05 червня 2018, 11:54

Ідеальне оформлення договору

Марія Жукевич
Марія Жукевич журналіст Darwin Lawyer

Робити якісні документи – це must-have будь-якого професіонала! Ви можете припускатися помилок в особистому листуванні чи у своїх записах, але коли справа стосується договорів – треба бути максимально уважними та грамотними. Проте не всі юристи усвідомлюють потребу в якісних текстах. Тому ми поговорили про всі тонкощі граматичного та юридичного оформлення договорів з юристом Darwin Lawyer Андріаною Олійник та засновницею сервісу Correctarium Валентиною Козловою.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Як має виглядати ідеальний договір?

Як відомо, договір – домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну чи припинення цивільних прав та обов’язків.

Цивільний кодекс передбачає такі форми договору: письмова, усна та нотаріально посвідчена. Законодавець визначає коло договорів, для яких встановлені обов’язкові письмова форма та нотаріальне посвідчення. Якщо Ваш договір не підпадає під ці норми, вибір форми залишається за Вами. Та пам’ятайте – недотримання форми, встановленої законодавством, тягне за собою недійсність договору.

"Я завжди рекомендую оформлювати договори письмово", – говорить Андріана Олійник. Це положення досить обґрунтоване, оскільки при закріплені договору у письмовій формі Ви можете на 100% бути впевненими у захисті своїх прав в майбутньому. Поговоримо про структуру договору.

Назва (Договір, Угода, контракт тощо). Виходимо зі сфери правовідносин, в якій укладається дана домовленість, і використовуємо назву, яка передбачена чинним законодавством.

Місце і дата укладення договору. Часто виникає питання: яке місце укладення прописувати, якщо сторони зареєстровані в різних містах? Відповідь проста – прописуємо місце проживання особи, яка цей договір запропонувала укласти. Для фізичної особи це місце реєстрації, для юридичної особи – місцезнаходження, яке ми можемо знайти в ЄДР. Щодо дати укладення договору, слід зазначити, що не завжди дата, яку прописують в договорі, є датою, з якої договір вважається чинним. Все залежить від виду договору. Консенсуальні договори ми вважаємо укладеними з моменту досягнення сторонами згоди щодо всіх істотних умов, а от реальні – з моменту передачі речі чи виконання певної дії.

Вступна частина (преамбула) договору містить дані про сторін. Якщо ми говоримо про фізичну особу, то вказуємо ПІБ, ідентифікаційний номер (якщо такого немає – паспортні дані, якщо є – вказувати дані паспорта не обов’язково). Ідентифікаційний номер – must have, так само як адреса місця реєстрації чи місця проживання. Краще вказувати адресу реєстрації і окремо – адресу для листування, тому що завжди офіційне листування відбувається за офіційною адресою.

Для юридичних осіб – повне найменування (Товариство з обмеженою відповідальністю "Назва_товариства"), обов'язково ідентифікаційний код юридичної особи (код ЄДРПОУ) та адреса місцезнаходження. Також обов’язковим елементом є посада особи, яка підписує договір, та назва документу, на підставі якого така особа діє (на підставі статуту, довіреності, протоколу тощо).

Для фізичних осіб–підприємців – повне найменування та повноваження. ФОП не може діяти на основі статуту, тому вказувати статут як документ, на основі якого діє ФОП, не можна! Документ, на основі якого діє ФОП, – виписка з ЄДР. Пам’ятайте, фізична особа діє виключно від власного імені.

Предмет договору. Важливо правильно його сформулювати. Основний момент – перевіряємо, чи предмет договору відповідає КВЕДам сторін. КВЕДи – види господарської діяльності, якими сторони займаються.

Права та обов’язки сторін, відповідальність сторін, термін дії договору.

Ціна договору та порядок взаєморозрахунків сторін.

Умови припинення дії договору та дострокового розірвання. Не слід недооцінювати поняття дострокового розірвання. Часто такі умови не передбачають і, як результат, наслідки дострокового розірвання теж не прописані. Для захисту прав та інтересів сторін в разі дострокового розірвання договору такі моменти варто прописувати.

Порядок вирішення спорів. Цей пункт, переважно, містять зовнішньоекономічні договори. Сторони погоджують, яке законодавство буде застосовуватися до їх правовідносин і суд якої країни буде розглядати спір.

Форс-мажорні обставини (типові умови, часто почали застосовуватися після початку війни на Сході. Прописуються майже кожного разу).

Умови конфіденційності та неконкуренції (необов’язкові, залежать від специфіки договору).

Додаткові умови/інші умови/прикінцеві положення (положення, що не належать до основних, але регулюють відносини між сторонами)

Важливий момент – посилання в договорі. Завжди потрібно перевіряти, чи норми законодавства, які передбачені договором, є чинними. Досить часто зустрічаються випадки, коли люди посилаються на законодавство, що втратило чинність. Часто особи посилаються на сам договір, наприклад, "своєчасно надавати Послуги, передбачені цим Договором". В таких випадках варто прописати спочатку саму структуру договору (розділ, стаття, пункт), щоб посилання були дійсними та зрозумілими (…Послуги, передбачені п. 1 ст. 4).

Строки в договорі. Йдеться про строки, передбачені безпосередньо в договорі. В контексті цього питання, якщо ми використовуємо строки в днях, важливо чітко прописувати, які саме дні Ви маєте на увазі. Наприклад, теза договору "протягом десяти днів з дати отримання.." буде розумітися, як десять календарних днів (включаючи вихідні). Якщо ми прописуємо "протягом десяти робочих днів…", то рахуємо виключно робочі дні. Цифри в договорі рекомендується прописувати додатково в дужках прописом (наприклад, "десять (10)").

Реквізити та підписи сторін. У реквізитів також є свої особливості. Наприклад, якщо в самому договорі передбачається можливість обміну інформацією за договором в електронній формі, то електронна пошта являється обов’язковим реквізитом для того, щоб це положення можна було реалізувати. Якщо договір є відплатним, вказуємо банківські реквізити (р/р, назва банку, адреса банку, МФО банку, SWIFT тощо).

Печатка на договорі не є обов’язковою! Якщо від Вас вимагають документ із відбитком печатки, майте на увазі, за це передбачається штраф у розмірі від 850 до 1700 грн.

Чиста мова – високий показник професіоналізму!

Валентина Козлова – коректор, редактор, перекладач з 10-річним стажем. У минулому – керівник відділу якості найбільшої перекладацької компанії України InText. Сертифікований внутрішній аудитор систем менеджменту якості за ISO 9001:2008.

Тексти компанії – це її обличчя. Грамотно оформлений договір – запорука Вашого успіху.

Лексичні помилки досить часто нас "переслідують". Деякі русизми в наш час стали досить часто вживаними, а подекуди навіть й більш поширеними за українські слова. З цим, однозначно, варто боротися. Наприклад, вживаючи слово "покупка", слід пам’ятати, що покупка – це лише куплена річ. Окрім цього, існують ще й такі слова, як "купування" – незавершений процес купівлі речі, та "купівля" – завершений процес.

Досить розповсюджена помилка – вживання одного слова замість іншого. Наприклад, "безкоштовний" – той, що не має ніякої ціни. А те, що має ціну, але надається безоплатно, – це "безплатний". Цікава ситуація зі словом "рішення". Рішення – це тільки те, що можна прийняти, а коли ми говоримо про розв’язання якоїсь проблеми, то це – вирішення.

Часто відбувається і плутанина слів "строк" і "термін". Строк – певний період в часі. Термін – певний момент у часі.

Важливим в контексті даної теми є питання оформлювання номерів, дат та чисел. Кожен договір починається з номеру. Правильно використовувати знак №, після нього ставити пробіл, а вже потім прописувати сам номер (№12).

Дати в договорі можуть прописуватися по-різному. Якщо ми пишемо дату виключно цифрами, то позначку року ставити не потрібно (22.03.2018), якщо назву місяця ми прописуємо словами, слід додати в кінці "р." або "року" (22 березня 2018 р., 22 березня 2018 року).

Як правильно оформлювати пункти договору? Якщо пункт позначається однією цифрою, ставимо в кінці крапку (1.), якщо двома – крапка не ставиться (1.1).

Цифри. Якщо в структурі більше п’яти цифр – розділяємо пробілом (12 345), якщо менше – ні (1234). Десяткові дроби розділяємо комою, а не крапкою (3,23).

Треба пам’ятати, що коли скорочення утворюються способом вилучення літер з середини – крапка після них не ставиться (млн, млрд, грн).

З великої літери в договорах прописуємо тільки те, про що сторони погодилися (наприклад, Коваль Петро Миколайович (далі – Виконавець)… а Виконавець зобов'язується…).

Варто перевіряти правопис онлайн, оскільки звичайні програми перевіряють, переважно, тільки орфографію. Але жоден із засобів перевірки правопису не здатен "виловити" всі помилки. Тому, для дійсно важливих текстів, варто залучати спеціалістів.

Насправді, концепція "ідеального договору" досить примарна, але, якщо зануритися в тонкощі юридичного оформлення договору та підкріпити їх якісним граматичним оформленням, то Ваш договір буде досконалим. Дотримуючись юридичних та граматичних правил при оформленні договору, Ви робите його “дієвим”. Для того, щоб договір працював "на вас", варто враховувати ці аспекти і тоді успіх Вам гарантовано.

1
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати