та розвитку нашої держави.

14 листопада 2022 року Генеральна Асамблея ООН ухвалила проєкт резолюції щодо необхідності притягнення росії до відповідальності за війну проти України та виплати країною-агресором репарацій. Така резолюція передбачає, що росія має нести відповідальність за всі свої міжнародні протиправні дії. Для цього необхідним є створення  міжнародного механізму для відшкодування збитків від протиправних діянь рф щодо України. Такий механізм виплати репарацій має бути затверджений міжнародним договором, який Україна розробить разом із країнами, що підтримали резолюцію. Договір  передбачатиме як можливість добровільної виплати росією повних репарацій, так і стягнення їх без згоди країни-агресора. Для цього членам ООН рекомендується створити реєстр збитків, завданих усім зацікавленим фізичним і юридичним особам, а також самій державі, щоб фіксувати докази. 17 лютого 2023 року Уряд Нідерландів офіційно надав згоду на пропозицію України про створення та розташування такого реєстру в Гаазі.

Можливим варіантом отримання репарацій для України є погодження кожною окремою державою прямої передачі Україні активів рф. Основним джерелом компенсацій мають стати заморожені активи підсанкційних осіб, які прямо чи опосередковано причетні до вчинення злочинів проти України, воєнних злочинів, на яких накладені санкції з боку Європейського Союзу, США та інших іноземних держав, а також заморожені суверенні активи росії.

Щодо виплати компенсацій українцям за зруйноване війною житло, необхідно зазначити, що нещодавно Верховна Рада підтримала законопроєкт №7198 про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією рф. 

Відповідно до даного законопроєкту, подати заяву на компенсацію можна буде через «Дію», ЦНАП, органи соцзахисту чи нотаріуса. Рішення про надання компенсації прийматимуть органи місцевого самоврядування, які створюватимуть відповідні комісії з розгляду питань надання компенсації. Ці комісії розглядатимуть заяви, проводитимуть огляд зруйнованого житла та визначатимуть суму компенсації.

Пріоритетне право на отримання компенсації мають багатодітні сім’ї, особи з інвалідністю I та II груп, учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, особи, визначені ч.1 ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Власники зруйнованих приватних будинків зможуть обирати, як використати державну компенсацію: на придбання готової квартири в багатоквартирному будинку, або ж на будівництво (ремонт) нового приватного будинку на своїй території.

На сьогоднішній день відомо, що Україна виділятиме людям власні або залучені кошти, не чекаючи на репарацій від росії, – у відповідному фонді є понад 17 млрд грн, конфіскованих у російського Сбербанку.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати