25 червня 2018, 10:47

Антикорупційні зміни до КПК

Максим Микитась
Максим Микитась «Верховна Рада України» народний депутат України

21 червня Верховна Рада проголосувала за закон про створення Вищого антикорупційного суду.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Але питання про корупцію в звичайних судах і правоохоронних органах залишається однією з головних проблем України. Про те, наскільки все погано, красномовно говорять результати соцопитувань: за даними USAID судам в Україні довіряють лише 12% громадян. Незважаючи на всі вже зроблені кроки по очищенню судової та виконавчої влади, рівень довіри до них залишається критично низьким і вимагає постійної системної роботи.

Я вніс на розгляд колег-депутатів пакет антикорупційних законопроектів, які вносять поправки в п'ять статей КПК і звужують можливість винесення неправосудних рішень в українських судах. Що саме пропонується?

Перше: протокол слідчих дій більше не зможе вважатися єдиним доказом у суді. Зараз через існуючу правову колізію рішення суду може базуватися тільки на такому протоколі, і людина може бути засуджений, навіть якщо ніяких інших доказів немає.

Друге: дані в суді свідчення будуть фіксуватися не тільки в техничному записі засідання, а й письмово. Це дозволить уникнути ситуацій, коли показання раптово «губляться» і згодом не враховуються судом.

Третє: суди будуть встановлювати для прокурорів конкретні терміни закінчення досудового слідства. Зараз звичні для судової практики розпливчасті визначення «найкоротших» і «розумних строків» дозволяють прокурорам затягувати розслідування, не закриваючи його або не передаючи до суду.

Четверте: у вироку будуть вказані всі докази. Сьогодні судді можуть вказувати у вироку лише частину доказів, акцентуючи увагу на позиції однієї зі сторін і ускладнюючи перегляд рішення у вищих інстанціях надалі.

І останнє: в кримінальному провадженні будуть обов'язково досліджуватися всі обставини справи. Таким чином, не буде більше такого, що людину засуджують без повного вивчення обставин, а вирок виноситься без дослідження всіх необхідних доказів.

Сподіваюся, що інші парламентарії підтримають мою ініціативу, і далі теж будуть активно підключатися до точкового реформування нашого не в усьому ідеального кримінального процесу. Тільки так і тільки спільними зусиллями ми зможемо повернути істинний сенс слову «правосуддя» і відродити втрачену віру людей до українського суду.

Законопроект 8475 стаття 98

Законопроект 8476 стаття 108

Законопроект 8477 стаття 283

Законопроект 8478 стаття 374

Законопроект 8479 стаття 374

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати