16 січня 2014 року Верховна Рада України, серед інших резонансних законопроектів, прийняла закон, яким впроваджувалися фото і відеофіксація в автоматичному режимі порушень Правил дорожнього руху. Як відомо, вже 28 січня цей Закон, поряд з іншими прийнятими документами, було скасовано. Утім, автори законопроекту виявилися досить наполегливими та знову ж таки зареєстрували аналогічний законопроект про автоматичну фіксацію порушень Правил дорожнього руху. Новий законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності за адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі» № 4046 передбачає ті ж новації, котрі передбачалися і у скасованому Законі № 3855. Відповідно до документа у разі фото або відеофіксації правопорушень працівники Державтоінспекції на підставі даних автоматизованої системи встановлюють особу, за якою зареєстровано транспорт. Саме фактичний власник, а не водій, отримає повідомлення про штраф поштою, який він має сплатити протягом 10 днів або ж оскаржити постанову в суді, довівши, що машиною керував хтось інший. Якщо авто зареєстровано на юридичну особу, директор підприємства протягом п’яти днів повинен надати інформацію про те, хто був за кермом, інакше нестиме адміністративну відповідальність.
Такі радикальні нововведення викликали обурення та дискусії як серед широкого суспільного загалу, так і серед юридичної спільноти. Хоча поки що достеменно не відомо, як, за який час і в якому порядку (якщо законопроект таки приймуть, то він буде авральним) планують розставляти фото та відеофіксатори на всіх автошляхах країни, а також яка контора виступатиме в ролі листоноші та розсилатиме листиповідомлення про правопорушення.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Утім, за будьяких обставин, найвагоміший і очевидний позитив наразі полягає в одному – українські водії за досить короткий строк муситимуть привчити себе не порушувати Правила дорожнього руху, адже, за приблизними підрахунками, за одну необережну поїздку на відстань 1000 км ризикують «попасти» на 6–8 тисяч гривень штрафу.