21 березня 2023, 18:05

Гранти від держави

Опубліковано в №1–2 (759–760)

Оксана Дурова, адвокатка АО Legal Strategy

На сайті https://diia.gov.ua/ кожен охочий може ознайомитися з умовами проєкту грантової допомоги, спрямованої на розвиток малого та середнього підприємництва та підтримку нового бізнесу. Якщо майбутньому підприємцю, діючому ФОП, юридичній особі підійдуть умови та вимоги якогось з грантів, то подати заявку та всі необхідні документи можна онлайн.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Так, допомога надається державою безповоротно, тобто надається як додаткове /основне фінансування вашого бізнесу, але вона є такою лише при виконанні певних передбачених програмою пунктів — зобов’язань перед державою.

Наприклад, у разі отримання гранту на власну справу розміром до 250 тис. грн заявник повинен створити хоча б одне робоче місце, здійснювати діяльність не менше 3 років та сплачувати податки в бюджет, зокрема, за працевлаштування робітників. У разі порушення встановлених вимог виділені вам кошти підлягатимуть поверненню.

Грант на переробне підприємство може бути наданий у розмірі до 8 млн грн, але і заявник зобов’язаний створити вже як мінімум 25 нових робочих місць.

Для участі в будь-якій із програм ви повинні подати бізнесплан на підтвердження життєздатності вашої справи. На сайті є приклади бізнес-планів для кожної з програм, але заявник повинен ставитися до цього не як до формальності, а дійсно орієнтуватися на його успішну реалізацію, аби мати змогу виконати всі заявлені вимоги.

Також слід зазначити, що розмір можливої допомоги чітко не визначений. Розмір гранту на створення або розвиток власного бізнесу становить до 250 тис. грн, на створення або розвиток переробного підприємства — до 8 млн грн, грант на сад — до 400 тис. грн за гектар, грант на теплицю — до 7 млн грн за площу до 2,4 гектара.

За офіційною інформацією Мінекономіки, у 2022 році усього 3300 осіб отримали грантову допомогу на загальну суму 777 млн грн, що в середньому становить понад 235 тис. грн. Тоді як у 2023 році запланована видача 7000 мікрогрантів.

Розмір виділеної допомоги залежить від сфери бізнесу, обґрунтування його успішності та значущості, масштабності, екологічності, кількості робочих місць, які заявник обіцяє створити, відсотка залучених власних коштів. Крім цього, до уваги береться репутація заявника, його кредитна історія тощо.

Суми грантів, спрямованих на розвиток власного садівництва, ягідництва та виноградарства, а також тепличного господарства, значно вищі, а тому держава вводить принцип співфінансування: розмір гранту на сад становить не більше 70 % вартості проєкту висадки насаджень, а гранту на теплицю — не більше 70 % вартості проєкту.

Станом на початок березня 2023 року, за даними Мінекономіки, за 78 схваленими заявками на отримання гранту на сад було надано майже 356 млн грн (в середньому приблизно 4,3 млн грн за заявкою), а за 11 схваленими заявками на грант на теплицю — майже 77 млн грн (в середньому близько 7 млн грн за заявкою).

Очевидно, що такі розміри наданих грантів є суттєвим фундаментом для розвитку підприємництва, формування нових робочих місць.

Варто розуміти, що всі види допомоги є адресними, цільовими, тобто можуть витрачатися отримувачем лише на передбачені умовами програми витрати. Виділені кошти зараховуються на ваш спеціальний банківський рахунок і можуть бути витрачені прозоро на заявлену вами діяльність: на них можна буде закупити обладнання, сировину, сплатити оренду (не більше 25% від суми гранту) тощо. Це важлива та обов’язкова для виконання умова, яку необхідно враховувати при складанні бізнес-плану та поданні заявки.

У 2023 році крім грантової допомоги від держави українські підприємці можуть розраховувати також на отримання фінансової допомоги і від інших структур:

  • Українського фонду стартапів (до 35 тис. дол. для проєктів, що сприяють підвищенню обороноздатності країни та сприяють її повоєнній відбудові);
  • USAID (на загальну суму до 36 млн грн);
  • Данської ради у справах біженців (до 20 тис. дол., що може становити до 50% вартості проєкту) тощо.

Отже, у 2023 році вітчизняні підприємці, як ті, що постраждали від воєнних дій, так і ті, що лише створюють власний бізнес, зможуть розраховувати на суттєву підтримку їхніх проєктів як з боку держави, так і з боку міжнародних та вітчизняних неурядових організацій. Така підтримка в нинішніх умовах є важливою для фінансової стабільності підприємців, їхньої впевненості у завтрашньому дні, а також складовою економічної сталості нашої держави.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати