20 серпня 2019, 14:17

Компенсація за пошкоджене/зруйноване майно внаслідок збройного конфлікту в судовому порядку: місія можлива?

Опубліковано в №33-34 (687-688)

Еліна Шишкіна
Еліна Шишкіна правова аналітикиня БФ «Право на захист»

Проблема відшкодування шкоди (компенсації), завданої майну внаслідок збройного конфлікту, постала одразу після початку бойових дій на Сході України. За даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини, станом на лютий 2019 р. було пошкоджено або зруйновано близько 50 тис. будинків по обидва боки від лінії зіткнення, з яких близько 20 тис. будинків на підконтрольній уряду України території. Однак оскільки у 2014 р. події у Донецькій та Луганській областях були визнані як терористичні акти, а діяльність щодо забезпечення миру і повернення контролю над непідконтрольними територіями була названа антитерористичною операцією (АТО), це спровокувало юридичну плутанину та невизначеність щодо застосування відповідного законодавства. Водночас використання термінів «терористичний акт» та «антитерористична операція» для позначення відповідних подій спонукає до розуміння того, що до всіх правовідносин, які виникали у зв'язку з відшкодуванням матеріальної та моральної шкоди, завданої в результаті АТО, має застосовуватися законодавство у сфері боротьби з тероризмом.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Загалом, варто зазначити, що корінь цієї проблеми лежить одразу у двох площинах: законодавчій та правозастосовній (у цьому випадку говоримо про судову практику українських судів). Відповідно, проблеми, визначені в законодавчій сфері, тягнуть за собою наслідки для правозастосування. Тож у площині законодавства звертаємо увагу на такі аспекти: юридична невизначеність (АТО, ООС чи збройний конфлікт) та відсутність передбаченого законодавством механізму компенсації.

Як вже було зазначено, юридична плутанина утворилася у зв'язку з тим, що Указом Президента України №405/2014 «Про рішення Ради національної безпеки та оборони України від 13.04.2014 р. «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози та збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 р. була запроваджена АТО, яка у 2018 р. перетворилася на широкомасштабну АТО відповідно до іншого Указу — №116/2018 «Про рішення Ради національної безпеки та оборони України від 30.04.2018 р. «Про широкомасштабну антитерористичну операцію в Донецькій та Луганській областях» від 30.04.2018 р. (текст Указу доступний лише для службового користування).

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати