20 листопада 2019, 15:33

FreeZone VS. офшори: в чому різниця?

Опубліковано в №48 (702)

Ніна Бец
Ніна Бец «ЮФ Ілляшев та Партнери» юрист

Ми живемо в епоху прозорості, коли весь світ бореться з ухиленням від сплати податків та відмиванням коштів, здобутих злочинним шляхом. Також під цю боротьбу підпадають офшори, які є ідеальним інструментом, що сприяє ухиленню від сплати податків. Що ж таке офшорна зона та які компанії вважаються офшорними?


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Офшорними зонами вважаються держави (в основному острівні), законодавство яких частково або повністю звільняє від оподаткування доходи компаній, отримані поза межами кордонів юрисдикції їх реєстрації. Умовою для того щоб вважати компанію офшорною, є відсутність у неї господарської діяльності в межах країни реєстрації. Законодавчо встановлений перелік офшорних зон був прийнятий Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2011 р.

Сьогодні офшорним компаніям надзвичайно важко працювати на світовому ринку, адже для таких компаній майже неможливо відкрити рахунок в банку, а платежі, здійснені від імені таких компаній, підпадають під посилений контроль та часто блокуються. Тому останнім часом ми часто чуємо про створення так званих «FreeZone» (вільних економічних зон).

Вільна економічна зона — частина території країни, виділена із загального митного кордону держави, яка має повну свободу в режимі господарських питань, з особливим режимом управління та пільговими умовами діяльності, податковими пільгами для місцевих підприємців та іноземних фірм.

Наразі у світі існує понад 800 вільних економічних зон (як у розвинених країнах, так і в країнах, що розвиваються). Найбільш відомими для українського бізнесу є вільні економічні зони Об'єднаних Арабських Еміратів та Грузії.

Переваги вільних економічних зон: спеціальний митний режим, спрощений порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій, постійне або тимчасове звільнення від оподаткування, знижений розмір податкових ставок, а також спрощені адміністративні процедури (реєстрації підприємств, надання послуг).

Вільні економічні зони ОАЕ — це певна територія в межах ОАЕ, де є можливість 100% іноземного володіння, відсутні митні збори на імпорт/експорт товарів, відсутня вимога мати місцевого партнера або агента, щоб відкрити бізнес.

Основні характеристики: відсутність валютного контролю, відсутність мита на імпорт/експорт, великий вибір дозволених видів діяльності, відсутність вимоги співпрацювати з місцевим партнером, можливість 100% іноземного володіння, акціонери та співробітники наділені правом на отримання резидентських віз ОАЕ, географія ведення бізнесу — міжнародна, а також можлива діяльність на місцевому ринку через дистриб'юторів.

В ОАЕ виділяють 6 вільних економічних зон: Adjman (Аджман), Dubai Multi Commodities Centre (DMCC), Hamriyah, Jebel Ali, RAKEZ (Рас-Аль-Хайма), UAQFTZ (Умм-аль-Кувейна). Реєстрація компанії в кожній з вільних економічних зон передбачає обов'язкове отримання відповідної ліцензії на конкретний вид діяльності.

Щодо компаній, зареєстрованих у вільних економічних зонах Грузії, то вони отримують такі податкові пільги: звільняються від податку на прибуток, для них немає ПДВ, немає мит на імпорт та експорт, немає податків на репатріацію капіталу, немає податків на відсотки й дивіденди.

В Грузії існують такі вільні економічні зони: Кутаїсі, Поті, Тбілісі. Зазначені вільні економічні зони передбачають можливість 100% іноземної пайової участі в компанії, немає вимог щодо мінімального інвестування, капіталовкладення та аудиту, немає обмежень на торгівлю, відсутній валютний контроль. Реєстрація компанії у вільній економічній зоні Грузії також передбачає отримання певного виду ліцензії під конкретний вид діяльності.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати