Сьогодні лише ледачий не говорить про привабливість української економіки та неминучий потік іноземних інвестицій в Україну. Найбільш перспективною галуззю вважають аграрний сектор економіки. Дійсно, на тлі загального погіршення макроекономічних показників аграрний сектор демонструє гідні результати. Це і не дивно, якщо врахувати мізерний рівень заробітної плати на селі, низьку орендну плату за землі сільськогосподарського призначення та постійне зростання цін на продовольчу продукцію. Саме низька вартість виробничих ресурсів та якість українських чорноземів робить привабливим аграрний сектор як для іноземних, так і для вітчизняних інвесторів.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Однак відсутність цивілізованого ринку земель сільськогосподарського призначення не дає можливості інвестору отримати земельні ділянки у власність. Тому для інвестора найбільш популярним способом набуття права на землі сільськогосподарського призначення залишається придбання корпоративних прав аграрних підприємств. Це означає, що інвестор разом з корпоративними правами отримує безліч додаткових обов’язків (наймані співробітники, кредити банків, заборгованості перед постачальниками тощо). До того ж такий спосіб придбання прав на землю потребує досконалого вивчення об’єкта інвестування як працюючого підприємства в усіх його аспектах. Для найбільш якісного вивчення об’єкта інвестування та виявлення його підводних каменів інвестор звертається за допомогою до консультантів (юристів, аудиторів, оцінювачів тощо), завданням яких є проведення аналізу об’єкта інвестування та надання інвестору об’єктивної інформації ще до підписання договору купівлі-продажу.
У процесі дослідження підприємства з метою його придбання особливу увагу заслуговує вивчення структури, строків та видів заборгованості. Цей етап дослідження є одним із найскладніших, оскільки заборгованість не має матеріальної форми, а підтвердити чи спростувати її наявність неможливо за допомогою фізичного перерахунку, скажімо, як об’єктів нерухомого або рухомого майна, або товарно-матеріальних запасів.
На спеціалістів в галузі проведення Due diligence заборгованості об’єкта інвестування покладається велика відповідальність, адже інвестор хоче бути впевненим у тому, що у нього не виникнуть проблеми з поверненням дебіторської заборгованості та необхідністю сплачувати борги, які не були виявлені. Якісний аналіз заборгованостей ускладнюється короткими строками проведення перевірки та великим обсягом господарських операцій підприємства, корпоративні права якого є об’єктом інвестування. Враховуючи це, для проведення якісного дослідження заборгованостей об’єкта інвестування необхідно не лише володіти теоретичними знаннями в юриспруденції, економіці, бухгалтерському обліку та оподаткуванні, а й розуміти специфіку галузі та мати досвід проведення аналогічних перевірок.
Перше, що необхідно зробити для оцінки фактичного стану заборгованостей підприємства, це провести експрес-аналіз стану бухгалтерського обліку й системи внутрішнього контролю, роботи економічного та юридичного відділу, наявності судових спорів за господарськими договорами тощо. За наявності достатнього досвіду, експрес-аналіз допоможе визначитися з обсягом перевірки та глибиною її проведення. Тобто якщо бухгалтерський облік (в тому числі облік заборгованостей) ведеться відповідно до нормативно правових актів, якщо на підприємстві розроблені та працюють стандарти проведення внутрішнього аудиту, якщо періодично проводиться зовнішній аудит, а юридичний департамент проводить експертизу всіх договорів у процесі господарської діяльності, то вірогідність того, що існує заборгованість, яка не буде помічена у процесі перевірки, є мінімальною. Для більш якісної оцінки необхідно отримати дозвіл від підприємства та поспілкуватися з аудиторами, юристами й іншими особами, які співпрацюють з підприємством. Лише після цього можна сформувати особисту думку щодо об’єкта інвестування та визначитися з обсягом перевірки.
У процесі безпосередньої перевірки правильності відображення заборгованостей необхідно спільно з підприємством провести звірку розрахунків з контрагентами та отримати Акти звірки розрахунків. Також необхідно звірити розрахунки з органами Державної фіскальною служби щодо податків та інших обов’язкових платежів і банками щодо розрахунків за кредитами, депозитами та розрахунково-касовим обслуговуванням.
Цінну інформацію також містять аудиторські висновки, акти перевірки податковими й іншими державними органами. Всі документи та господарські операції необхідно перевіряти як з позиції виникнення податкових наслідків, так і з позиції вірогідності пред’явлення в майбутньому претензій з боку контрагентів. Саме тому для аналізу заборгованостей необхідно залучати спеціалістів різних напрямків.
Найскладніше проводити Due diligence заборгованості, якщо підприємство не приділяє належної уваги питанням документального оформлення господарських операцій та відображення їх в обліку. Дуже часто договори, які підписуються на підприємстві, не відповідають чинному законодавству, відсутній відділ внутрішнього аудиту, не проводиться зовнішній аудит тощо. За таких умов надати достовірні дані про стан заборгованостей дуже складно. Це потребує великих затрат часу та інших ресурсів, тому в такому випадку необхідно рекомендувати інвестору не визнавати дебіторську заборгованість активами, а всю наявну кредиторську заборгованість вважати пасивом. Зазвичай, продавець корпоративних прав вважає, що в його документації повний порядок, і не розуміє, чому покупець не бажає визнавати дебіторську заборгованість. Однак інвестор повинен вирішити, чи згоден він фактично збільшити вартість об’єкта на суму заборгованостей або все ж таки запропонувати покупцю перевести заборгованість на інші підконтрольні продавцю підприємства та інвестувати без ризиків, які містять непідтверджені суми заборгованостей.
У будь-якому випадку для прийняття рішення необхідно отримати якомога об’єктивнішу інформацію щодо об’єкта інвестування в частині наявності заборгованостей. Отже, без якісного проведення Due diligence заборгованостей неможливо уявити достатній рівень впевненості в інвесторі, в тому, що в майбутньому у нього не виникнуть несподівані ситуації, які можуть призвести до втрати не лише коштів, а й репутації. Саме тому якісний Due diligence заборгованості є необхідним етапом інвестиційного процесу.